Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści

Temat: książka: Tolkien i teologia (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 788

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 12-04-2007 22:39    Temat wpisu: książka: Tolkien i teologia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ma się ukazać 1.V.

Tree of Tales: Tolkien, Literature and Theology
ed. by Trevor Hart, Ivan Khovacs
This title examines the theological relationship between creation and creativity in the works of J R R Tolkien. It provides a fresh reading of these important themes in Tolkien and highlights the multi-faceted nature of Tolkien's own vivid theology and literary imagination.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6073

Wysłany: 12-04-2007 23:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zawsze się trocghę boję takich książek. Zbyt duża w nich pokusa ideologizacji, czy udowadniania z gory założonej tezy. Nie twierdzę, że tak tu jest, bo zwyczajnie nie wiem, ale dotychczasowe doświadczneia z ksiązkami tego typu nakazują ostrożoność.

Tak wiec książka zarazem mnie kusi, jak i budzi moje obawy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 896

Wysłany: 13-04-2007 00:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Zawsze się trocghę boję takich książek. Zbyt duża w nich pokusa ideologizacji, czy udowadniania z gory założonej tezy.(...)

"Prerecenzja"? Jestem rozwalony

Każda książka tego typu ma jakąś tezę. Tematyka mi bliska. Zastanowię się nad zakupem.

Dokładam okładkę:

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-04-2007 09:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Tematyka mi bliska. Zastanowię się nad zakupem.

Jak zakupisz, przeczytaj i napisz recenzję. Jestem za Dla Simbelmyne oczywiście. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

Ja w takim razie poczekam. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 432

Wysłany: 15-04-2007 10:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Okładka ładnie się prezentuje, lecz nauczyłam się nie ufać tytułom i okładkom. Nazwiska nie znam oops, zawstydzenie Gdyby można ją wziąć do ręki i przerzucić trochę stron, czy przeczytać sam spis treści hmmmm...
Ważne jest kto i dla kogo napisał taką książkę hmmmm... Możliwe, że jest zapotrzebowanie na takie pozycje, o ile jest napisana naprawdę rzetelnie. Chociaż, nie jestem tego całkiem pewna. Lubię jednak odnajdywać własne myśli zapisane przez innych ( którzy to robią lepiej ode mnie Uśmiech )
Kupiłabym ją gdyby naprawdę poruszała we mnie pewne głębokie pokłady wzruszeń i zamyśleń, które są zapisane gdzieś w tym wewnętrznym sanktuarium, albo jakkolwiek to się nazwie, nawet jeśli myśli są tylko moje własne - jednak nie kupiłabym jej dla samej teorii Nie Nie albo dla samego nazwiska Tolkiena w tytule ( coby inni myśleli żem taka znawczyni tematu Nie Nie )
Ostatnio czytałam dwa opowiadania z serii Amber Żelaznego, trochę miałam mętlik w głowie wszystko mi się pomieszało wszystko mi się pomieszało ale potem wyklarowała mi się jedna konkretna myśl -najważniejszy jest Wzorzec - mam nadzieję, że wszyscy pojmują o co mi chodzi Uśmiech Bo jeśli jest konkretny wewnętrzny, głęboko ukryty Wzorzec, wszystko odczytuje się pod tym kątem i nie ma potrzeby dobudowywania czegokolwiek np teologii

Zdaje się, że teologia nie byłaby potrzebna gdyby człowiek nie opuścił Raju
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 788

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 15-04-2007 12:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a) (zobacz wpis):
Okładka ładnie się prezentuje, lecz nauczyłam się nie ufać tytułom i okładkom. Nazwiska nie znam oops, zawstydzenie Gdyby można ją wziąć do ręki i przerzucić trochę stron, czy przeczytać sam spis treści hmmmm...

Niestety, nie mogę nic powiedzieć o autorach tej książki. Znam dwie inne pozycje, dotyczące teologii i Tolkiena, tzn. książki Caldecotte'a i Birzera (jeśli nie przekręciłem nazwisk), są całkiem trzeźwe (chyba dlatego, że nie są pisane przez żadnych 'evangelical christians', jak większość pozycji nt. Tolkiena i wiary), chociaż niezbyt głębokie (przynajmniej dla mnie - niewiele się z nich nowego dowiedziałem). Ale to są raczej dziełka popularyzatorskie, więc nic dziwnego...

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 15-04-2007 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest jeszcze jedna pozycja, wspomniana tutaj:
Vivant napisał(a) (zobacz wpis):
Christopher Garbowski's Recovery And Transcendence for the Contemporary Mythmaker The Spiritual Dimension in the works of J.R.R.Tolkien (published in Lublin). Any opinions about this book ?
- ale temat stary i się nie rozwinął Język
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 15-04-2007 16:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Akurat to jedna z lepszych książek na ten temat, wyważona, bez ideologicznego zacięcia w któąkolwiek stronę. Nie powiem, by ze wszystkim się zgadzał, ale to inteligentna książka. Zresztą w anglojęzycznym Aiglosie, jest jej recenzja, którą zapewne przedrukujemy w Aiglosie nr 9.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: książka: Tolkien i teologia (Strona 1 z 2)

Skocz do: