Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

Temat: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki (Strona 1 z 6)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 896

Wysłany: 26-10-2004 01:25    Temat wpisu: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gwaihir nr 8 (2004) trafi niedługo do drukarni, a potem do swoich subskrybentów. Gdy wszystko będzie gotowe, podamy Wam szczegółowe informacje dotyczące zamówień. A tymczasem już dziś możecie zapoznać się z okładką (grafika Maćka Wygnańskiego! Kto zgadnie co przedstawia rysunek?) i spisem treści naszego Orła.

Szczegóły znajdziecie na Niezapomince.

Za wszystkie teksty i rysunki serdecznie dziękujemy ich autorom chwała wam, chylę czoła, dzięki , między innymi Nifrodel z tego Forum Róża

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-10-2004 08:28    Temat wpisu: Re: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a):
Kto zgadnie co przedstawia rysunek?
- Defenestracja praska? Język Super śmiech
- Panu już podziękujemy...
Elfik
- No dobra. Na poważnie to mi się kojarzy z Elwingą startującą nad Morze. Tylko czemu ma taką męską urodę? wszystko mi się pomieszało hmmmm...

Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 26-10-2004 08:57    Temat wpisu: Re: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
- No dobra. Na poważnie to mi się kojarzy z Elwingą startującą nad Morze. Tylko czemu ma taką męską urodę? wszystko mi się pomieszało hmmmm...

Bingo! Jestem rozwalony

Rysunek rzeczywiście wywołuje różne skojarzenia. Nam spodobał się dlatego, że mamy tu motyw lotu, który tak bardzo przystaje do tytułu czasopisma Gwaihir "Pan Wichru". Maciek dobrał też - naszym zdaniem - znakomicie kolory (ten rysunek wpierw istniał jako czarno-biała grafika - patrz Rolozo Tolkien) co sprawia, że z okładki tchnie wiatr, lekkość, światło.

A jako ciekawostkę dodam, Adiemusie, że być może w związku z "męską" (jak to ująłeś) urodą Maciejowej Elwingi ktoś powiedział, że ta postać kojarzy mu się z ukrzyżowanym Chrystusem. Ciekawe, prawda?

Rysunki Maćka nie są realistyczne i Maciek nie dąży chyba do pełnego naśladowania rzeczywistości. Wygnański ma swój niepowtarzalny styl, w którym jego postacie rysowane są niekiedy schematycznie i oszczędnie. Jest "coś" takiego w jego pracach, co sprawia, że obok Kasiopei i Arka Kubali Maciek jest moim ulubionym polskim grafikiem tolkienowskim. Tym czymś jest chyba doskonałe ujęcie ruchu, dynamiki, ekspresji.

Powrót do góry

Earwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 26-10-2004 12:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja mam takie pytania techniczne -
1. Ile kosztuje Gwaihir?
2. Czy można w jakiś sposób dowiedzieć się jaka jest zawartość pisma, a także poprzednich numerów?
3. Czy archiwalne numery są możliwe do nabycia?

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 26-10-2004 13:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cena będzie podana niedługo. Na pewno nie będzie wyższa od dotychczasowej.

Egzemplarze archiwalne są wciąż do nabycia w dziale Tolkienalia na Niezapomince: http://home.agh.edu.pl/~evermind/tolkienalia.htm

Ponieważ nie każdy ma zainstalowanego Acrobata, podaję spis treści nie w dokumencie PDF:

OD REDAKCJI

Bilbowe Kolumny – Andrzej Kowalski 2
Od Redakcji – Tomasz Gubała i Ryszard Derdziński 3
Biogramy 80
Summary in English 80

POEZJA

Pieśń Éowyn – Adaneth 4
Alasseo (O szczęściu) - Elanor 35
Wiersz – Adaneth 79

ESEJ

Legenda dla Anglii. Szaleństwo czy metoda? – Agnieszka Sylwanowicz (ŚKF) 5
Muzyka w tworzeniu – Wit Szostak 11
Pierścień Nibelunga Richarda Wagnera a twórczość J.R.R. Tolkiena – Tadeusz A. Olszański (ŚKF) 20
Czy J.R.R. Tolkien to pisarz popularny?.. – Jakub Z. Lichański 28
Sens Tolkienowskiego świata – Cezary Karolczak (ŚKF) 37
Przyrodnicze inspiracje Tolkiena – Anna Adamczyk (ŚKF) 47
Tolkieniana różnie rozumiane: życie wielkich dzieł fantastyki we współczesnym świecie - Anna Gemra 65

LINGWISTYKA

Galadriel czy Galadriela czyli słów kilka o problemach z pisownią nazw... - Katarzyna K. Chmiel 62

POLEMIKA

Inicjacja czy droga? – Tadeusz A. Olszański

Powrót do góry

Achika
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 446

Wysłany: 27-10-2004 11:31    Temat wpisu: Re: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
- No dobra. Na poważnie to mi się kojarzy z Elwingą startującą nad Morze. Tylko czemu ma taką męską urodę? :crazy: :-?

Męska uroda? Hmmm... Ja od razu rozpoznałam, że to kobieta, ale faktycznie - grdykę ma ciut za bardzo wystającą i to pewnie stąd to skojarzenie Aduemusa.
Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
sporo za długie).

[quote="Galadhorn";p="36558"] (...) (ten rysunek wpierw istniał jako czarno-biała grafika - patrz Rolozo Tolkien) (...)

Jako rysunek pewnie był dużo lepszy. Kreska jest bardzo ładna, jednocześnie delikatna i stanowcza. Tylko co to ostatnio za okropna moda na komputerowe kolorowanie? Program graficzny może sobie udawać użycie akwareli, ale przecież każdy rozpozna na pierwszy rzut oka, że to nie zostało zrobione przy użyciu farbek i pędzla. Rozmydlonym komputerowym cieniowaniom mówimy stanowcze NIE! ;-)
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 27-10-2004 11:38    Temat wpisu: Re: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Achika napisał(a):
Męska uroda? Hmmm... Ja od razu rozpoznałam, że to kobieta, ale faktycznie - grdykę ma ciut za bardzo wystającą i to pewnie stąd to skojarzenie Aduemusa.
I popatrz jeszcze na tors -to, co się rysuje spod kiecki, to raczej klata kulturysty, niż kobiety... Jestem rozwalony
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 27-10-2004 12:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kobiety ze Śródziemia nie muszą mieć figury topmodelek Język. A może w Śródziemiu w tamtej erze taki był ideał piękna? Krasne, okrągłe lico (ale nie takie jak to - Jestem rozwalony ), duże oczy Love , a drugorządne cechy płciowe mniej przykuwały uwagę artystów? Ble Ble ;D

Adiemus Pserwa , jak będziesz tak dalej, to założe sondę z pytaniem czy rysunek przedstawia kobietę czy mężczyznę Język wszystko mi się pomieszało

A mówiąc poważnie, Maciej nie jest artystą tworzącym w duchu realizmu. To jest jego stylizacja i jako artysta ma prawo do własnej licentia poetica. Mnie się takie ujęcie postaci bardzo podoba. A zatem jest to rzecz gustu, a de gustibus...

Mam nadzieję, że mimo wszystko podoba Ci się nowa okładka Gwaihira, a to co w środku... same cuda - uwierzysz jak zobaczysz Uśmiech .

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: GWAIHIR magazyn tolkienowski Śląskiego Klubu Fantastyki (Strona 1 z 6)

Skocz do: