Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

Temat: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 20-07-2007 10:25    Temat wpisu: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem zachwycona. Na razie tylko pobieżnie przejrzałam Atlas, ale już widzę, że trzyma on poziom. Jestem za Ilustracje są po prostu piękne i szczegółowe, wszystko jest w nich zawarte. Całkowita wiedza o Śródziemiu jest tam zebrana. Szczególnie spodobało mi się wyznacznie dat podróży Froda i Bilba. Nie wiem tylko, czy rysunki są skonsultowane z Tolkienem?

robienie pieknych oczek kwiatek dla ciebie, dziękuję Serdecznie dziękuję Miriel Mirimie za zorganizowanie dodruku! kwiatek dla ciebie, dziękuję bukiet dla ciebie, dziękuję

Meldagor

Wpisy: 447

Wysłany: 25-07-2007 11:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Całkowicie zgadzam się z przedmówczynią! Istne dzieło sztuki! Kiedy tylko skończę czytać NO, wezmę się za Atlas! A i już teraz często go przeglądam! Przyznam, że na początku sobiew myśłałem "o rety, po co oni robią te mapki na niebiesko, tylko przez to jest opóźnienie w drukarniach", ale teraz kiedyzabaczyłem efekt końcowy, cofam wszystko! No, na razie nie mam co tu dużo pisać, kiedy się lepiej zapoznam z treścią, napiszę obszerniejszego posta!
PS: Mój eglemplarz ma na dole na okładce ucięte runy. Czy to tylko u mnie, czy inni też tak mają?
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 25-07-2007 20:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż, kolor niebieski mi nie odpowiada, sprawia, że mapy są mniej czytelne, czasem ciężko na mapie odróżnić odcienie przyporządkowane różnym elementom. Mimo to wielce się raduję z faktu, że został ponownie wydany i wreszcie go mam.

Ja nie mam uciętej inskrypcji.

Ja
Powrót do góry

Avari

Wpisy: 567

Wysłany: 25-07-2007 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zadziwiające, ale wciąż go nie mogę dostać w Gdańsku. Ani w Empiku nie ma, ani w Kolporterze. W tym ostatnim dowiedziałam się dziś, że będą mieli za tydzień... ehhh...

Seregon napisał(a) (zobacz wpis):
Nie wiem tylko, czy rysunki są skonsultowane z Tolkienem?

Na Eru boje się , Seregon, zmiłuj się... Proooszę prooooooszę przeczytaj to zdanie i zastanów się jak ono brzmi. Wydawnictwo miło się z nim konsultować?? W sprawie koloru mapek? JAK??? Oh nie! Jestem rozwalony kompletny szok! zemdlałem z wrażenia

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 25-07-2007 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Avari napisał(a) (zobacz wpis):
Zadziwiające, ale wciąż go nie mogę dostać w Gdańsku. Ani w Empiku nie ma, ani w Kolporterze. W tym ostatnim dowiedziałam się dziś, że będą mieli za tydzień... ehhh...

We wrocławskich Empikach nadal jak nie było, tak nie ma. Zupełnie. Chociaż dostawę inszej tolkienistyki międzyczasie już mieli. Nie mam pojęcia o co chodzi.
Cytat:
Na Eru boje się , Seregon, zmiłuj się... Proooszę prooooooszę przeczytaj to zdanie i zastanów się jak ono brzmi. Wydawnictwo miło się z nim konsultować?? W sprawie koloru mapek? JAK??? Oh nie! Jestem rozwalony kompletny szok! zemdlałem z wrażenia

Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!!

MiltenPL
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 26-07-2007 00:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Avari napisał(a) (zobacz wpis):

W gliwickim Kolporterze znalazłęm jeden egzemplarz. Mapki, pomimo tego, że niebieskie, bardo ładne nawet. Na szczeście zostałem siłą wyprowadzony przez ukochaną, bo inaczej bym chyba się przykleił do tej półki, a niestety brak aktualnie funduszy Z przymrużeniem oka Teraz nie chce już do tego sklepu ze mną nawet zajrzeć Z przymrużeniem oka

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-07-2007 00:51    Temat wpisu: Re: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Seregon napisał(a):
Nie wiem tylko, czy rysunki są skonsultowane z Tolkienem?
"Konsultowane z Tolkienem" są tylko te mapy, które były rysowane przez niego samego, Christophera i (o ile pamiętam, tu nie jestem pewny, muszę sobie Listy przypomnieć) Paulinę Baynes. Reszta to mniej lub bardziej udana próba "rekonstrukcji" na podstawie map "oficjalnych" i tekstu. Taka Moria np. jest dla mnie niewiarygodna -za bardzo "pod linijkę" zrobiona Ble Ble ;D
Moje wrażenie jest w związku z tym średniawe -dla mnie to "źródło" jest wiarygodne na -powiedzmy- 75%, nie więcej. (Ale i tak lepiej niż "Bestiariusz Tolkienowski" Day'a Jestem rozwalony )

Powrót do góry

Elring

Wpisy: 284

Wysłany: 26-07-2007 10:18    Temat wpisu: Re: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):
Moje wrażenie jest w związku z tym średniawe -dla mnie to "źródło" jest wiarygodne na -powiedzmy- 75%, nie więcej. (Ale i tak lepiej niż "Bestiariusz Tolkienowski" Day'a Jestem rozwalony )

Moja pierwsza styczność z "Atlasem" polegała na tym, że dzięki uprzejmości Miriel chwała wam, chylę czoła, dzięki miałam okazję zrobić częściową korektę do nowego wydania. Z jednej strony byłam pełna podziwu dla pasji autorki - nawet jeśli jej obliczenia, dociekania itd. nie zawsze są do końca trafne, to jednak dzięki tym szczegółowym opisom mogłam sobie całe Śródziemie wyobrazić o wiele pełniej i dokładniej niż dotychczas. Z drugiej strony zaś byłam zniesmaczona jakością oryginału... Na mapach i w tekście roiło się od literówek Ratujcie bo go pobiję Jestem przyzwyczajona do angielskich tolkienianów publikowanych przez Christophera T., Humphreya Carpentera czy Hammonda i Scull, które pod względem edytorskim są nieskazitelne - stąd moje zaskoczenie niskim poziomem angielskiego "Atlasu". Widać, że żaden z tych wybitnych tolkienistów nie przyłożył ręki do tej publikacji... I to trochę osłabia moją wiarę w rzetelność wyliczeń i dociekań Karen Fonstad. Bo skoro ktoś nie potrafi przepisać poprawnie nazw i przypilnować redaktora/korektora, żeby jeszcze raz wszystko porządnie posprawdzał - to skąd pewność, że nie pomylił się w innych kwestiach? Skrzywienie

Tak czy owak, nawet jeśli "Atlas" nie jest doskonały, to bardzo się cieszę, że mam go jednak na swojej tolkienistycznej półce Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Atlas Śródziemia - nasze wrażenia (Strona 1 z 4)

Skocz do: