Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

Temat: Skąd Strachey w "Podróżach Froda" wzięła poziomice (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Calloseldo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 23-07-2003 12:15    Temat wpisu: Skąd Strachey w "Podróżach Froda" wzięła poziomice Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wydzielone z tematu Kompletność map Śródziemia w WP
elfy
--------------------

Jeśli już o mapach mowa, no i o zawartych na nich informacjach.

Skąd Strachey w Podróżach Froda wzięła poziomice? Bardzo mnie to interesuje, bo żadna z oryginalnyc map nie ma chyba informacji o wysokościach. No dobra, na mapie Gondoru jest coś, co można potraktować jako poziomice, ale bez wysokości. A Strachey ma wysokości. W kilku miejscach złe (wys. względna/bezwzględna), ale zawsze coś. Daje to ogromne pole do popisu przy robieniu "normalnej" mapy, nad czym myślę i po trochu realizuję, ale nie chcę korzystać z czegoś, co nie jest pewne.

Jeśli ktoś z Was wie coś na powyższy temacik, to mnie uraduje (może uratuje nawet...).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6017

Wysłany: 30-07-2003 11:59    Temat wpisu: Re: Skąd Strachey w "Podróżach Froda" wzięła pozio Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Calloseldo napisał(a):
Jeśli już o mapach mowa, no i o zawartych na nich informacjach.<br>
Skąd Strachey w <i>Podróżach Froda</i> wzięła poziomice? Bardzo mnie to interesuje, bo żadna z oryginalnyc map nie ma chyba informacji o wysokościach. No dobra, na mapie Gondoru jest coś, co można potraktować jako poziomice, ale bez wysokości. A Strachey ma wysokości. W kilku miejscach złe (wys. względna/bezwzględna), ale zawsze coś. Daje to ogromne pole do popisu przy robieniu "normalnej" mapy, nad czym myślę i po trochu realizuję, ale nie chcę korzystać z czegoś, co nie jest pewne.<br>
Jeśli ktoś z Was wie coś na powyższy temacik, to mnie uraduje (może uratuje nawet...).

Poziomice w olbrzymiej większości wypadków wzięła sobie z głowy. To zresztą mniejszy z problemow, map Strachey. Zarysy lądów sa błędne co wyraźnie widac w przypadku Enedwaith, które jest wyrażnie mniejsze niż na mapach w WP, czy u Karen Fonstad. Moam w ogole wrażenie, że ogolenie szczegółowe plany są lepsze, czytaj ciekawsze, niz u Karen W.Fonstad, to mapy przekrojowe są gorsze i często wyraźnie sprzeczne z mapami oryginalnymi.
U Karen tez są błedy, ale w tym względzie znacznie mniejsze. Uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Calloseldo
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 31-07-2003 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U Strachey właściwie nie ma map całościowych. Raptem chyba dwie, czy trzy. A ich jakość (techniczna, nie merytoryczna) jest o niebo lepsza niż Fonstad. Może tylko polskie wydanie "Atlasu Śródziemia" jest takie, hmm, rozmazane (?): zielony, czarny, rzeźba terenu momentami fatalnie czytelna. Chylę natomiast głowę jeśli chodzi np. o analizy geologii.

A skoro poziomice są z głowy, to dla mnie to poniekąd dobra wiadomość Uśmiech.

Jeszcze kwestia niezachowywania geometrii na tych mapach - ja się ostatnio zastanawiałem nad problemem istnienia odwzorowania dla mapy Śródziemia. (poszedłem trochę tropem A. Moehna: strona http://people.wiesbaden.netsurf.de/~lalaith/Tolkien/Grid.html
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 896

Wysłany: 31-07-2003 15:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Calloseldo napisał(a):
U Strachey właściwie nie ma map całościowych. Raptem chyba dwie, czy trzy. A ich jakość (techniczna, nie merytoryczna) jest o niebo lepsza niż Fonstad. Może tylko polskie wydanie "Atlasu Śródziemia" jest takie, hmm, rozmazane (?): zielony, czarny, rzeźba terenu momentami fatalnie czytelna. Chylę natomiast głowę jeśli chodzi np. o analizy geologii.

Oryginał jest wspaniały - polskie wydanie to tragedia. Ratuje je świetne tłumaczenie tekstu Fonstad dokonane przez T. A. Olszańskiego. Mapy są wydane karygodnie dlatego zachęcam wszystkich którzy mogą do zakupu anglojęzycznego oryginału. Tam mapy utrzymane są w zupełnie innej, klarownej kolorystyce. Atlas Strachey nie może się z książką Fonstad prawie w żadnej mierze równać.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6017

Wysłany: 31-07-2003 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a):
Oryginał jest wspaniały - polskie wydanie to tragedia. Ratuje je świetne tłumaczenie tekstu Fonstad dokonane przez T. A. Olszańskiego. Mapy są wydane karygodnie dlatego zachęcam wszystkich którzy mogą do zakupu anglojęzycznego oryginału. Tam mapy utrzymane są w zupełnie innej, klarownej kolorystyce. Atlas Strachey nie może się z książką Fonstad prawie w żadnej mierze równać.

Chciałem to samo napisać, ale Galdhorn mnie ubiegł Spazmy Język .

Ale poważniej Rzeczywiście oryginał jest jasny przejrzysty i klarowny, a co najważniejsze o wiele bliższy oryginałowi (mapom Ch.Tolkiena i Pauliny Baynes, ta ostatni aprobowana przez Mistrza). Co prawda Michael Martinez się czepia, że mu się rozciąglośc południkowa nie zgadza, ale różnica wydaje sie byc raczej niewielka.
Jest tez kilka drobniejszych różnic, jak np Fjord Drengist, ktory w oryginale sięga dalej w głąb niż u Fonstad.

Sumując jednak mapy zwłaszcza, przekrojówki Fonstad, są o niebo lepsze od Strachey, a poziomicami Strachey, można się w ogole nie przejmować.
Warto, tez sięgnąć do Moehna, ktory proponuje ciekawe rozwiązania, zwłaszcza, jeżeli chodzi o nałożenie mapy Śródziemia na mape Europy.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Calloseldo
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 04-08-2003 11:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A, to skoro oryginał "Atlasu" jest ładny, to trochę zmienia postać rzeczy. Kiedyś, gdy go jeszcze nie było w Polsce, chciałem sobie sprowadzić, ale nie wyszło, no i zaniechałem w związku z polską wersją. Teraz widzę, że trzeba angielską dorwać.

Jeszcze o tych poziomicach - to nie chodzi o to, czy mam się nimi przejmować. Poziomice są świetnym sposobem prezentacji rzeźby. Problemem jest tylko to, że te u Strachey są wymyślone. Ale robiąc np. mapę Shire (kiedyś taką narysowałem, w pełnym kolorze itd., mam zamiar zrobić jeszcze lepszą wersję), bardzo wygodnym rozwiązaniem są owe poziomice, a nie "kopczyki", które trochę zaciemniają mapę. (br>
Co do Moehna - poszedłem trochę w jego ślady. Tzn. zgadzam się z odwzorowaniem, z którego on skorzystał. Natomiast nałożenie Europy na Śródziemie - tu miałbym pewne zastrzeżenia, ale to w sumie drobnostki, bo jako ilustracja to owo nałożenie jest bardzo sympatyczne Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Skąd Strachey w "Podróżach Froda" wzięła poziomice (Strona 1 z 1)

Skocz do: