Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Najważniejsze były same opowieści. Powstały w moich myślach jako rzeczy `dane` i, w miarę jak oddzielnie się pojawiały, tworzyły się między nimi związki. Absorbująca, choć stale przerywana praca (szczególnie dlatego, wyłączając nawet względy życiowe, że myśli ulatywały ku drugiemu biegunowi i podejmowały kwestie językowe): a jednak zawsze miałem poczucie zapisywania czegoś, co już gdzieś było `istniejące`, a nie `wymyślone`." List do Miltoma Waldmana, J.R.R. Tolkien. Listy

Temat: Czy film "Hobbit" coś zmieni w fandomie? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 25-03-2010 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Halcatra napisał(a) (zobacz wpis):

Osobiście liczę bardziej na tę grupkę dzieciaków, która przejdzie nieco dłuższą drogę do rejestracji na forach - najpierw zachwyci się filmem, jak nieco podrośnie - książką, a potem wpadnie np. tutaj. Ale podejrzewam, że jednak znaczną większość będzie zajmowała grupa miłośników pokemonów i innych pluszatych stworów. Śmiech

Przed obejrzeniem filmu powinno się nakazać przeczytanie książki Uśmiech . A to dlatego, że mam jedną znajomą której strasznie spodobał się film pana PJ. Ale jakby się ją spytać o to kto to napisał, toby miała już poważne klopoty z odpowiedzią a możliwe, że spytała by nawet "To była taka książka?" Skrzywienie ...
Wcale nie brakuje mi tu ThorinówXXXXXX, ale możliweże nie wiedząc kto jest autorem (i że był taki) książki forum tego nie znajdą.
Bo to właśnie wyrabiają z nami filmy Smutek .
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 841

Wysłany: 25-03-2010 16:36    Temat wpisu: Re: Czy film "Hobbit" coś zmieni w fandomie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:
Wracając do wyczekiwania na premierę filmowego "Hobbita", zadam bezczelne pytanie: co to ma do rzeczy? Czemu kolejne komercyjne przedsięwzięcie, realizowane niewątpliwie z rozmachem, ma być motorem napędzającym fanowską aktywność?

Zgadzając się co do meritum, dopowiem tylko jedno. Bo jest grupa ludzi, którzy potrzebują bodźca by wyjść ze swoją fascynacją do ludzi. I nie pisze o innych. Piszę o sobie. Pewnie gdyby nie film Jacksona, nigdy bym się nie zarejestrował na żadnym forum tolkienowskim, nie zająłbym się wydawaniem czasopisma i robieniem wielu innych mądrzejszych i głupszych rzeczy.

W pełni się zgadzam Uśmiech Zresztą ja pewnie też bym nie rozwinęła aż tak swej tolkienowskiej pasji - w sensie udziału w realizacji różnorakich fandomowych przedsięwzięć. Nie poznałabym również tylu fajnych osób Z przymrużeniem oka

Tyle, że ekranizacja WP była wydarzeniem o takiej sile, że w sposób wybitnie spektakularny zatrzęsła światem miłośników filmu i literatury. Przyczyniła się do wydobycia twórczości Tolkiena ze swojego rodzaju niszy, zwróciła na nią uwagę wielu ludzi, wiele osób przypomniało sobie o książce, którą czytało już dawno, teraz odkrywając ją na nowo. I tej niewątpliwej zasługi nie można filmowi odebrać, niezależnie od oburzających zmian w stosunku do książki Jestem rozwalony

Moim zdaniem ekranizacja "Hobbita" aż takiej rewolucji nie zrobi. Na pewno trochę wzrośnie zainteresowanie, na pewno będzie to dla wielu wydawnictw dobry moment na wznowienie wydań książek Tolkiena. To jest dużym plusem, bo na popularność danej literatury w sporym stopniu ma wpływ jej dostępność na rynku. Nie sądzę jednak, aby amplituda tego zjawiska była tak duża jak w przypadku ekranizacji WP Z przymrużeniem oka

W każdym razie chodzi mi o to, że po ekranizacji "WP" miał miejsce skokowy wzrost zainteresowania literaturą Tolkiena i choć maksimum minęło, to obecna "prosta" i tak jest wyżej niż przed ekranizacją. I teraz to zasadniczo rodzi się we mnie wewnętrzny (i subiektywny) bunt przed stawianiem medialnego, komercyjnego wydarzenia w pewnym sensie PRZED bogatą, pomysłową i na wysokim poziomie "pracą u podstaw" - jak to ładnie M.L. określił działalność fanów Uśmiech

(A te wszystkie "Thoriny12345" to tylko skutek uboczny Jestem rozwalony)

Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 25-03-2010 19:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

E, z dostepnoscia na rynku w dzisiejszych czasach, kiedy siec peka od ebookow. Wiadomo, inaczej sie czyta na papierze, ale jak ktos z jakims tekstem sie chce zapoznac, to brak ksiazki na rynku nie stanowi przeszkody. Z przymrużeniem oka Ja sama takie WP widzialam tyle co na polce w empiku, nie wspominajac o HoME Ratujcie bo go pobiję

Thoriny i Bilbowie sie pewnie namnoza, tak jak rozne ArvenyXyZ, LeGoOoLAs-y i inne. Bo zadac sobie trud wymyslenia czegos oryginalnego, to dla niektorych juz za wiele. Ale ja bym tego tak nie potepiala, moze wlasnie dzieki Forum siegnie po ksiazki i odkryje cos wiecej niz watpliwa urode hobbitowego odpowiednika legcia czy jakiejs tajemniczej trzecioerowej sindarinskiej Idril z quenejskim imienim.

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Czy film "Hobbit" coś zmieni w fandomie? (Strona 2 z 2)

Skocz do: