Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawniej myślałem, że dzielni bohaterowie legend specjalnie owych przygód szukali, że ich pragnęli, bo są ciekawe, a zwykłe życie bywa trochę nudne, że uprawiali je, że tak powiem, dla rozrywki. Ale w tych legendach, które mają głębszy sens i pozostają w pamięci, prawda wygląda inaczej." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Filmy i seriale s.f. i fantasy (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6147

Wysłany: 05-11-2021 20:49    Temat wpisu: Filmy i seriale s.f. i fantasy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądam teraz Człowieka z Wysokiego Zamku, jako serial sam w sobie jest zupełnie OK, nawet lepiej niż OK. Natomiast jako ekranizacja książki Philipa K. Dicka, jest słaby. Znaczy z książką nie ma wiele wspólnego, poza ogólną ramą narracyjną i kontekstem.

Oglądam tez Fundację, i szczerze pisząc, nie wiem co napisać. Serial bardzo daleko odbiega od oryginału. Pewne rozwiązania są fajne (dynastia Cleona jako dynastia klonów) inne są dla mnie nie zrozumiałe, zupełnie zepsuty pomysł na Eto Demerzela (i nie chodzi o płeć), oraz na Drugą Fundację i jej umiejscowienie. Jest to dziwna ekranizacja. Czy zła, tego nie wiem, choc mnie denerwuje, czy dobra, trudno powiedzieć, nie przekonuje mnie do siebie.

Czekam na szósty sezon Expanse, ale jeszcze bardziej na ostatni tom cyklu.
Na Diunie jeszcze nie byłem.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3979

Wysłany: 07-11-2021 21:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O Człowieku już dyskutowałam z Sędziwojką w wątku o serialach historycznych, pozostałych jeszcze nie widziałam (ale i nie czytałam).

Za to Diunę polecam na wielkim ekranie z porządnym dźwiękiem, bo pod kinowy ekran jest przygotowana. A dokładniej pod IMAXowy, ale nie każdy ma do IMAX dostęp, a i ponoć tylko wersja 3D jest w IMAX w Polsce, a film był kręcony w 2D. Wg Villeneuve'a oglądać jego Dunę na ekranie tv to jak pływać łodzią w wannie i jest w tym sporo racji, dlatego kto może niech idzie do kina Jestem za (To było w reakcji na wrzucenie Diuny na amerykańskie HBO Max, o czym zadecydował dystrybutor, nie reżyser.) Ja widziałam 2D na średniej wielkości ekranie, niestety, bo prawie przegapiłam premierę sugerując się polską datą. Czekam niecierpliwie na 2 część i mam nadzieję, że wzorem Matrixa i LotR będą organizowane maratony obu części w kinach Love Diuna 2021 jest epicka, monumentalna, ciężka, obrazy statków na orbitach planet niesamowite Love Muzyka wspaniała uwielbiam/kocham to, jestem szczęśliwy Do tego ogromne konstrukcje wykonane ręką człowieka, przy których on sam niknie na ekranie.

Co do fabuły Duny nie czytałam, znam tylko film Lyncha, więc pewnie odbieram inaczej niż fani książki. Mnie się bardzo podobało, jestem zachwycona, szczególnie warstwą wizualną i ścieżką dźwiękową. Z minusów brakowało mi tła historycznego, politycznego, motywów postępowania postaci. Względnie umknęło mi to w kinie, ale dopiero po odświeżeniu wersji Lyncha zobaczyłam, jak mało wiem/pamiętam, choćby o istnieniu i roli gildii. IMO to ważne informacje, by motywacje postaci miały większy sens, ale możliwe, że dopiero po obejrzeniu części drugiej wszystko się wyjaśni. Tylko to trochę ryzykowny pomysł, skoro podczas produkcji nie było wiadomo, czy druga powstanie. Powstanie Uśmiech Saurona ;D

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 07-11-2021 23:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

O Człowieku już dyskutowałam z Sędziwojką w wątku o serialach historycznych, pozostałych jeszcze nie widziałam (ale i nie czytałam).

Wiem, że dyskutowąłaś, choć to jednak nie serial historyczny tylko fantastyczny, dlatego pozwolilem sobie umieścić wzmianke o nim tutaj.

Jako serial wciąga, aktorzy grają dobrze i chwał im za to. Narracja momentami jest nieco naciągana, ale w sumie trudno się dziwić wyjściowy materiał jest skromny, a pisanie alternatywnej historii, która ma ręce i nogi nie jest proste. Ale w sumie jest to dobry serial choć kiepska ekranizacja.

Cytat:
Za to Diunę polecam na wielkim ekranie z porządnym dźwiękiem, bo pod kinowy ekran jest przygotowana.

Dzięki. Jesteś kolejną osobą, która to mówi, do IMAXA nie chce mi się biegać, ale wybiorę się w tym tygodniu na największy dostępny w okolicy ekran.

For the home of the holy
Powrót do góry

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 09-11-2021 01:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za to Diunę polecam na wielkim ekranie z porządnym dźwiękiem, bo pod kinowy ekran jest przygotowana. A dokładniej pod IMAXowy, ale nie każdy ma do IMAX dostęp, a i ponoć tylko wersja 3D jest w IMAX w Polsce, a film był kręcony w 2D.

Po protestach fanów jednak wersja 2D była w Polsce:
https://www.gry-online.pl/newsroom/diuna-w-imax-2d-i-3d-operator-kin-wy sluchal-prosb-fanow/z920a06

Niestety tylko w dzień premiery o 0:01 i kilka razy po 1 seansie dziennie w okolicach godziny 14.

Ogólnie to warszawski Imax na wszystkich seansach przez 2 tygodnie pękał w szwach, a teraz niestety nie jest już grany bo lecą marni Eternalsi.
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1141
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 09-11-2021 21:39    Temat wpisu: Re: Filmy i seriale s.f. i fantasy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Oglądam teraz Człowieka z Wysokiego Zamku, jako serial sam w sobie jest zupełnie OK, nawet lepiej niż OK. Natomiast jako ekranizacja książki Philipa K. Dicka, jest słaby. Znaczy z książką nie ma wiele wspólnego, poza ogólną ramą narracyjną i kontekstem.

Wiem, że dyskutowąłaś, choć to jednak nie serial historyczny tylko fantastyczny, dlatego pozwolilem sobie umieścić wzmianke o nim tutaj.

Jako serial wciąga, aktorzy grają dobrze i chwał im za to. Narracja momentami jest nieco naciągana, ale w sumie trudno się dziwić wyjściowy materiał jest skromny, a pisanie alternatywnej historii, która ma ręce i nogi nie jest proste. Ale w sumie jest to dobry serial choć kiepska ekranizacja.
Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Człowiek z Wysokiego Zamku to chyba jedyny mi znany przykład, gdy adaptacja przewyższa książkowy oryginał. Nie nazwałabym go słabą adaptacją, według mnie serial naprawił "błędy" książki. Powieść Dicka bardzo mnie zawiodła, nie oceniam jej wysoko jako materiał literacki. Koncept historii alternatywnej Dick miał bardzo interesujący, ale gorzej z wykonaniem - bohaterowie są nudni, styl także. Serial korzysta z konceptu Dicka, lecz rozbudowuje go na swój sposób i to jest dla mnie ciekawe.

Nowej Diuny nie oglądałam. Widziałam tylko film Lyncha, który wbrew powszechnym opiniom oceniam jako całkiem ok.
Jednak za książką Herberta nie przepadam, stąd ominął mnie szał na nową Diunę. Być może ją obejrzę, ale nie mam na to parcia.
W kinie nie byłam już ładnych kilka lat.

Sirielle napisał(a):
Czekam niecierpliwie na 2 część i mam nadzieję, że wzorem Matrixa i LotR będą organizowane maratony obu części w kinach Love
Strasznie miło wspominam nasz maraton LoTR w Heliosie. Elfik Byłoby super móc kiedyś powtórzyć taki seans. Tylko kiedy minęło te 11 lat?! wszystko mi się pomieszało
Ba, niedługo minie 20 lat od pierwszej emisji 1 części LoTRa...

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 09-11-2021 22:46    Temat wpisu: Re: Filmy i seriale s.f. i fantasy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Człowiek z Wysokiego Zamku to chyba jedyny mi znany przykład, gdy adaptacja przewyższa książkowy oryginał. Nie nazwałabym go słabą adaptacją, według mnie serial naprawił "błędy" książki. Powieść Dicka bardzo mnie zawiodła, nie oceniam jej wysoko jako materiał literacki. Koncept historii alternatywnej Dick miał bardzo interesujący, ale gorzej z wykonaniem - bohaterowie są nudni, styl także. Serial korzysta z konceptu Dicka, lecz rozbudowuje go na swój sposób i to jest dla mnie ciekawe.

Nie dziwię się, bo Dick jest specyficzny.
A nie zgadzam się z opinią, nie dlatego, ze jakoś bardzo lubię książkę, tylko dlatego, że wbrew pozorom nie jest to historia alternatywna. Ta historia jest pretekstem do rozważań nad natura rzeczywistości, czy żyjemy w realnym świecie, czy w świecie wyobrażonym, w śnie czy na jawie. O tym jest książka Dicka a nie opowieścią o alternatywnej rzeczywistości. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 11-11-2021 18:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Byłem na Diunie. Podobała mi się choć nie porwała. Wizualnie bardzo piękna, jako ekranizacja wierna. To zresztą może dla mnie był pewien problem, że była zbyt łopatologiczna w tym względzie ale z drugiej strony moja ślubna, która nie czytała książki, twierdzi, że była bardzo logiczna narracyjnie, i cały czas wiedziała o co chodzi. Ogólnie ocena bardzo na plus.
For the home of the holy
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1141
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 12-11-2021 00:15    Temat wpisu: Re: Filmy i seriale s.f. i fantasy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Nie dziwię się, bo Dick jest specyficzny.
A nie zgadzam się z opinią, nie dlatego, ze jakoś bardzo lubię książkę, tylko dlatego, że wbrew pozorom nie jest to historia alternatywna. Ta historia jest pretekstem do rozważań nad natura rzeczywistości, czy żyjemy w realnym świecie, czy w świecie wyobrażonym, w śnie czy na jawie. O tym jest książka Dicka a nie opowieścią o alternatywnej rzeczywistości. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Powieść była istotnie dwupłaszczyznowa, jednak cały czas uważam, że koncept w zakresie rozważań nad istotą otaczającej bohaterów rzeczywistości, historii alternatywnej, ciekawie nakreślonych różnic kulturowych i odwołań do Księgi Przemian był dobry, ale wykonanie kiepskie. Stylistycznie nie zachwycająco, a bohaterowie byli albo drętwi albo irytujący, że aż strach. Trudno było mi się wczuć w ich sytuację i proces myślowy. Jedynie ceniłam Rudolfa Wegenera. Przepraszam wszystkich fanów powieści Dicka, ale nic na to nie poradzę, że mnie ta książka głęboko rozczarowała. Za dużo się chyba spodziewałam.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Filmy i seriale s.f. i fantasy (Strona 1 z 2)

Skocz do: