Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

Temat: Ciekawostki z życia i twórczości Tolkiena (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6015

Wysłany: 02-07-2003 19:20    Temat wpisu: Ciekawostki z życia i twórczości Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, czy ktoś z was zwrócil uwagę na mały szczegół w korepondencji J.R.R.Tolkiena. Oto między 12 wrzesnia 1960 roku (List nr.224), a 2 stycznia 1969 roku (List nr.308), zieje potężna dziura w korespondencji miedzy J.R.R.T, a jego ukochanym synem Christopherem. Ciekawe dlaczego? Warto zwrócić uwagę, że na ten okres przypadł rozwód Ch.T. z jego pierwszą, żoną. Czyżby tatuś nie akceptowal zachowania syna? A może były inne powody?
Dużo bym dał za dostęp do pelnej korespondencji JRRT, z tego okresu. Uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 02-07-2003 19:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. nie chcę Cię urazić, ale nie sądzisz że to już zbyt osobiste tematy? Jeśli był między nimi jakiś zatarg, to jest to już tylko sprawa rodziny Tolkiena. I nic nam do tego. Uśmiech (a teraz M.L. zrobi mi Coś Strasznego Ratujcie bo go pobiję Język )

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6015

Wysłany: 02-07-2003 20:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):
M.L. nie chcę Cię urazić, ale nie sądzisz że to już zbyt osobiste tematy? Jeśli był między nimi jakiś zatarg, to jest to już tylko sprawa rodziny Tolkiena. I nic nam do tego. Uśmiech (a teraz M.L. zrobi mi Coś Strasznego Ratujcie bo go pobiję Język )

Niestety nie urazilaś mnie, ani nic Ci nie zrobię. Język Ale nie zgadzam się z Tobą. Po pierwsze minęło 40 lat. Po drugie, JRRT już nie żyje. Po trzecie to ważna informacja dla potencjalnego badacza, zainteresowanego na przyklad analizą tego co publikuje Ch.T. . Bo jezeli jest prawdą, że panowie w tym czasie nie utrzymywali stosunków, to oznacza, że Ch.T. nijak nie partycypowal w kreowaniu porawek do II wyd. WP, więc jego uwagi i komentarze nalezy traktowac zupelnie inaczej. Tak samo dotyczy to innych utworow powstałych w tym wlaśnie czasie.
Oznaczałoby to więc, że przewaga Ch.T. w analizowaniu tworczości ojca z lat 60-tych wynika jedynie z pelnego dostepu do źródel, a nie współudzialu w ich tworzeniu, tak jak mialo to miejsce we wcześniejszym okresie.
Po czwarte, na tym polega mój zawod, że nieboszczykom wchodzę do sypialń, łóżek, gabinetów, kuchni i innych dziwnych miejsc. Język Złośliwy uśmiech oops, zawstydzenie

Wreszcie, temat ten możemy rownie dobrze potraktowac lekko i bez zadęcia. Wszystko zalezy od nas. Język

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Ciekawostki z życia i twórczości Tolkiena (Strona 1 z 1)

Skocz do: