Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

Temat: O Tolkienie w "GW" (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 15-02-2002 23:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

5. Charakter Elfów dla kontrastu musi być "
Cytat:
zamknięty w sobie
"...
heh...aż nasuwa się stwierdzenie Gandalfa, przemawiającego do Bilba "Niektóre Elfy mają za długie języki...." Z przymrużeniem oka

Hum... Gandalf mówi to w "Hobbicie", a tam Elfowie są jednak troszkę inni od tych z kart WP

Cytat:

Cytat:
jeśli ocenić "Władcę pierścieni, tak jak się zwykle ocenia powieści"-

czyli jak?

Pewnie tak, jak powieści nie będące przedmiotem głębokiego uwielbienia rzesz ludzi, powiedziałbym-kultu; w takich przypadkach standardowe postępowanie analityczno-interpretacyjne rzeczywiście potrafi zawieść na logiczne manowce Uśmiech

Cytat:
Dodatkowo:
Cytat:
"Fabuła regularnie przerywana jest dygresjami, często, co gorsza
(!!!!!!!sic.!!!!)
Cytat:
wygłaszanymi wierszem
"!!!
No rzeczywiście, ten Tolkien nie ma w ogóle wstydu ani pojecia o świecie... Wiersze? A kto to do cholery jeszcze czyta? Z przymrużeniem oka

Ja jednakże w opinii WO na temat poetyckich dygresji w WP dopatrywałbym się raczej "puszczenia oka" do odbiorcy, może lekkiej przewrotności, spojrzenia "sponad" (swoisty znak rozpoznawczy stylu WO)-niż poważnego zarzutu.

Ruginwaldus

Wysłany: 15-02-2002 23:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

popełnianie tak kardynalnych błędów, które wymieniła Nifrodel z pewnością ujmuje wiarygodności autorowi:) Super śmiech
No bo np. każdy miłośnik Tolkiena wie, że istniały kobiety kransnoludy... a tu Orliński zastanawia się gdzie one się podziały.

I to chyba jest jedyny, godzien nazwania "kardynalnym", błąd WO w tekście. Może nawet nie błąd, a wynik zasugerowania się "Silmarillionem", gdzie nie ma wzmianki o stworzeniu kobiet przez Aulego (gdzieś to już było dyskutowane na forum). Reszta to, czasem rzeczywiście niefortunne, spekulacje autora, próby zwięzłego scharakteryzowania ras Śródziemia, skrzyżowane ze stereotypami tkwiacymi w fantasy. Można by polemizować, ale nie będę Z przymrużeniem oka

Cytat:
A jak oceniać "Władcę Pierścieni"? Tak jak inne powieści? W przypadku takiego eposu z mitycznym zacięciem jak "Władca" może to prowadzić na manowce. Zakończę więc przewrotnie: z mitami się nie dyskutuje, można je przyjąć do wiadomości lub odrzucić. Język

Sam WP jednak mitem nie jest-to raczej powieść mocno w micie zakorzeniona. Druga sprawa-WO już od drugiego akapitu "Dwunastu lat Tolkiena" zaczyna wyjaśniać, że początkowe "jeśli" nie znalazło się tam przypadkiem i WP istotnie nie jest "zwykłą powieścią".
Nie zjedzcie mnie, Zagłębiaki... Super śmiech

Ostatnio zmieniony przez Ruginwaldus dnia 15-02-2002 23:25, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 292

Wysłany: 15-02-2002 23:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aha i jeszcze jeden kwiatek z artykułu Wojtka O., który Nifrodel litościwie pominęłaJęzyk

Cytat:

(...) nie dowiadujemy się właściwie niczego o prozaicznych kwetiach, np. czym bohaterowie zarabiają na życie (...)

Zabawny zarzut zważywszy, że bohaterowie "Władcy" oprócz sama Gamgee to przedstawiciele arystokracji. Jestem za
Mówiąc brutalnie - to inni na nich pracowali, o czym wnikliwy czytelnik znajdzie wzmianki u samego Tolkiena.

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Tom Goold

Wysłany: 15-02-2002 23:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ruginwaldus napisał(a):

Reszta to, czasem rzeczywiście niefortunne, spekulacje autora, próby zwięzłego scharakteryzowania ras Śródziemia, skrzyżowane ze stereotypami tkwiacymi w fantasy. Można by polemizować, ale nie będę Z przymrużeniem oka

Cenię Twoją lojalność Ruginwaldusie, ale delikatnie nazywasz to, co my określamy wprost... Nie czarujmy się - z całym szacunkiem dla jego niewątpliwej erudycji - Wojtek Orliński nie bardzo "siedzi" w Tolkienie, skoro sam przyznaje, ze to nie takie fantasy lubi najbardziej (vide Gdynia). Stąd te wpadki jak sądzę... Myślę, że dużo więcej do powiedzenia miałby o Tolkienie np. Rafał Ziemkiewicz, co udowodnił w czwartkowym Pegazie...

Cytat:

A jak oceniać "Władcę Pierścieni"? Tak jak inne powieści? Sam WP jednak mitem nie jest-to raczej powieść mocno w micie zakorzeniona.

"Władca Pierścieni" spełnia wszystkie podręcznikowe warunki, by uznać go za epopeję. I tu zaczyna się najciekawsze... Tak naprawdę to przecież książka w książce - właściwie jest to przecież hobbicka wersja dziejów ważnych zdarzeń itd. Słowem przednia zabawa literacka samego Tolkiena.
Czy nie tak docierały do naszej literatury mity? Rzeczywistość "Władcy" zanurzona jest w mitach "Silmarillionu", jednak zgodnie z tą konwencją takim mitem staje się dla nas (ludzi) sam "Władca".

Powrót do góry

Ruginwaldus

Wysłany: 16-02-2002 00:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Cenię Twoją lojalność Ruginwaldusie, ale delikatnie nazywasz to, co my określamy wprost...

Nie, to nie jest lojalność-ani wobec nazwiska, ani wobec tytułu, bo do żadnej z nich nie jestem zobowiązany. Starałem się tylko obejrzeć sprawę z różnych kątów. Poza tym-czy mamy 100% pewności, że te ramki o rasach i postaciach (oprócz hobbitów) sa autorstwa Orlińskiego? Jego nazwiskiem jest podpisany tylko główny tekst i notka o hobbitach. Może cała dyskusja jest bezprzedmiotowa? Zdziwienie
Dalsze roztrząsanie kwestii WP jako nośnika mitu zawieszam jako offtopicowe. Respect, black brotha Z przymrużeniem oka

Tom Goold

Wysłany: 16-02-2002 00:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ruginwaldus napisał(a):

Poza tym-czy mamy 100% pewności, że te ramki o rasach i postaciach (oprócz hobbitów) sa autorstwa Orlińskiego? Jego nazwiskiem jest podpisany tylko główny tekst i notka o hobbitach. Może cała dyskusja jest bezprzedmiotowa? Zdziwienie

Oczywiście że MAMY 100% pewności, przecież nie strzępilibyśmy sobie klawiatury po próżnicy Z przymrużeniem oka
Ramki ze stron 4 i 5 są traktowane jako całość i podpisane na stronie 5 inicjałami W.O. (któż to może mieć takie inicjały?). Jednym słowem dyskusja bezprzedmiotową nie jest. Język

PS
Wojtek Orliński to jeden z najlepszych dziennikarzy w "Wyborczej", więc z tym większą satysfakcją tropimy tutaj jego niewątpliwe wpadki w tekście o Tolkienie.

Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2731
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 16-02-2002 14:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Hum... Gandalf mówi to w "Hobbicie", a tam Elfowie są jednak troszkę inni od tych z kart WP

To chyba nie usprawiedliwia autora, który biorąc zamach na twórczość Tolkiena powinien mieć szerokie spectrum...i całościowy obraz Śródziemia.
Skoro (biedaczyna Z przymrużeniem oka ) dotarł jedynie lub (tu oklaski!!!! Mam coś dla ciebie ) do Silmarillionu, to może ktoś litościwy podsunie mu jeszcze Hobbita?
Może wtedy puszczanie oka do czytelników nabierze głębszego znaczenia niż tiki ignorancji. Elfik

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Tom Goold

Wysłany: 16-02-2002 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

OTO SPROSTOWANIE DO MOJEGO WPISU NADESŁANE PRZEZ WOJTKA ORLIŃSKIEGO:

Widzę, że byłeś łaskaw powielić kłamstwo na mój temat, mianowicie:
"świecie... Pogląd jak pogląd, jednak popełnianie tak kardynalnych
błędów, które wymieniła Nifrodel z pewnością ujmuje wiarygodności
autorowi:) No bo np. każdy miłośnik Tolkiena wie, że istniały kobiety
kransnoludy... a tu Orliński zastanawia się gdzie one się podziały."

To jest właśnie kłamstwo - proszę dokładnie sprawdzić, co napisałem i
jak to się ma do wyssanego z palca zarzutu, a następnie wydać z siebie
stosowne hau hau na forum. Nie napisałem, że nie ma kobiet krasnoludów - to wymyśliła sobie owa Nifrodel, żeby mieć argument - tylko że legenda o siedmiu ojcach nie wspomina nic o siedmiu matkach. Zatem albo Tolkien je pominął, albo w grę wchodziły samice innej rasy. To wszystko. Dlatego właśnie zarzuty Nifrodel nie zasługują moim zdaniem na żaden komentarz poza wzruszeniem ramion. Wszystko tam jest albo niekonkretne albo wyssane z palca.

OD TOMA:
No cóż, istotnie zapędziłem się - po głębszej analizie tekstu W.O. wypada mi tylko publicznie odszczekać, że autor tekstu "Jak rozmnażają się postacie tolkienowskie" nie wspomina NIC na temat istnienia (bądź nie) kobiet kransnoludzkich. Wyrażam niniejszym swoją skruchę i pragnę przeprosić Wojtka Orlińskiego za ten fragment mojej wypowiedzi. Zbytnio zasugerowałem się tytułem w ramce i wcześniejszymi akapitami poświęconymi rozmnażaniu się pozostałych ras Śródziemia.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: O Tolkienie w "GW" (Strona 2 z 3)

Skocz do: