Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Każdy czarodziej powinien mieć hobbita albo kilku hobbitów stale u boku; już oni by go nauczyli wyrażać się ściśle i nie bujać w obłokach." Gandalf do Merry'ego, Władca Pierścieni

Temat: Miesięcznik ZNAK 09/2004 nr 592, Tolkien - Powrót Mitu (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 606

Wysłany: 03-09-2004 13:36    Temat wpisu: Miesięcznik ZNAK 09/2004 nr 592, Tolkien - Powrót Mitu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Otrzymałem majelkiem informację o nowym miesięczniku ZNAK ( numer wrześniowy ). ZNAK z tego co kojarzę jest związany z kręgami kościelnymi. Czyżby wreszcie zajeto stanowisko??

TOLKIEN – POWRÓT MITU
Wrześniowy numer miesięcznika „Znak”

Fenomen twórczości Tolkiena przekroczył granice literatury. W rozpisanym w latach 90. plebiscycie na książkę stulecia Władca Pierścieni okazał się dziełem bezkonkurencyjnym, pozostawiając daleko w tyle Tołstoja, Orwella, Manna i Joyce’a. Jak to się stało, że w tej w gruncie rzeczy dość klasycznej, dziewiętnastowiecznej prozie zakochały się miliony czytelników na całym świecie? W czym tkwi tajemnica fantastycznej kreacji Tolkiena, która zrodziła trwający do dzisiaj, w ostatnich latach podsycany hollywoodzką superprodukcją Jacksona, ruch wielbicieli zrzeszonych w dziesiątkach tolkienowskich towarzystw? Co sprawiło, że uczeni wielu profesji podjęli trud (z pozoru przecież nienaukowy) badania i opisywania zmyślonego świata. Odpowiedzi na te pytania poszukaliśmy u znawców twórczości Tolkiena, filozofów, literaturoznawców, historyków sztuki i duchownych.

W numerze m. in.:

Wit Szostak
Kulturowy fenomen Tolkiena

Andrzej Szyjewski
Prawda a mit. Klucz do Tolkienowskiego świata

Magia i łaska
Z o. Joachimem Badenim OP rozmawia Dobrosław Kot

Uwiedzeni Śródziemiem
Ankieta z udziałem Andrzeja Franaszka, Tadeusza Jagodzińskiego, Wiesława Juszczaka, Jakuba Z. Lichańskiego,
Tadeusza A. Olszańskiego i Elżbiety Wolickiej

Michał Bardel
Byłem hobbitem

Nellelórë

Wpisy: 450

Wysłany: 03-09-2004 20:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wygląda bardzo interesująco Uśmiech Przy czym nie sądzę, żeby to były jakieś oficjalne wypowiedzi Kościoła na temat Tolkiena, takie duże bloki tematyczne pojawiały się już w Tygodniku Powszechnym, w Więzi, w piśmie dominikanów W Drodze, a nawet w (okropnej) Frondzie zamieszczono kiedyś esej Josepha Pearce'a o Tolkienie. Zawsze były to artykuły bardzo Śródziemiu przychylne, na pewno jednak nie wyrażały stanowiska polskiego Kościoła jako takiego i tak nie będzie też tym razem Uśmiech Szkoda tylko, że zestaw nazwisk w ankietach jest zawsze prawie taki sam Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 06-09-2004 21:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fakt, wygląda i brzmi interesująca, ale jakoś nie ma zaufania do dobrych intencji kościoła wobec Tolkiena. Boję się, ze zinterpretują po swojemu jak im będzie pasowało, ale co gorsza obsmarują na modłę santanizmu. Może się uprzedzam bez podstaw. Skrzywienie Elfik
Powrót do góry

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 06-09-2004 21:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja jestem bardzo ciekawa zawartości czasopisma. Już podjęłam wysiłki, żeby kupic ten numer. Niestety w mieście zwanym Bielawą nigdzie nie słyszano o takim czasopiśmie Ratujcie bo go pobiję Skrzywienie Znajomy szuka w Jeleniej Górze.. może mu sie to uda...

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 06-09-2004 21:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mata napisał(a) (zobacz wpis):

Fakt, wygląda i brzmi interesująca, ale jakoś nie ma zaufania do dobrych intencji kościoła wobec Tolkiena. Boję się, ze zinterpretują po swojemu jak im będzie pasowało, ale co gorsza obsmarują na modłę santanizmu. Może się uprzedzam bez podstaw. Skrzywienie Elfik

Przede wszystkim "zinterpretują" to chyba trochę zbyt oskarżycielskie określenie... Oficjalnie w imieniu kościoła mógłby zrobić to papież, prymas, albo episkopat, a tego jak mi się wydaje nikt nigdy nie zrobi, zważywszy na fakt, ze nawet nt. filmu Pasja nie zajęli oficjalnego stanowiska. Jeśli zaś mówimy o zgrupowaniach, czy odłamach, typu Radio Maryja (bo chyba można to tak nazwać), to ich stanowisko nie będzie nigdy stanowiskiem kościoła jako takiego (choćby nie wiem jak usiłowali to ludziom wmówić Z przymrużeniem oka). Z drugiej strony sam Władca Pierścieni dostał, z tego, co wiem, parę nagród i wyróżnień związanych z religią chrześcijańską ogólnie (i z nurtu katolickiego, i protestanckiego), więc aż takich czarnych wizji bym nie miał. Z przymrużeniem oka

Pzdr.
Sarn.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6001

Wysłany: 16-09-2004 20:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Własnie dorwalem w swoje ręce rzeczony numer Znaku (Było Więzi - stupid me). I szczerze mogę go wszystkim polecić. Warto wydac te 18 PLN. Ciekawy jest tekst Wita Szostaka, Kulturowy fenomen Tolkiena. Esej A.Szyjewskiego, podobnie jak jego ksiązka jest wielce kontrowersyjny, ale na pewno warty przeczytania. Mnie jednak osobiście zachwycił wywiad z o. Joachimem Badenim (rocznik 1912 Jestem za Rządzę), bardzo go wszytskim polecam. To jest właściwe odszukiwanie watków chcrześcijańskich, z dystansem, kultura, bez narzucania jedynej slusznej interpretacji, a przede wszystkim z głebokim zrozumieniem. To nie epatowanie to poszukiwanie. Uwiedzeni Środziemiem, pokazują na małej próbie wiekowy i zawodowy przekroj ludzi ktorzy dali sie uwieść. Nie jest to pełny przekrój, nie w żadnym wypadku, ale i tak wiele mówiący o fenomenie Tolkiena. Wyznania Michala Bardela są zaś bardzo osobiste i ukazują kolejny wymiar fascynacji. Jednym zdaniem - warto kupić. Rządzę
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 16-09-2004 21:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 16-09-2004 20:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak Śmiech
Wczoraj do pierwszej w nocy czytałam ten wywiad - po prostu wspaniały
nie mogłam się oderwać. Ojciec Badeni we wspaniały, prosty i naturalny sposób łączy twórczość Tolkiena i wiarę chrześcijańską. Jego teksty są pełne ciepła, zrozumienia.
Tekst Wita Szostaka jest ciekawy, ale niestety wrażenia po jego przeczytaniu zostały wyparte przez zachwyt do wywiadu - i nic na to nie poradzę Z przymrużeniem oka .
Na dziś do poduszki biorę się za "byłem hobbitem".

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1232

Wysłany: 18-09-2004 10:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

a gdzie można dostać to czasopismo? na ich stronie internetowej nie znalazłem żadnej informacji o najnowszym numerze.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Miesięcznik ZNAK 09/2004 nr 592, Tolkien - Powrót Mitu (Strona 1 z 3)

Skocz do: