Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Nowości Tolkienistyczne i Tolkienologiczne 2020 roku (Strona 6 z 10)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DarekB
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 29-06-2020 17:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za odpowiedź.
Jako, że sam nie mam zbyt wiele czasu by układać wydruk, wolę zlecić fachowcowi, niech mi pokaże finał swojej pracy, czcionkę, okładkę oczywiście twardą i drukuj.

I nie ma chętnych.

Dlatego pytałem.
Powrót do góry

raymount
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 29-06-2020 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

DarekB napisał(a) (zobacz wpis):
Dzięki za odpowiedź.
Jako, że sam nie mam zbyt wiele czasu by układać wydruk, wolę zlecić fachowcowi, niech mi pokaże finał swojej pracy, czcionkę, okładkę oczywiście twardą i drukuj.

I nie ma chętnych.

Tyle, że jeśli ten fachowiec miałby Ci jeszcze ręcznie porozkładać na dole każdej ze stron przypisy, które normalnie w ebooku są upchnięte na końcu książki - to koszt może przekroczyć te 200 - 250 zł (czyli typową cenę, jaką osiąga papierowa wersja "Od Valinoru do Mordoru" na Allegro).

Zerknij na zdjęcie w załączniku. Niektóre przypisy w "Od Valinoru" przekraczają
rozmiarem połowę strony tekstu:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ostatnio zmieniony przez raymount dnia 29-06-2020 18:35, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 29-06-2020 18:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

michu napisał(a) (zobacz wpis):
erui napisał(a) (zobacz wpis):
A może by tak jakaś petycja na facebooku? A Zyska można by pocisnąć w sprawie Księgi Zaginionych Opowieści i HOME? Albo chociaż o wydanie 3-tomowej edycji "The J. R. R. Tolkien Companion and Guide"?

Myślę, że śmiało możemy pisać. Może to sytuacja z tych "wystarczyło zapytać" Uśmiech.

O ile nie ma jakichś hocków-klocków z prawami autorskimi, wznowienie wydania to raczej prosty temat. Gdybyśmy zebrali grupę X ludzi (zależnie od wydawcy, można zapytać) i zamówili, to może uda się to przewalczyć.

Co Wy na to?

Na liście potencjalnie:
- Od Valinoru do Mordoru (Wydawnictwo M)
- Księgi Zaginionych Opowieści (AMBER)
- The J. R. R. Tolkien Companion and Guide (?)
- ... dopisujcie kolejne Uśmiech

Dodaję The History of Hobbit, dwutomową. A co do Księgi Zaginionych Opowieści wolałbym wznowienie wydania Atlantisu czyli petycja do Zyska i sp.
Powrót do góry

DarekB
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 29-06-2020 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No tak, ciężki temat do poskładania jak na zdjęciu widać. Ale efekt tego wart.
Cóż, po pierwsze niech się ktoś zgodzi na druk, po drugie dopiero będę go gnębił przypisami.
Za swoje zachcianki trzeba płacić Uśmiech
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1141
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 29-06-2020 22:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W takim razie najpierw powinieneś uzyskać prawa autorskie od wydawnictwa/autora.
Później może któraś drukarnia zgodzi się na odpłatne złożenie i wydrukowanie Od Valinoru do Mordoru.
Jednak raczej prościej i taniej byłoby kupić wersję papierową.

Jestem za oficjalnym wznowieniem tej książki. Jestem za Miałam kiedyś w ręku autorski egzemplarz Profesora Szyjewskiego, ale dobrze byłoby mieć też swój własny. Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

michu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 30-06-2020 09:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
W takim razie najpierw powinieneś uzyskać prawa autorskie od wydawnictwa/autora.
[...]

Jestem za oficjalnym wznowieniem tej książki. Jestem za Miałam kiedyś w ręku autorski egzemplarz Profesora Szyjewskiego, ale dobrze byłoby mieć też swój własny. Z przymrużeniem oka

Zdecydowanie tak jak pisze Sędziwojka. Bez praw autorskich żadna drukarnia tego nie wydrukuje, bo to będzie pirat. A takich praw nie uzyska się pewnie wcale. Do koszt zabawy w przypisy itd. będzie za duży by to się opłacało. W druku książki podobno najdroższy jest człowiek Uśmiech
Gdybyśmy jednak rozważali kiedykolwiek druk czegoś z prawami autorskimi dla tolkienowskiej społeczności, mogę pomóc z drukarnią.

Myślę, że jedynym sposobem jest pisanie do wydawnictwa z prośbą o wznowienie. Pisał ktoś jeszcze oprócz mnie ws. Szyjewskiego? @Piotrowska? Uśmiech

Kto się podejmuje napisania do innych wydawnictw ws.

- Księgi Zaginionych Opowieści (AMBER / Zysk)
- The History of Hobbit
Powrót do góry

Mablung
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 02-07-2020 01:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja do listy dodałbym "J.R R. Tolkien: recepcja polska" J. Lichańskiego. Jeżeli dobrze sprawdziłem jest to wydawnictwo UW, więc jako nie komercyjne pewnie nie będzie zainteresowane wznowieniem wydania, a może się mylę.

Cytat:
Jest to czysty, żywy dodruk bez absolutnie żadnych zmian - nawet nie jest zmieniona data wydania na 2020, tylko zostaje 2003!

Szkoda, nie rozfoliowałem jeszcze swojego egzemplarza, ale ze względów kolekcjonerskich, miałem nadzieję na oznaczenie drugiego wydania. Nie ma co marudzić, świetna inicjatywa, podziękowania dla wydawnictwa.
Szkoda że za pierwsze wydanie, jakieś pół roku temu zapłaciłem ok. trzy razy tyle, może komuś z Was...

Instagram:
tolkienpopolsku
https://www.instagram.com/tolkienpopolsku/
Powrót do góry

Piotrowska
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 47

Wysłany: 15-07-2020 15:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

michu napisał(a) (zobacz wpis):
Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
[...]

Jestem za oficjalnym wznowieniem tej książki. :yes: Miałam kiedyś w ręku autorski egzemplarz Profesora Szyjewskiego, ale dobrze byłoby mieć też swój własny. ;)

Zdecydowanie tak jak pisze Sędziwojka. Bez praw autorskich żadna drukarnia tego nie wydrukuje, bo to będzie pirat. A takich praw nie uzyska się pewnie wcale. Do koszt zabawy w przypisy itd. będzie za duży by to się opłacało. W druku książki podobno najdroższy jest człowiek :)
Gdybyśmy jednak rozważali kiedykolwiek druk czegoś z prawami autorskimi dla tolkienowskiej społeczności, mogę pomóc z drukarnią.

Myślę, że jedynym sposobem jest pisanie do wydawnictwa z prośbą o wznowienie. Pisał ktoś jeszcze oprócz mnie ws. Szyjewskiego? @Piotrowska? :)

Kto się podejmuje napisania do innych wydawnictw ws.

- Księgi Zaginionych Opowieści (AMBER / Zysk)
- The History of Hobbit

Hej, napisałam sążnistego maila do prezesa wydawnictwa od prof. Szyjewskiego, w takiej oto formie (wysłane 29 czerwca 2020), ale na razie bez echa:

"Do Pana Krzysztofa Dudzika
Prezesa Zarządu
Wydawnictwa M Sp. z o.o.

Szanowny Panie,

W 2004 roku wydali Państwo książkę "Od Valinoru do Mordoru" krakowskiego religioznawcy., profesora Andrzeja Szyjewskiego.To jest pozycja tolkineistyczna, która pobecnie dla nas - fanów J.R.R.Tolkiena - jest wymarzonym, a nieosiągalnym rarytasem. Po pierwsze dlatego, że na rynek wtórny trafia bardzo mało egzemplarzy (jeśli w ogóle), po drugie - ich ceny są zaporowe (po kilkaset złotych). Dostępny w sprzedaży pdf/e-book to - zgodnym zdaniem - "nie to" (ach, ten papier...).
W środowisku tolkienistycznym - jest to środowisko mocno "książkowe", do tego niemałe i dość sprawnie się komunikujące, szczególnie w dobie internetu, forów, grup fb, itp. - to jest książka kultowa i cały czas marzeniem jest wznowienie, tak, by można było uzupełnić swoje biblioteczki tolkienistyczne. Od 2004 roku minęło 16 lat, a o książce wciąż się mówi, jej fama jest ustalona, dorosło kolejne pokolenie tolkienistów - natomiast od dawna brak samych egzemplarzy.
Podobną, wymarzoną publikacją, były "Opowiadania o krawędzi epok i czasów..." profesora Jakuba Z. Lichańskiego, wydane w zbliżonym czasie do "Valinoru", bo w 2003 roku. Też od lat było to marzenie wielu maniaków, dorwać to wydawnictwo, które wydane jako niszowe, zdobyło sobie rangę tolkienistycznego kanonu (Tak jak "Od Valinoru do Mordoru"). W imieniu fanów z forum Elendilion w kwietniu tego roku zwróciłam się do Wydawnictwa DiG, wydawcy "Opowiadań o krawędzi epok i czasów..." o wznowienie książki. Wydawnictwo zareagowało pozytywnie, w czerwcu wykonało dodruk - i po dwóch dniach książka... zeszła na pniu. Obecnie Wydawca czeka na drugi dodruk :) (będzie dostępny po 15 lipca - tak jak tu widać: http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=194), a chętnych nie brakuje. Na naszych forach, zaraz po wznowieniu "Opowiadań...", na fali entuzjazmu, oczywiście natychmiast pojawiły się pytania i marzenia o wznowieniu "Od Valinoru do Mordoru" - ta książka jest cały czas w świadomości tolkienistów. Widząc, że ma to realny wydawniczy i sprzedażowy sens, zwracam się na fali tegoż entuzjazmu również do Państwa.
Czy nie zechcieliby Państwo przemyśleć wznowienia książki prof. Szyjewskiego? Ze swej strony gwarantujemy rozpowszechnienie informacji wśród tolkienistów, przez media społecznościowe, grupy i fora. To byłaby wspaniała wiadomość wydawnicza roku!
Proszę o sygnał , czy jest to możliwe do rozważenia."

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Temat: Nowości Tolkienistyczne i Tolkienologiczne 2020 roku (Strona 6 z 10)

Skocz do: