Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Każdy czarodziej powinien mieć hobbita albo kilku hobbitów stale u boku; już oni by go nauczyli wyrażać się ściśle i nie bujać w obłokach." Gandalf do Merry'ego, Władca Pierścieni

Temat: Spotkania tolkienologiczne w Warszawie (Strona 27 z 57)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 55, 56, 57  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6001

Wysłany: 25-06-2008 11:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Relacja nie będzie rozbudowana i mam nadzieję, że inni się dopiszą. Spotkanie było zaskakująco liczne i do tego mieliśmy miłego gościa - Marigold (Smoczycę) z Katowic.
W sumie było nas 11 osób: Elenwe, Elring, Galadrielka, Lómendil, Marigold, Mathmi, Melinir, Miriel, Nuan, Silvana i ja (mam nadzieję, ze nikogo nie pominąłem).

Temat Feanora wydaje się być pasjonujący, ale poczatki był nieco niemrawe. Zresztą już jakiś czas temu zauwazyłem, że te w oczywisty sposob interesujące tematy sa trudniejsze, bo wydaje sie nam, ze wszystko już zostało powiedziane.

Feanor tymczasem jest jedną z kluczowych postaci ;legendarium a co ważniejsze, jedna z najszerzej omówiony ch postaci legendarium. Śmiech
Powiedzieliśmy sobie, ze mozna go nie lubić, ale każdy przyzna, ze jest to postać kluczowa. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
W ramach wstepu powiedziano też, ze jest to postać najbardziej nielubiana przez krytyków Tolkiena i jego twórczości. Bo akurat kogo, jak kogo, ale Feanora trudno uznac za postać plaska czarno białą, jednowymiarową.

Padło pytanie o to czemu Feanor jest taki fascynujący? Czemu budzi tyle emocji?
I w sumie chyba nie padła jednoznaczna odpowiedź (chyba, zę cos do mnie nie dotarło, co jest możliwe). Skupilismy sie jednak na tym, ze Feanor jest wielkim twórcą: rzemieślnikiem, jubilerem, ale także lingwistą, ba językotwórcą. Nie tylko twórca alfabetow, ale także gramatyki, gotowym iś na wojnę o głoskę 'th'. Co do czyni poniekąd podobnym do Saurona (taka była przynajmniej moja teza wieeeeeeeeeelgachny uśmiech)

Niewątpliwie Feanor został stworzony przez Tolkiena jako ktoś niezwykły i wyjkątkowy, nawt jak na elfa. Nie umniejszając w niczym walorow innych postaci, w tym Galadrieli, Feanor wyrasta ponad przeciętność. Nie tylko jako twórca Silmarili, choć juz to by wystarczylo, ale jako artysta/rzemieślnik niemal doskonały.

Jednocześnie trudno nam ocenić, czy jest dobry czy jest zły. Miłośc do tworzenia, pasja poszukwania doskonałości, przeradzają się w miłość do wąłsnych dzieł, egoizm, arogancję i samouwielbienie. Choć do końca miłośc do ojca jest u niego większa niż cokolwiek innego. Zresztą to śmierć ojca ostatecznie popycha go na ciemną stronę mocy (wiem, wiem to nie ta bajka).
Feanor zdaje się dzielić z ludźmi ich dar, czyli tęsknoite sięgającą poza granicę świata. I to chyba jeden z wazniejszych elementow. Feanor, przy całej swojej elfiej doskonałości jest ludzki.

Feanor to wreszcie członek kolejnej patologicznej rodziny, ktory liczy przede wszystkim, jeżeli nie wyłacznie na siebie.

Elring zwrociła uwagę, zę Feanor jest podobny do Morgotha. Obaj są samotni, obaj są twórczy, obaj są geniusza mi języków. Obu ich potęga tworcza prowadzi na krawędź destrukcji, a właściwie poza krawędź destrukcji i autodestrukcji.

Tyle na teraz, potem dorzucę kolejne fragmenty, a mam nadzieję, ze i inni się dopiszą.

C.D.N.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 30-06-2008 12:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W dalszym ciągu naszych rozmow, pojawiły się kolejne wątki krążące w okół pytania - Co doprowadziło do upadku Feanora? Mowa więc była o decyzji Miriel, by odejśc do Mandosa i decyzji Finwego by zawrzec drugie małżeństwo. Co charakterystyczne, Feanor, nie ma pretensji do ojca, którego aż do jego śmierci kocha szczerze i głeboko, ani nawet do matki. Całą swoją niechęć, a potem nienawiść skupia na Indis i jej dzieciach. To dość typowy, jak swtierdziliśmy przykład przeniesienia negatywnych uczuć.
Przy czym wyraźnie widać, jaką rolę w upadku odgrywa Morgoth. Do jego uwolnienia Feanor, skrywa w sobie niechęć do macochy i przyrodniego rodzeństwa i kontroluje ja. Pasja twórcy, miłość do Nerdaneli, odciągają jego uwagę. Niechęć wzrasta w nim i przekształca sie w nienawiść, pod wpływem szeptów Morgothac. Miłość do tworzenia wspaniałych dzieł i przedmiotów, staje sie miłością do samych przedmiotów. Co widać w jego decyzji w kwestii Silmarili, ktora zaważyła na późniejszych losach, nie tylko jego, ale także Noldorow.
Wydarzeniem, które pogrąza Feanora w rozpaqczy i szaleństwie jest śmierć Finwego, w tym momencie dokonuje ostateczne przejście na ciemną stronę. Śmiech

Na razie tyle, bo musze biec. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 02-07-2008 15:49, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Marille Undómiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 02-07-2008 22:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

W sumie było nas 11 osób: Elenwe, Elring, Galadrielka, Lómendil, Marigold, Mathmi, Melinir, Miriel, Nuan, Silvana i ja (mam nadzieję, ze nikogo nie pominąłem).

Hm, hm, też udało mi się być Język , więc Twa nadzieja płonna.

A temat rzeczywiście ciekawy, choć, jak M.L. nadmienił, początkowo rozwijał się niemrawo.
Myślę, że nieprosto było znaleźć w pełni satysfakcjonującą i pełną odpowiedź na postawione na samym początku pytanie -

Co sprawia, że postać Feanora jest tak fascynująca?

Zresztą dyskusja nie wyczerpała w pełni tematu, mimo iż jak zazwyczaj potoczyła się ciekawie i trochę trwała.

Ważkim argumentem było stwierdzenie, że Feanor (jak również jego synowie) najbardziej przypomina ludzi z ich pragnieniem poznania nieznanego, zdobywania nowej wiedzy, jak również ciągłych wędrówek w ucieczce przed nudą.

Poza tym Polacy, znani ze swego Romantyzmu, tym bardziej skłaniają się ku postaciom tragicznym, a taką jest Feanor. W każdym razie w dużej mierze.

Osobiście uważam go za postać tragiczną do momentu spalenia statków. Sądzę że to wydarzenie nie znajduje już jakiegokolwiek namniejszego nawet uzasadnienia, a Feanor (przynajmniej dla mnie) jest już postacią w pełni zaprzedaną złu, gotów złożyć w ofierze na ołtarzu swej nienawiści nie tylko wrogów, ale i przyjaciół, a nawet własnych synów.

Jednocześnie jest to postać godna litości i współczucia. Tyle talentu, miłości, ba wielkości nawet, zmarnowanej, zaprzepaszczonej całkowicie, aż do ostatecznego unicestwienia.

Nie należy też zapominać, że jest to chyba najpełniej przedstawiona przez Tolkiena postać elfa i zarazem najbarwniejsza chyba, choć budząca jednocześnie najbardziej rozliczne uczucia wśród miłośników Śródziemia.

To tyle uzupełnień i pospotkaniowych dygresji uzupełniających Z przymrużeniem oka .

I oczywiście pragnę nadmienić, że bardzo miło było ujrzeć ponownie Marigold Uśmiech
Pozdrawiam M.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 18-07-2008 20:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nastepne spotkanie w Warszawie, będzie miało wyjątkowy charakter. Dlaczego bez powodu.
Na czym będzie polegac wyjątkowość? Zapraszamy na piknik tolkinowski, z czytaniem i recyztacjami ulubionych fragmentów Tolkiena.
Spotykamy sie wyjątkowo 30 lipca, tj. w środę na przystanku autobusowym Zieleniecka, o 18:30, po czym udajemy się do Parku Skaryszewskiego. Gdzie rozłozymy sie w sprzyjającym miejscu.
Wszelkie wiktuały są mile widziane. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Jeżeli coś pomylilem, to prosze o poprawianie mnie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 31-07-2008 00:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hm... Może moje dwa posty typu organizacyjnego usunąć, bo raczej nic nie wnoszą do tematu.... Z przymrużeniem oka
A tu mam zdjęcia. http://picasaweb.google.pl/losselince/SpotkanieWParku300708
A filmy faktycznie lądują na YT. One są duże, więc nie chcę wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć, zmuszać do pobierania Z przymrużeniem oka Ale jeśli ktoś chce mieć na dysku, to mogę wrzucić gdzieś na rapida Z przymrużeniem oka
http://pl.youtube.com/watch?v=EayUDiyKbFs
http://pl.youtube.com/watch?v=O25DS8VD9zw
http://pl.youtube.com/watch?v=Rxc34-2kzrA
http://pl.youtube.com/watch?v=JfE7JL8GfoE
One są często takie jaśniejące, bo nie mam jak zmienić ustawień przy nagrywaniu. Albo mam, ale nie wiem, ze mogę... XD

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Marille Undómiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 06-08-2008 20:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetne zdjęcia Ninquelen. Love Dziękujemy.
Przybliżają atmosferę tego niecodziennego spotkania tolkienistów na zielonej trawce i pod szumiącymi drzewami. Tak właśnie sobie to wyobraziłam, gdyż sama - ku żalowi ogromnemu - w spotkaniu nie uczestniczyłam.

A filmiki też rewelacja, choć momentami słońce je rozświetla, ale za to ile treści nam przekazują.

Przyznam szczerze, że liczę na jakieś osobistyczne relacje ze spotkania Uśmiech .

I mam nadzieję uczestniczyć w podobnym, które jest zaplanowane na początek września (ML wspominał bodajże o 6. dniu tego miesiąca, o ile moja skleroza mnie nie myli). Też w plenerze, tylko czytać się będzie Władcę Pierścieni tym razem.
Już zaczynam czekać... Z przymrużeniem oka Elfik
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 06-08-2008 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, następne spotkanie ma być szóstego września, spotykamy się o godzinie trzynastej koło pubu Zielona gęś przy Polach Mokotowskich. Przynajmniej takie informacje zapisałam sobie w telefonie, mam nadzieję że są prawdziwe Z przymrużeniem oka
There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-09-2008 09:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak tylko gwoli przypomnienia.
W sobotę, 6 września 2008 roku odbywa się kolejne wakacyjne spotkanie tolkienowskie.
Spotykamy się o godz 13:00, przed pubem Zielona Gęś (róg Al. Niepodległości i ul. Batorego), po czym udajemy sie na Pole Mokotowskie w poszukiwaniu ustronnego miejsca.

Tym razem będziemy czytać ulubiona fragmenty Władcy Pierścieni, i jego prequela Język. Napitki i jadło mile widziane. Wszystkich zapraszamy.

Chciałbym obiecać, że będę już egzemplarze antologii, ale to będe wiedział dzisiaj lub jutro, więc jakby co uzupelnię informację.

Natomiast na pewno będa do kupienia Aiglosy i płytki DTH

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 55, 56, 57  Następna

Temat: Spotkania tolkienologiczne w Warszawie (Strona 27 z 57)

Skocz do: