Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

Temat: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 26-09-2008 23:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To i ja dorzucę od siebie swoje trzy grosze... Uwielbiam mapy, szczególnie te stare średniowieczne (oraz póź niejsze i te wcześniejsze), z błędami i zaburzonymi proporcjami. Kilka mam na ścianie, a wiele na skanów na cd.

Nabycie tej knigi było naturalną koleją rzeczy...

Te mapki które nie obrazują imaginacji obiektów są bardzo sympatyczne, czytelne. Choć te pierwsze też prowokują do zastanowienia.

Niepodoba mi się czcionka.

Chciałbym kiedys dorwać atlas w którym każda stronnica byłaby małym dziełem sztuki, pirazyoko coś takiego: http://www.helmink.com/Antique_Map_Ortelius_Iceland/Antique_Map_Orteliu s_Iceland.jpg

Mam w ramce tą mapkę, jednak w nieco innej wersji (bez monsterów).

Atlas jest przydatny - warto go nabyć.
Powrót do góry

Tinwerína Míriel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74
Nieobecny(a): wpatrzona w zachód słońca w Henneth Annun

Wysłany: 28-09-2008 10:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Atlas kupiłam jakiś czas temu, ale nadal czeka na dokładne przestudiowanie. Przejrzałam jak na razie "po łebkach" i podoba mi się. Pewnie znajdą się jakieś nieścisłości czy nawet błędy ale sam pomysł na wydanie czegoś takiego, moim zdaniem, świetny. Minus w tej chwili jeden - trochę drażni mnie niebieski kolor map.
A luz dos astros nos Mares Poentes.
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 28-09-2008 14:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oj, bo trzeba traktować jako pomocny "schemat", takie mapki informacyjne, to ma nieść przedewszystkim informacje (niestety).
Powrót do góry

Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 24-03-2009 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ma być wkrótce nowe wydanie Atlasu Śródziemia. Czy ktoś coś wie na temat tej edycji? Czy to coś nowego w porównaniu z tym z 1998 roku czy po prostu przedruk tamtego?

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 328

Wysłany: 14-05-2009 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

http://elendili.pl/viewtopic.php?p=25959&sid=eb941b74c20647d13dfae0 3bf30eb7bc#25959
Tutaj Neratin swego czasu podał ciekawą mapkę (ta pierwsza). Wiem, że taka sama lub podobna znajduje się w AŚ. Ale skąd ta mapka się tam wzięła? Te rzeczki na wschodzie, puszcza na wschód od Orocarni... Nigdy o nich nie słyszałem! Czy mapa ma swoje odwzorowanie w HoMe? Gdzie konkretnie?

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Feanor1337
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 75

Wysłany: 15-05-2009 17:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Te mapy pochodza z AŚ, lecz nie ma dokladnego przypisu autorki, skad je wziela. Jednak Tolkien wielokrotnie opisywal te tereny, skoro zas Orome przeprawial sie przez Orocarni na polowania to mozna uznac, ze za nimi ciagnely sie lasy. Te rzeczki? No i tutaj mam problem, gdyz sam nie wiem skad dokladnie sie wziely, jednak poniewaz wiemy ze z Gor Wschodu splywalo mase rzek i strumieni, to ich obecnosc na mapie nie jest moze calkowicie nie uzasadniona. Pamietam, ze tez sie kiedys nad tymi rzeczami zastanawialem, ale ostatecznie sobie wszystko to jakos wytlumaczylem Z przymrużeniem oka. Tak samo, dziwilo mnie skad autorka AŚ wiedziala jaki "ksztalt" mialo Morze Helcar. Przystawiajac to do innych map mozna zauwazyc, gdzie bylo jezioro Nurnen, gdzie Morze Rhun i gdzie powinno byc Cuivienen (u zachodnich stokow Orocarni). Moze nie mozna wszystkiego dokladnie podpierac cytatami (np. z HoME, jak chciales Turinie), lecz trzeba troche zaimprowizowac (jak to pewnie zrobila autorka). Przeciez nie powinna zostawic tych terenow jako pustych rownin na wschod od Orocarni, bo napewno tak te ziemie nie wygladaly. Poslugujac sie nawet szczatkowymi informacjami (jak te z Silmarillionu), mozna jakos odwzorowac zamysly JRRT.
For Fëanor was made the mightiest in all parts of body and mind: in valour, in endurance, in beauty, in understanding, in skill, in strength and subtlety alike: of all the Children of Ilúvatar, and a bright flame was in him.
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 328

Wysłany: 15-05-2009 18:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki Uśmiech.
Czyli mówiąc krótko: te rzeczki na wschodzie są wyssanie z palca?
Szkoda.
Powrót do góry

Feanor1337
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 75

Wysłany: 15-05-2009 18:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turinie, to tylko moje zdanie, i nie sa poza tym do konca wyssane z palca, ale wydaje mi sie ze mam racje Śmiech. Moze ktos tu odpowie dokladnym cytatem z HoME, i wtedy bedziemy mogli stwierdzic, czy K.W. Fonstad poslugiwala sie piszac Atlas dokladnie sprecyzowanymi notatkami Tolkiena, czy tylko jakimis (jak ja uwazam) wzmiankami i opisami np. z Silmarillionu. Ja tylko spekulowalem, nic nie przesadzalem, dla jasnosci Uśmiech.
For Fëanor was made the mightiest in all parts of body and mind: in valour, in endurance, in beauty, in understanding, in skill, in strength and subtlety alike: of all the Children of Ilúvatar, and a bright flame was in him.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia (Strona 3 z 4)

Skocz do: