Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Sam odetchnął głęboko. - Ano, wróciłem! - powiedział." Sam Gamgee, Władca Pierścieni


Temat: Chronologia Ardy (Strona 1 z 41)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 39, 40, 41  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Strażnik Północy


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 827Wysłany: 25-04-2016 08:01    Temat wpisu: Chronologia Ardy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej Wszystkim.
Od dawna chciałem dotrzeć do kompletnej chronologii Tolkienowskiej wszystkich Er i niestety nigdzie takowej po polsku nie było, za wyjątkiem tej publikowanej w Aiglosie - "Chronologia Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów" -
Łukasza Zarzyckiego - Thoronnil`a.
Notabene, gdyby ktoś miał te numery Aiglosa i udostępnił mi prywatnie skany byłbym bardzo wdzięczny - mógłbym przynajmniej sprawdzić wiele wpisów/dat czy dodać pominięte.
Nie mam niestety dostępu do tej chronologii, a wszystko tu robię sam korzystając z wielu źródeł, więc proszę wybaczcie błędy i nieścisłości.
Tak prawdę powiedziawszy studiując różne chronologie to okazuje się, że niektóre fakty czy zdarzenia są dla mnie nowe ( nowe lub po prostu takie, na które nie zwracałem wcześniej uwagi).
Dlatego też bardzo mile widziane uzupełnienia, poprawki konstruktywna krytyka itp. itd. Uśmiech

Temat oczywiście będzie rozwijany.

00. Lata 2 Latarni/Lamp - lata Valinoryjskie - (daty bardzo przybliżone) 1 Rok Valinoryjski to w przybliżeniu 9,592 roku słonecznego

1–1500 Kształtowanie Ardy i 1-sze starcie Valarów z Melkorem, który chciał zagarnąć Ardę tylko dla siebie. ("Manwe przywołał mnóstwo duchów, większych i mniejszych, aby zstąpiwszy na pola Ardy obroniły ją przed
Melkorem i nie pozwoliły zniszczyć jej ogniem, zanim osiągnie pełnię rozkwitu."
1500 Tulkas zstępuje na Ardę i Melkor ucieka.
1900 Arda ukończona , Valarowie tworzą 2 latarnie (Aule wykuwa, Varda napełnia je światłem, Manwe daje aureolę, a reszta Valarów umieszcza je na kolumnach), Latarnie Valarów to Illuina i Ormal. Valarowie osiedlają się
na wyspie Almaren. Początek wiosny Ardy. Yavanna sieje ziarna i sadzi nasiona. Wschodzą rośliny, pojawiają się zwierzęta.
3400 Tulkas poślubia Nessę. Melkor w sekrecie powraca na Ardę, drąży twierdzę Utumno, fale nienawiści i nikczemności płynące od Melkora i jego twierdzy częściowo zaćmiewają wiosnę Ardy.
Cytat:
"Melkor wiedział o wszystkim, co czynili, mając tajemnych przyjaciół i szpiegów między Majarami, których zdołał przeciągnąć na swoją stronę; daleko w głębi ciemności pałał wciąż nienawiścią i zazdrościł Valarom ich dzieł,
pragnąc wszystkie istoty podporządkować własnej woli. Zgromadził więc wokół siebie duchy z różnych stref Ei, znieprawił je naginając do służby swoim niecnym celom..."

3450 Melkor atakuje 2 latarnie, przewraca słupy i rozbija latarnie, katastrofa na Ardzie , chaos i ruiny, zmiana ukształtowania lądów i wód. Wyspa Almaren zniszczona, koniec wiosny Ardy.
3450–3500 Valarowie opuszczają Śródziemie i zamieszkują w Amanie i budują na wybrzeżu najwyższe góry na Ziemi - Pelori, za nimi osiedlają się w krainie zwanej Valinorem.
W mieście Valmar na wzgórzu Ezellohar Yavanna siedzi, śpiewa zaklęcia a Nienna zrasza wzgórze łzami i kiełkują 2 pędy, które wyrastają w 2 drzewa Valinoru : o srebrnych liściach Telperion albo Silpion, albo Ninquelote i drugie z jasnymi/złotymi na brzegu liściami: Laurelin, Malinalda lub Kulurien
Powyższe zdarzenia-starcia z Melkorem pokrótce przypomniałem w temacie: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=131301#131301 - punkty 1 i 2.

Relatywność czasu/jego upływ od wzejścia 2 drzew (Telperiona i Laurelinu):

12 Godzin Drzew (Pełny dzień - każde z drzew rozjaśniało się co 7 godzin, a kolejne na godzinę przed zgaśnięciem poprzedniego) ) = 1 Dzień Drzew
1000 Dni Drzew (12000 Godzin) = 1 Rok Drzew
100 Lat Drzew = 1 Wiek Valarów/Valinoryjski

Porównanie czasu Drzew i czasu w/g Słońca:

1 Godzina Drzew = 7 godzin naszego czasu
1 Dzień Drzew = (7*12) 84 godziny naszego czasu
1 Rok Drzew = (7 * 12000) 84000 godzin naszego czasu
Opierając się na tym mamy: 8766 godzin w Roku w/g czasu słonecznego ( 365.25 * 24) i z tego:
1 Rok Drzew = (84000/8766) 9.582 Lat Słońca - w/g naszej rachuby czasu
0. Lata Drzew (1 Rok Drzew = 9,582 lat Słonecznych)


Przed rokiem 1000 Melkor ukrywa się w Utumno. Oromë poluje w Śródziemiu.
Przed rokiem 1000 Na jakiś czas przed obudzeniem Elfów, Aulë stwarza 7 Ojców Krasnoludów i ich 6 małżonek. Ilúvatar w końcu adoptuje te stworzenia i obdarza je płomieniem życia, ale nie zgadza się by zostały obudzone przed Elfami, więc Krasnoludy zostają ułożone do snu.
1000 Zbiera się rada Valarów z powodów raportów Yavanny i Oromego o zwiększonej mocy i aktywności Melkora. Przez następne 50 lat Varda zaczyna kształtować nowe gwiazdy i gromadzić je w gwiazdozbiory.
1050 Varda tworzy Valacirca - ( Sierp Valarów – gwiazdozbiór nieba Ardy ułożony przez Vardę ze starszych gwiazd. Ułożony aby obudzone elfy mogły podziwiać gwiazdy i miały światło. Było to 7 gwiazd skierowanych na północ jako wyzwanie dla Melkora.) Pierwszych 144 Elfów (Minyar, Tatyar i Nelyar) budzi się nad jeziorem Cuiviénen. Meliana po wspięciu się na Taniquetil , z którego zobaczyła gwiazdy podróżuje do Beleriandu.
1050-1125 Obudzeni są Krasnoludowie, których Aule stworzył wcześniej, ale ponieważ nie miał mocy nadawania życia to Iluvatar tchnął w nich życie, ale jednocześnie zastrzegł, że Elfowie pierwsi powstaną do życia.
  Budzi się siedmiu Ojców Krasnoludów, każdy ze swoją żoną ( oprócz Durina I, który budzi się sam) w następujących miejscach najczęściej będących później ich królestwami.
  a) Durin I - plemię Długobrodych - na górze Gundabad ( północno-zachodni kraniec Misty Mountains) , lecz ich główną siedzibą będzie Khazad-Dum.
  b i c) Dwaj kolejni z Ojców przebudzili się w pobliżu góry Dolmed w paśmie Ered Luin. Plemiona na czele których stali: Przysadziści/Szerokoramienni - Broadbeams i Ognistobrodzi - Firebeards – założyły dwa wielkie krasnoludzkie miasta-twierdze: Belegost na północ od Dolmed oraz Nogrod pod górą i na południe od niej.
  d i e) dwóch pozostałych obudziło się daleko na wschodzie Śródziemia: Ojcowie Żelaznorękich - Ironfists i Sztywnobrodych - Stiffbeards - w północnej części Orocarni/Red Mountains
  f i g) dwóch pozostałych obudziło się daleko na wschodzie Śródziemia: Ojcowie Czarnowłosych - Blacklocks i Kamiennostopych - Stonefoots - w południowej części Orocarni/Red Mountains.

1080 Melkor odkrywa elfów i wraz ze swoimi szpiegami zaczyna ich nachodzić/prześladować/demoralizować. Prawdopodobnie pierwsi Orkowie są tworzeni.
1085 Oromë odkrywa Elfów i nazywa ich Eldarami - "Gwiezdnym Ludem/Ludem pod gwiazdami". Eldarowie boją się Oromë i obwiniają go o uczynki Melkora.
1086 Oromë wraca do Valinoru i zaświadcza o Dzieciach Iluvatara, Valarowie rozważają co robić dalej.
1090 Valarowie wyruszają z Amanu na wojnę z Melkorem by oswobodzić od niego Ardę i Eldarów. Ziemia się trzęsie. Kształtują się brzegi i zatoki na północy Beleriandu. W ciągu 2 lat Melkor jest pokonany i chroni się w
Utumno.
1092 Rozpoczyna sie oblężenie Utumno.
1099 Oblężenie się kończy, mury Utumno rozbite, ostatni atak Balrogów wysłanych przez Melkora odpiera Manwe zabijając je. Tulkas powala Melkora i skuwa go łańcuchem - Angainorem.
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=131301#131301 - punkt 3.
1100 Melkor przywleczony do Valinoru, osądzony i wtrącony do więzienia w warowni Mandosa.
1101 Valarowie radzą co zrobić z Quendi i decydują się by przyprowadzić ich do Valinoru. Oromë jako wysłannik Valarów udaje się do Elfów i zaprasza ich do Valinoru.
1102 Elfowie są niezdecydowani , więc Oromë zaprasza 3 ambasadorów do Amanu i w końcu Ingwë, Finwë and Elwë przybywają do Valinoru.
1104 3 ambasadorów wraca nad Cuiviénen z zaproszeniem od Valarów dla reszty.
1105 Pierwszy podział Elfów nad Cuiviénen. Vanyarowie pod przywództwem Ingwë, Noldorowie pod Finwë i Teleri pod Elwë i Olwë wyruszają - odtąd ta grupę która posłuchała wezwania Valarów będzie nazywana Eldarami. Druga grupa, która odrzuciła wezwanie - Avari, pod przywództwem Morwë i Nurwë zostają nad Cuiviénen. Elfowie wyruszają, przekraczają Morze Helcar i skręcają na wschód. Niektórzy są przerażeni dymami i wyziewami z czasów wojny z Melkorem i zawracają.
1115 Drugi podział Elfów: hufiec minąwszy Wielką Zieloną Puszczę dociera nad wielką rzekę Anduinę.
Niektórzy z Lindarów (część Telerich) chcą tu pozostać przestraszeni przez Hithaeglir czyli Misty Mountains, a inna grupa Telerich pod dowództwem Lenwë (Denwega) oddziela się i skręca na południe - to Nandorzy.
1125 Vanyarowie i Noldorowie przechodzą przez Beleriand, większość z nich przekracza Sirion i dociera do brzegów Beleriandu nad Wielkie Morze - Belegaer. Część wystraszona jego ogromem osiedla się w głębi lądu- w Neldoreth i Regionie. Oromë udaje się do Amanu po poradę.
1128 Zwlekający Teleri docierają do wschodnich granic Beleriandu i zatrzymują się na wschodnim brzegu Gelionu. Elwë utrzymuje przyjacielskie stosunki z Finwë i Noldorami na zachodzie.
1130 Elwë wracając ze spotkania z Finwë spotyka Melianę w Nan Elmoth i wpada w trans.
1132 Ulmo przyciąga wyspę Tol Eressëa do Zatoki Balar. Vanyarowie i Noldorowie zapominając o strachu przed morzem wchodzą na wyspę i razem z nią są przeciągnięci przez morze do Amanu. W tym czasie Teleri poszukują swojego zaginionego w transie Elwë. Niektórzy Teleri pod wodzą Olwë, docierają do brzegu i spotykają Ossë i Uinen.
1133 Vanyarowie i Noldorowie wkraczają do Valinoru i osiedlają się w Eldamarze, gdzie budują Tirion na wzgórzu Túna wewnątrz Calacirya. Valarowie rozszczepiają Calacirya w Pelóri by światło Valinoru docierało do
Eldamaru.
1140 Vanyarowie i Noldorowie kończą budowę Tirionu i Mindon Eldaliéva - najwyższej wieży i siedziby Ingwë.
Niektórzy Vanyarowie tęsknią za Drzewami i przemieszczają się bliżej Valinoru.
1142 Yavanna ofiarowuje Noldorom Białe Drzewo - Galathilion - wyhodowane na wzór Telperiona.
1147 Ingwë przenosi się na Taniquetil - do stóp Manwe.
1149 Finwë modli się do Ulmo by ten sprowadził Telerich. Jednakże Ossë jest zły i namawia niektórych elfów do pozostania z nim.
Zostaje między innymi Círdan ze swoimi elfami, których Ossë uczy szkutnictwa - sztuki budowy statków. Założone zostają 2 miasta-porty Brithombar i Eglarest.
1150 Olwë i większość Teleri opuszczają Beleriand. Reszta Telerich (Lindarów) ciągle szuka Elwë (Thingola) - ta grupa zostaje nazwana Eglath, czyli "Poszukujący".
1151 Teleri za podszeptami Ossë , który przekonuje Telerich proszą by Ulmo nie transportował ich z wyspą do Amanu. Ulmo spełnia ich prośbę i zakotwicza wyspę Tol Eressëa poza zatoką Eldamar. Po tym zdarzeniu Teleri mieszkający na wyspie zostają nazwani Falmari.
1152 Elwë budzi się z transu i zostaje Królem Elfów w Beleriandzie, jego włosy zmieniły kolor na srebrny i od teraz jest bardziej znany jako Thingol.
1161 Falmari po naukach Ossë budują statki, opuszczają Tol Eressëa i przypływają do Valinoru.
1162 Teleri zakładają miasto- Łabędzią Przystań Alqualondë z niemałą pomocą Finwë.
1165 Ostatni Vanyarowie opuszczają Tirion i przenoszą się do podnóża Taniquetilu, natomiast Noldorowie zostają razem z Falmari.
1169 Narodziny Fëanora, syn Finwë i Míriel. Aulë uczy Noldorów rzemiosła i rozkochują się oni w klejnotach. Rúmil z Tirionu tworzy alfabet Sarati ( który później jest udoskonalony przez Fëanora jako Tengwar) i
prawdopodobnie spisuje Ainulindalë.
1170 Śmierć Míriel Serinde, która udaje się do Ogrodów Irmo , ale niestety jej fëa opuszcza ciało i udaje się do Mandosa
1172 wyrok Valarów w sprawie Finwë i Míriel. Finwë musi odczekać 12 lat zanim ponownie będzie mógł sie ożenić.
1185 Finwë poślubia Indis
1190 Narodziny Fingolfina, syna Finwë i Indis, późniejszego ojca Fingona, Turgona , Aredheli i Argona.
1200 Drugi wiek uwięzienia Melkora, narodziny Lúthien - córki Thingola i majarki Meliany w Neldoreth.
po roku 1200 Fëanor poślubia Nerdanelę - córkę Mahtana, która rodzi mu 7 synów: Maedhrosa, Maglora, Celegorma, Caranthira, Curufina, Amroda i Amrasa
1230 Narodziny Finarfina, syna Finwë i Indis, późniejszego ojca Finroda Felagunda, Galadrieli, Angroda i Aegnora.
1250 Fëanor tworzy Tengwar na podstawie alfabetu Rumila - Sarati. Krasnoludy z Ered Luin ( Gór Błękitnych) wkraczają do Beleriandu i spotykają Sindarów.
  W tym czasie siedziby Krasnoludów to : "Belegost, czyli Mickleburg, co można by przetłumaczyć: Wielka Twierdza - znajdowało się na północ od wysokiego szczytu Dolmed, a drugie - na południe od tej góry; w mowie elfów nazywano je Nogrod, Hollowbold (czyli Siedziba Wydrążona w Skale). Największym podziemnym grodem krasnoludów był Khazad-dum zwany przez elfy Hadhodrondem, a później w dniach, gdy go opanowały ciemności, nazwany Morią; lecz Khazad-dum leżał daleko, w Górach Mglistych, wiele mil dzieliło go od Eriadoru i był znany elfom tylko z imienia i z napomknień krasnoludów żyjących w Górach Błękitnych.

Cytat:
"Nieliczni też Eldarowie odwiedzali kiedykolwiek Nogrod i Belegost; do wyjątków należeli Eol z Nan Elmoth i jego syn Maeglin. Krasnoludowie jednak często przychodzili do Beleriandu i zbudowali wielką drogę, która biegła u podnóży góry Dolmed i dalej wzdłuż rzeki Askar przecinając Gelion po Sarn Athrad, Kamiennej Grobli, gdzie później miała się rozegrać bitwa. Stosunki między Naugrimami a Eldarami zawsze były dość chłodne, chociaż obu stronom przynosiły znaczne korzyści; w tych wszakże czasach nie dzieliły ich jeszcze urazy, które później miały powaśnić te plemiona i król Thingol przyjmował krasnoludów życzliwie."

1280 Finarfin poślubia Eärwenę - córkę Olwë, przez ten związek ich dzieci: Finrod Felagund, Galadriela, Angrod i Aegnor są krewnymi Thingola w Beleriandzie
1300 Trzeci wiek uwięzienia Melkora, narodziny Turgona syna Fingolfina i Finroda syna Finarfina. Krasnoludowie z Belegostu i Elfowie rozpoczynają budowę Menegroth w Doriath. Krasnoludowie są wynagradzane wiedzą od Meliany i wieloma perłami włączając w to Nimphelos. Daeron tworzy Certhas Daeron - udoskonala alfabet runiczny cirth.
1330 Orkowie po raz pierwszy widziani są w Beleriandzie, Krasnoludy wykonują broń dla Sindarów.
1350 Denethor wiedzie grupę Nandorów do Beleriandu, gdzie zaprzyjaźniają się z Thingolem i osiedlają się w Ossiriandzie. Daeron ulepsza Cirth, który przejęty przez krasnoludy staje się bardziej znany i rozpowszechniony na wschodzie Blue Mountains.
1350-1495 nastał w Beleriandzie długotrwały pokój.
1362 Narodziny Galadrieli i Aredheli.
1400 Melkor zostaje wypuszczony z więzienia.
1410 Melkor zaprzyjaźnia się z Noldorami.
1449 Fëanor wynajduje substancję o strukturze niezniszczalnego kryształu - Silima i zaczyna tworzyć Silmarile.
1450 Silmarile ukończone przez Fëanora, który wkłada do nich światło 2 Drzew a Varda święci je. Fëanor w tym okresie tworzy też najprawdopodobniej palantiry.
Przez następne 20 lat Melkor sieje niesnaski i skłóca Elfów między sobą, wiele też mówi o broni.
1490 Valarowie wzywają do siebie Fëanora, który grozi Fingolfinowi mieczem. Fëanor wygnany na 200 lat z Tirionu, udaje się do Formenos, gdzie buduje swoja siedzibę, 7 synów i Finwë idą wraz z nim ale Nerdanela pozostaje w Tirionie. Melkor od teraz nazywany jest Morgothem - Czarnym Nieprzyjacielem.
1492 Melkor odwiedza Fëanora, ale ten już go nie słucha. Finwë ostrzega Valarów i zaczyna ścigać Melkora. Melkor ukrywa się i spotyka Ungoliantę w Avathar.
1495 Fëanor wezwany przez Manwë do Taniquetilu gdzie on i Fingolfin godzą się ze sobą.
Ungolianta niszczy 2 Drzewa, Morgoth zabija Finwë w Formenos i kradnie Silmarile. Melkor z Ungoliantą uciekają do Beleriandu, gdzie nienasycona Ungolianta żąda coraz więcej w tym Silmarili.
Cytat:
"Lecz Ungolianta dzięki użyczonej jej przez Morgotha sile urosła, on zaś, dzieląc się swoją mocą, zmalał; rzuciła się na niego, otoczyła go swoją chmurą, oplatała siecią lepkich włókien, gotowa udusić ofiarę. Wtedy z gardła Morgotha dobył się straszliwy wrzask, który echo rozniosło wśród gór. Dlatego okolicę tę nazwano Lammoth, gdyż echo krzyku Morgotha przetrwało wieki i każdy, kto się tu znalazł, mógł je swoim głosem zbudzić na nowo; całe pustkowie między górami a morzem zawsze odtąd rozbrzmiewało jak gdyby jękami torturowanych. Nigdy przedtem na północy świata nie słyszano głosu potężniejszego i okropniejszego niż ten wrzask Morgotha; góry się zatrzęsły, ziemia zadrżała, skały popękały od niego. Dotarł do najgłębszych zapomnianych lochów, gdzie pod gruzami Angbandu, w podziemiach, nie przeszukanych przez Valarów w gorączce walki, żyli jeszcze przyczajeni Balrogowie oczekujący powrotu swojego władcy; teraz na jego okrzyk wybiegli z podziemi i przemknąwszy nad Hithlumem niby burza ognia spadli na Lammoth. Biczami płomieni rozdarli sieć Ungolianty, ona zaś w panice rzuciła się do ucieczki pod osłoną czarnych oparów, które wypluwała ze swego wnętrza; umknęła z północy do Beleriandu, tam się osiedliła pod Ered Gorgoroth i wypełniła to miejsce taką grozą, że je później nazywano Nan Dungortheb, Doliną Okropnej Śmierci."

Morgoth zostaje w Angabadzie i wznosi Thangorodrim.
Fëanor składa przysięgę i rozpoczyna rebelię, następnie udaje się do Alqualondë, gdzie walczy z pobratymcami - Falmari i kradnie ich łabędzie statki - 1-sze Bratobójstwo. Tak rozpoczęła się Ucieczka Noldorów.
1496 Mandos (lub jego wysłaniec) objawia się przed Noldorami i wygłasza proroctwo Mandosa. Finarfin kaja się, okazuje skruchę i powraca z częścią Noldorow do Valinoru, gdzie udzielono im przebaczenia. Jego syn
Finrod zostaje przywódcą jego domu i podąża za Fëanorem.
1497 Melkor wraca do Angbadu i próbuje podbić Beleriand. Pierwsza Bitwa o Beleriand - mały opis patrz -
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=131301#131301 punkt 4. Śmierć Denethora, Oblężenie Przystani Falas. Thingol opuszcza swój lud, Meliana tworzy nieprzekraczalną dla nikogo ( nawet dla Ungolianty jak się później okaże ) Obręcz Meliany wokół Doriath.
Cytat:
"Wkrótce potem Ungolianta zbiegła z północy i znalazła się w królestwie Thingola, rozsnuwając wokół siebie grozę ciemności; moc Meliany wstrzymała pajęczycę i nie pozwoliła jej wejść do lasów Neldoreth, lecz poczwara przez długi czas żyła w cieniu przepaści, ku której opadają południowe stoki Dorthonionu. Przylgnęła więc do tych gór nazwa Ered Gorgoroth, Góry Zgrozy, i nikt nie śmiał się w nie zapuszczać, omijając te okolice z daleka; Ungoliantą bowiem zdławiła tam wszelkie życie i światło, a wody zatruła swoim jadem."

Laiquendi- Elfy Zielone od tego czasu pozostają w ukryciu w lasach i nie obierają sobie żadnego nowego króla.
Noldorowie przybywają do Helcaraxë, ale Fëanor i jego pobratymcy zdradzają Fingolfina i żeglują do Beleriandu. W Losgar palą okręty, ginie tam m.in. Amrod.
Druga bitwa o Beleriand Dagor-nuin-Giliath ("Bitwa Pod Gwiazdami") - mały opis patrz -
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=131301#131301 - drugi ( mylnie) punkt 4 . Fëanor toczy bój z Balrogami i zostaje śmiertelnie raniony przez ich wodza - Gothmoga, ocalony przez swoich synów od śmierci w zasięgu Thangorodrimu umiera w pobliżu Eithel Sirion.
Maedhros udaje się na spotkanie i rokowania z Morgothem , ale ten rozejm jest fałszywy, siły Maedhrosa są za małe i zostaje on pojmany.
1498 Przykucie Maedhrosa do Thangorodrimu. Noldorowie nie odchodzą jak żądał Morgoth i rozbijają się wielkim obozem nad Mithrim.
1500 Powstanie Księżyca ze srebrzystego kwiatu Telperiona i Słońca ze złotego owocu Laurelinu, statkiem Słońca - Laurelinu kieruje Ariena a księżyca - Tilion. Hufiec Noldorów kończy przebycie cieśniny Helcaraxë.
Księżyc wschodzi po raz pierwszy wtedy Fingolfin każe dąć w trąby i pod sztandarami wkracza do Beleriandu.
Bitwa pod Lammoth - hufiec Fingolfina zaatakowany przez Orków wysłanych przez Morgotha by zaatakowały pozostałe siły Fëanora od tyłu. Noldorowie zostają odcięci i ginie syn Fingolfina - Argon. Fingolfin i jego siły naciskają i ścigają Orków aż do kompletnego zniszczenia.
Księżyc wschodzi siedem razy i dopiero wtedy statek Arieny jest ukończony i po raz pierwszy wschodzi Słońce. Od tej pory wschodzą i zachodzą na zmianę.
Cytat:
"Morgoth nienawidził nowych świateł i przez jakiś czas nie wiedział, co począć wobec tego nieprzewidzianego ciosu, jaki mu zadali Valarowie. Potem zaatakował Tiliona, wysyłając przeciw niemu duchy ciemności, i rozegrała się bitwa w Ilmenie, poniżej ścieżek gwiazd, lecz Tilion wyszedł z niej zwycięsko. Morgoth odczuwał przed Arieną okropny strach i nie śmiał się do niej zbliżyć; ponieważ nie miał już dawnej mocy"

Ukrycie Valinoru
Cytat:
"Z niepokojem Valarowie śledzili napaść Morgotha na Tiliona i zastanawiali się, co knuje przeciw nim Nieprzyjaciel w swej złowrogiej chytrości. Nie chcieli wszczynać znów wojny w Śródziemiu, lecz pamiętali ruinę Almaren i byli zdecydowani nie dopuścić, aby podobny los spotkał Valinor. Ufortyfikowali więc w tym czasie swój kraj, podwyższając obronne mury Pelori do zawrotnej wysokości od wschodu, północy i południa"
"Ustanowiono straż czuwającą dniem i nocą na górskiej grani i zamknięto wszelkie przełęcze z wyjątkiem Kalakirii, którą Valarowie pozostawili otwartą przez wzgląd na wiernych Eldarów, gdyż na zielonym wzgórzu w Tirionie Finarfin wciąż królował garstce Noldorów zamieszkujących głęboki jar wśród gór."
"W tym też okresie, zwanym w pieśniach „Nurtale Valinoreva, czyli Ukrycie Valinoru", powstały Zaczarowane Wyspy, a morze wokół nich wypełniło się cieniami i odurzającym urokiem."

Koniec Ery 2 Drzew.

Wędrówki Quendi

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Mapa Beleriandu pod koniec Ery 2 drzew i w 1 Erze:


Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

C.d.n.


Źródła:
Tolkien J.R.R. - "Silmarillion"
Tolkien J.R.R. - "Dzieci Hurina"
Tolkien J.R.R. - "The History of Middle-earth, Vol. 10: Morgoth's Ring, The Annals of Aman"
Tolkien J.R.R. - ""The History of Middle-earth, Vol. 11: War of the Jewels"
http://tolkiengateway.net/wiki/Timeline
http://www.glyphweb.com/arda/chronicle.html?startyear=1&startage=1& amp;endyear=590&endage=1
http://www.silmarillionwritersguild.org/reference/references/chronology -of-the-silmarillion.php
http://lotrproject.com/timeline/#zoom=2&lat=-1485&lon=1500& layers=B
https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Arda
http://pl.lotr.wikia.com
Karen Wynn Fonstad - "The Atlas of Middle Earth"
Michael L. Martinez - "Parma Endorion"
inne tematy na naszym forum - m.in.
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5646
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=3784&highlight=kalendar ium Uśmiech


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 01-05-2016 16:02, w całości zmieniany 32 razy
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 6147
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 25-04-2016 16:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy tutaj przeklejać ewentualne poprawki lub uzupełnienia, czy przesłać Ci pliki.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Strażnik Północy


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 827Wysłany: 25-04-2016 18:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak uważasz. Jeśli możesz to prześlij pliki.
Problem jest też techniczny, gdyż możliwość edycji po kilku chyba dniach się kończy, więc ewentualnie później ktoś z uprawnieniami administratora może tylko edytować.
Powrót do góry
 
 
Sirielle
Ontalómë / Administrator


Dołączył(a): 15 Cze 2004
Wpisy: 3979
Skąd: Himring / Midgard


Wysłany: 26-04-2016 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetna chronologia Jestem za Na pierwszy rzut oka widzę sporo detali, o których nie wiedziałam (albo zapomniałam). Wielkie dzięki za dołączenie rozpiski nt liczenia czasu.

Jedynie orki mnie w oczy kolą, choć sama często tak mówię. Może w oficjalnym spisie spróbujemy używać formy orkowie? I Elfowie. I w zasadzie - Eldarowie to nazwa własna, ale orkowie, elfowie chyba nie muszą być pisani wielką literą hmmmm...
Edit.
Na SWG też jest wielką literą, więc pewnie akurat tutaj taka pisownia obowiązuje.

Z edytowaniem rzeczywiście będzie kłopot.

_________________
Portfolio|dA|Last.fm
Á mahta Valarauko! Áva usë! Aaaaaaaarrrgh, á entula!!!

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Strażnik Północy


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 827Wysłany: 27-04-2016 10:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję za opinię Uśmiech
Na razie mogłem jeszcze edytować , więc poprawiłem na: Elfowie, Orkowie oraz analogicznie na Krasnoludowie plus sporo poprawek literówek.
Poza tym uzupełniłem kilka dat o większe opisy i cytaty oraz dodałem jeszcze lokalizację plemion Krasnoludów.
Zabieram się za 1 Erę Spox

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
... Na pierwszy rzut oka widzę sporo detali, o których nie wiedziałam (albo zapomniałam)...

No właśnie, to jest to o czym pisałem w 1-szym poście na wstępie - dopiero jak śledzimy szczegółowo taką chronologię to albo sobie takie różne detale/zdarzenia/opisy/szczególiki przypominamy/uświadamiamy/przyswajamy albo wręcz dopiero docierają do nas po raz pierwszy itp. Jestem za


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 27-04-2016 10:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 6147
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 27-04-2016 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Okazało się, że nie mam plików do dwóch pierwszych części Chronologii, mogę najwyżej podesłać skany, ale musisz mi na priva podesłać adres mailowy.
Parę pytań:
Cytat:
1–1499 Kształtowanie Ardy i 1-sze starcie Valarów z Melkorem, który chciał zagarnąć Ardę tylko dla siebie. ("Manwe przywołał mnóstwo duchów, większych i mniejszych, aby zstąpiwszy na pola Ardy obroniły ją przed
Melkorem i nie pozwoliły zniszczyć jej ogniem, zanim osiągnie pełnię rozkwitu."

Dlaczego tutaj do 1499 a nie 1500?

Brakuje daty 1080, kiedy Melkor odkrywa elfów (uzupełnię innym kolorem).

1125 z tą datą jest problem bo między dwoma tekstami jest różnica. W GA Vanyarowie i Noldorowie dotarli do Beleriandu już w 1115 roku, a według AAm w 1125. Za ta pierwszą datą przemawiają trzy rzeczy: 1) GA jest późniejszym tekstem niż AAm, wiec można przyjąć, że bardziej przemyślanym; 2) Eriador był zbyt mały by wędrować przez niego niemal 100 lat słonecznych, zwłaszcza, że Vanyarowie i Noldorowie nie zwlekali; 3) Jako że Teleri docierają do Beleriandu w 1128 roku, 3 lata Valarów (28 słonecznych) różnicy w czasie przybycia to trochę mało, jak na zwlekających.

w 1165 roku to nie wszyscy, ale ostatni Vanyarowie. To na razie tyle. Jutro lub pojutrze ciąg dalszy. Nie zmienia to faktu, że wykonałeś kawal dobrej roboty.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Strażnik Północy


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 827Wysłany: 28-04-2016 08:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:
1–1499 Kształtowanie Ardy i 1-sze starcie Valarów z Melkorem, który chciał zagarnąć Ardę tylko dla siebie. ("Manwe przywołał mnóstwo duchów, większych i mniejszych, aby zstąpiwszy na pola Ardy obroniły ją przed
Melkorem i nie pozwoliły zniszczyć jej ogniem, zanim osiągnie pełnię rozkwitu."

Dlaczego tutaj do 1499 a nie 1500?

Ok , 1499 czy 1500 przy tych orientacyjnych datach nie ma znaczenia, a 1500 wygląda lepiej - jako ciągłość.
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Brakuje daty 1080, kiedy Melkor odkrywa elfów (uzupełnię innym kolorem).

Tutaj nie znalazłem źródeł i dlatego u mnie jest :
Cytat:
???? Szpiedzy Melkora odkrywają Elfów i zaczynają ich nachodzić/prześladować/demoralizować.
Prawdopodobnie pierwsi Orkowie są tworzeni.


W takim razie zmieniam na :
1080 Melkor odkrywa elfów i wraz ze swoimi szpiegami zaczyna ich nachodzić/prześladować/demoralizować. Prawdopodobnie pierwsi Orkowie są tworzeni.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

1125 z tą datą jest problem bo między dwoma tekstami jest różnica. W GA Vanyarowie i Noldorowie dotarli do Beleriandu już w 1115 roku, a według AAm w 1125. Za ta pierwszą datą przemawiają trzy rzeczy: 1) GA jest późniejszym tekstem niż AAm, wiec można przyjąć, że bardziej przemyślanym; 2) Eriador był zbyt mały by wędrować przez niego niemal 100 lat słonecznych, zwłaszcza, że Vanyarowie i Noldorowie nie zwlekali; 3) Jako że Teleri docierają do Beleriandu w 1128 roku, 3 lata Valarów (28 słonecznych) różnicy w czasie przybycia to trochę mało, jak na zwlekających.


No tak, ale wtedy trzeba by też korygować moim zdaniem :
Cytat:
1115 Drugi podział Elfów: hufiec minąwszy Wielką Zieloną Puszczę dociera nad wielką rzekę Anduinę.
Niektórzy z Lindarów chcą tu pozostać przestraszeni przez Hithaeglir czyli Misty Mountains, a grupa Telerich pod dowództwem Lenwë oddziela się i skręca na południe.

bo w tym samym roku nie da się wkroczyć do Beleriandu, gdy są dopiero nad Anduiną, więc tu trzeba by dać datę wcześniejszą np. 1112.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

w 1165 roku to nie wszyscy, ale ostatni Vanyarowie.

Tu nie mam zastrzeżeń - poprawiam Uśmiech
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 6147
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 28-04-2016 16:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Ok , 1499 czy 1500 przy tych orientacyjnych datach nie ma znaczenia, a 1500 wygląda lepiej - jako ciągłość.

Nie upieram się, i masz rację to data orientacyjna, wiec n ie ma to aż tak wielkiego znaczeniA. Tym niemniej 1500 wygląda lepiej. Uśmiech

Cytat:
No tak, ale wtedy trzeba by też korygować moim zdaniem :
Cytat:
1115 Drugi podział Elfów: hufiec minąwszy Wielką Zieloną Puszczę dociera nad wielką rzekę Anduinę.
Niektórzy z Lindarów chcą tu pozostać przestraszeni przez Hithaeglir czyli Misty Mountains, a grupa Telerich pod dowództwem Lenwë oddziela się i skręca na południe.

bo w tym samym roku nie da się wkroczyć do Beleriandu, gdy są dopiero nad Anduiną, więc tu trzeba by dać datę wcześniejszą np. 1112.


Niby tak. I nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. O tyle zgadzam się z Thoronnilem, że Vanyarowie i Noldorowie ogólnie rwali do przodu, teraz odciążeni od balastu Telerich. Jeden rok Valarów to niemal 10 lat słonecznych. Wiec nawet jeżeli ich podróż miałaby trwać pół roku, to daje około 4 lat słonecznych na przebycie dystansu ok. 1000 km w linii prostej. Nawet jeżeli dorzucimy 50% na halsowanie Język to daje ok. 1500 km, nawet przy ślamazarnym tempie typu 5 km dziennie to daje rok. Więc nawet jeżeli często zatrzymywali się po drodze i zachwycali się cudami natury to odpowiednik ok. 4 lat to aż nadto by przebyć Eriador i dotrzeć do Beleriandu.
Żeby było jasne nie upieram się przy dacie 1115, ale podaję arguemty, które wówczas mnie przekonały.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 39, 40, 41  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 1 z 41)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.