Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Z pewnością nie wybrano cię dla jakichś zalet, których by innym brakowało, a w każdym razie nie dla władzy lub mądrości. Skoro jednak zostałeś wybrany, musisz dać z siebie tyle siły, serca i rozumu, na ile cię stać." Gandalf do Froda, Władca Pierścieni

Temat: Czy Galadriela może być wojowniczą księżniczką? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6300

Wysłany: 14-02-2022 11:47    Temat wpisu: Czy Galadriela może być wojowniczą księżniczką? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwsze filmowe doniesienia sugerują, że Galadriela ma być niczym Arwena z LotR, wojowniczą księżniczką elfów. Zamiast się na wstępie oburzać warto się zastanowić, czy to wpisuje się w charter tej postaci. I odpowiedź nie jest bynajmniej jednoznaczna. Wiemy, że elfki nie odbiegały siłą fizyczną i sprawnością od elfów, ta różnica populacyjnie była znacznie mniejsza niż wśród ludzi. I co więcej sam Tolkien sugeruje, że elfki czasami walczyły, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. W przypadku Galadrieli wiemy, że wyróżniała się siłą, wzrostem i odwagą. Problem w tym, że nie widzimy tego, gdyż do Silmarillionu została wpisana ex-post, po powstaniu WP. Więc w sumie jest tam jedynie wspominana. Z kolei na kartach WP już spotykamy stateczną władczynię, stratega, polityka a nie wojowniczkę; pełną mądrości i majestatu. Czy to wyklucza ją jako wojowniczkę? Nie wiem, ale może warto się zastanowić.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 165

Wysłany: 14-02-2022 12:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zważywszy że jej imię matczyne brzmiało Nerwena ("męska panna") to młoda (I-II era) Galadriela może być "wojowniczą księżniczką". Zdaje się że w Valinorze lubiła się włóczyć i polować z synami Feanora. Chciała też wyrwać się z Nieśmiertelnych Krajów. Ta z trzeciej ery już raczej nie.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 4053

Wysłany: 14-02-2022 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

erui, w Valinorze to była Irissë/Aredhela, to ona polowała z synami pana F., ale Galadrielę też mogłaby w tym brać udział Jestem za

Tolkien wyraźnie opisał jak w młodości rywalizowała z mężczyznami, nie ustępując im wzrostem i siłą, nazwał ja "amazonką", więc ze wszystkich elfich kobiet to ona właśnie najbardziej może odgrywać Joannę d'Arc. (Ona i Idril, w sumie serialowa Galadriela pasuje mi bardziej urodą na Idril.) Nie walczyła czasem podczas I Bratobójstwa po stronie Falmarich? To, że te informacje są w przypisach i dodatkach, to oczywiście problem, ale jeszcze większy jest jej "kanoniczny" wizerunek po LotR i Hobbicie PJa. Większość krytykujących Amazon przywołuje bosą, potężną mocą czarodziejkę z Hobbita jako wzór, tak silnie wryła się w wyobraźnię fanów.

BTW, coś więcej o niej jako o "gothwin" czyli "amazonce" jest ponoć w Parma Eldalamberon 11, ma ktoś dostęp?

Edit.

Tutaj jest trochę cytatów:
https://americasbestpics.com/picture/some-guy-on-instagram-man-this-war rior-galadriel-in-rop-0VXKgccJ9?s=cl
(załączam też poniżej).

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ja osobiście kibicuję Galadrieli w płytówce Love (choć mało elficka ta płytówka, mogli zatrudnić Elenę Kukanovą do koncept artów! Z drugiej strony niezła z nich para Z przymrużeniem oka i w sumie jak teraz patrzę ta moja zbroja też mało elficka jest Uśmiech Saurona ;D ), oby tylko poszedł za tym dobry scenariusz Medytacja Trzymam kciuki Rządzę!!

Miło mi, że założyłeś temat, sama się z tym nosiłam Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6300

Wysłany: 14-02-2022 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Nie walczyła czasem podczas I Bratobójstwa po stronie Falmarich?

Pojawia się taka informacja w bardzo późnej wersji historii Galadrieli, która jest niekompatybilna z WP.

Cytat:
To, że te informacje są w przypisach i dodatkach, to oczywiście problem, ale jeszcze większy jest jej "kanoniczny" wizerunek po LotR i Hobbicie PJa. Większość krytykujących Amazon przywołuje bosą, potężną mocą czarodziejkę z Hobbita jako wzór, tak silnie wryła się w wyobraźnię fanów.

Zgoda paradoksalnie to fani filmów są bardziej krytyczni niż fani książek, takie mam wrażenie.

Cytat:
BTW, coś więcej o niej jako o "gothwin" czyli "amazonce" jest ponoć w Parma Eldalamberon 11, ma ktoś dostęp?

Jestem poza domem więc teraz nie sprawdzę. Najwcześniej w sobotę.

Cytat:
Ja osobiście kibicuję Galadrieli w płytówce Love (choć mało elficka ta płytówka, mogli zatrudnić Elenę Kukanovą do koncept artów! Z drugiej strony niezła z nich para Z przymrużeniem oka i w sumie jak teraz patrzę ta moja zbroja też mało elficka jest Uśmiech Saurona ;D ), oby tylko poszedł za tym dobry scenariusz Medytacja Trzymam kciuki Rządzę!!

Płytówka to mniejszy problem, zwłaszcza dla mnie. Natomiast gwiazda rodu Feanora na pancerzu i nie tylko, jest zupełnie bez sensu.

Cytat:
Miło mi, że założyłeś temat, sama się z tym nosiłam Jestem za

Proszę bardzo. Bardzo mi miło. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 14-02-2022 23:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ktoś - wielu ktosiów - przeprowadziło analizę, że to gwiazda na bazie godła Eärendila albo Finarfina, to drugie miałoby sens:
https://www.reddit.com/r/LOTR_on_Prime/comments/sq2okx/what_is_the_star _of_feanor_doing_on_galadriel_and/
https://wegotthiscovered.com/movies/fans-notice-a-blunder-in-newly-rele ased-lord-of-the-rings-the-rings-of-power-image/

Fani filmów rzeczywiście mają większy problem, bo są bardziej przywiązani do warstwy wizualnej, a ci z nas, którzy czytali przed filmami - bardziej do tekstu. Ale nie da się ukryć, że u Jacksona magia, czar postaci była na pierwszy rzut oka Elfik Mogliśmy elfy przezywać LOLfami, ale miały klimat, a te tutaj to ludzie, póki co.

Odnośnie wojowniczej Galadrieli:
Tolkien wyraźnie opisał jak w młodości rywalizowała z mężczyznami

Otóż żeby sprawdzić czy mam rację przejrzałam kilka źródeł i okazało się, jak to drzewiej bywało Pserwa że część z cytatów, które pamiętam to jednak konfabulacje Z przymrużeniem oka Za nic w świecie nie znalazłam, gdzie Galadriela się z chłopakami ścigała w zawodach Gandalf na Cienistogrzywym Zlepek z 2 poniższych fragmentów mi się wytworzył Jestem rozwalony Znalazłam tylko info o samych zawodach i jej temperamencie Amazonki, Listy, nr 348:

J.R.R. Tolkien 'Listy' napisał(a):
Miała wówczas temperament Amazonki i biorąc udział w ćwiczeniach foizycznych, upinała włosy w koronę.

She was then of Amazon disposition and bound up her hair as a crown when taking part in athletic feats.

Zaś co do Męskiej Panny - "The Shibboleth of Fëanor", HoME 12:
Cytat:
Galadriel was the greatest of the Noldor, except Fëanor maybe, though she was wiser than he, and her wisdom increased with the long years. Her mother-name was Nerwen 'man-maiden', and she grew to be tall beyond the measure even of the women of the Noldor; she was strong of body, mind, and will, a match for both the loremasters and the athletes of the Eldar in the days of their youth. Even among the Eldar she was accounted beautiful, and her hair was held a marvel unmatched. It was golden like the hair of her father and her foremother Indis, but richer and more radiant, for its gold was touched by some memory of the star-like silver of her mother;

I odnośnie samej walki elfich kobiet - nissi - z "Praw i obyczajów pośród Eldarów", HoME 10:
Cytat:
Indeed in dire straits or desperate defence, the nissi fought valiantly, and there was less difference in strength and speed between elven-men and elven-women that had not borne child than is seen among mortals."

Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 165

Wysłany: 14-02-2022 23:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój błąd Sirielle, dzięki za sprostowanie. Ciekawe swoją drogą czy to zdjęcie nie mogłoby być fragmentem retrospekcji z I Bratobójstwa? Zresztą Galadriela mnie nie razi, bardziej ta ciemna krasnoludka bez brody.
Powrót do góry

Aragorn7
Strażnik Północy

Wpisy: 845

Wysłany: 15-02-2022 10:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po poszukiwaniach w necie znalazłem ten egzemplarz. Nie wydaje mi się, by tam było coś więcej ( choć przeszukiwać się go nie da, bo jak z podobnymi starociami pdf ma wygląd wielokrotnie kopiowanego tekstu na starym kserze, gdzie czcionki się zniekształcają). Jest tam "The Gnomish Lexicon" i tylko w zasadzie jedna pozycja słowotwórcza związana z naszą Galadrielą:
goth - war, strife
gothwen - battle
gothweg - warrior
gothwin - amazon also gothnir

...Nie walczyła czasem podczas I Bratobójstwa po stronie Falmarich? To, że te informacje są w przypisach i dodatkach, to oczywiście problem, ale jeszcze większy jest jej "kanoniczny" wizerunek po LotR i Hobbicie PJa. Większość krytykujących Amazon przywołuje bosą, potężną mocą czarodziejkę z Hobbita jako wzór, tak silnie wryła się w wyobraźnię fanów.

W "The J.R.R. Tolkien Companion and Guide Chronology by Wayne Hammond, Christina Scull " jest, że:
Cytat:
August 1973 Tolkien adds a note to the typescript of the Annals of Aman about Galadriel fighting in defence of Alqualonde. He also writes a rough note giving a new version of the story of Galadriel and Celeborn, their motives and actions, probably his last writing for the legendarium. These changes in his conception of Galadriel would have entailed a considerable amount of rewrit­ing of the existing narrative of'The Silmarillion, had he been able to continue it.

Osobiście uważam, że Galadriela jak mało która elfka zasługuje na miano wojowniczej księżniczki.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 15-02-2022 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7, wielkie dzięki za cytaty! Szczególnie ten drugi Jestem za Sprawdziłam, ta informacja jest też w NO, tylko w nieco innej formie, podobnie cytat o Męskiej Pannie. Już zapomniałam ile wersji historii Galadrieli i Celeborna Tolkien wymyślił i pogodzić z resztą opowieści nie był w stanie, ale wg Christophera zamierzał właśnie tę wersje z walka przeciwko Fëanorowi umieścić w Silmarillionie.

Czyli w PE niewiele nowego odnośnie jej samej, jedynie znaczenie słowa.

Pytanie co Tolkien miał na myśli, pisząc o temperamencie Amazonki - wojowniczość Amazonek z mitologii greckiej czy zamiłowanie do jazdy konnej? Stawiam na to pierwsze, pasowało by do Artanis Nerwen z mieczem w ręku i walczącej w Alqualondë.

erui, na Alqualondë to wg mnie za widno, chyba, że u nich Słońce będzie cały czas na niebie. Zakładam, że to raczej jakieś wydarzenie z Beleriandu albo Eregionu i raczej po fakcie, niż w trakcie walk.

A co do walk w Alqualondë Elena Kukanova pokazała swój szkic z wojowniczą Galadrielą Love Na Instagramie:
https://www.instagram.com/p/CaABx07NWcX/?utm_source=ig_web_copy_link
Drugie zdjęcie rysunku jest ciekawsze. I znowu żałuję, że nie zaangażowali Eleny do projektowania fryzur i kostiumów.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Czy Galadriela może być wojowniczą księżniczką? (Strona 1 z 3)

Skocz do: