Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 14-01-2003 12:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rok temu też pojawiały sie takie opinie.. Niektórzy ludzie to naprawdę są przewrażliwieni.. Nie Nie

Oskarżać Tolkiena o rasizm, to tak jakby oskarżać autora 'Eddy poetyckiej' że nie ma tam afroamerykanów Język Skoro WP jest o pradawnej, mitycznej historii Europy, to raczej logiczne jest że nie ma tam innych ras..
I skoro orkowie pochodzą od elfów, to jednak są 'biali' Język
A Uruk-hai są czarni, bo taka była PJ'a wizja

Nie bardzo rozumiem co chciano osiągnąć takim artykułem - Faramira czy Elronda miał zagrać afroamerykanin? hę?

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 14-01-2003 12:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najlepiej by bylo, zeby zagral Elronda. Kelebriana tez bylaby czarna - i mieliby dylemat moralny Uśmiech Saurona ;D , bo i Arwena i ktorys z blizniakow (trzeba by ich bylo przywrocic do scenariusza) byliby BIALI Złośliwy uśmiech Złośliwy uśmiech Złośliwy uśmiech
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 14-01-2003 15:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właściwie to dobrze ubawiłam się przy czytaniu recenzji. Nifrodel wytknęła już wiele niedorzeczności, inni też. Jedna tylko sprawa dla porządku:
Cytat:
Tio daje jeszcze inny wydźwięk, niż sugeruje Filip Niedenthal
Już nie mam sił, zeby męczyć tego pana
Może ktoś inny się popastwi?

To znaczy pan Niedenthal tylko relacjonuje tekst pana Yatta i raczej się od niego dystanuje (uwaga o lekturach szkolnych). Inna sprawa czy nie lepiej by było gdyby w tym miejscu przytoczył jakąś bardziej rzetelną (może mniej "odkrywcza recenzję".
Teksty jak ten J. Yatta wskazują na jedno: nieznajomość historii i kontekstu historycznego. Teraz w Europie mamy spory odsetek ludzi pochodzenia pozaeuropejskiego. Istotnie młodzi ludzie z Anglii czy Holandii mogą myśleć, że tak było zawsze i nieobecność np. czarnych hobbitów mogą uważać za rasizm. Ale w czasach Tolkiena, a tym bardziej w mitycznych czasach przez niego opisanych było inaczej (nie oceniam czy to dobrze czy żle). Skoro Tolkien wzorował świat Hobbitów na Anglii - hobbity musiały być "białe".
Co do "angielskiej urody" to wbrew pozorom trochę racji jest. Najpiękniejsze kobiety (Lutien czy Arwena) mają urodę żony Tolkiena, a ta była Angielką Uśmiech. Ciemne włosy, szare oczy (Tolkien faktycznie lubił ten kolor oczu, ma go większość bohaterek i bohaterów) do tego jeszcze jasna cera...
Co do geografii to uwaga o Turcji jest jakimś nieporozumieniem. Jądro Ciemności było i jest bardziej na północ. Rządzi tam dalej Sauron, który tym razem przybrał piękną (przynajmniej dla niektórych) formę.
Super śmiech
Co do tej pięknej formy to u PJ faktycznie za bardzo piękno duchowe utożsamiane jest z fizycznym. Ja bym się czepiała nie tyle "rasizmu" co... jakby to nazwać... dyskryminacji osób brzydkich. Np. taki Grima zrobiony jest na brzydkiego (asymetria twarzy, choroba skóry), a raczej powinien mieć wygląd sympatyczny skoro tak długo omamiał Theodena. No fakt: przystojny i zły jest Saruman, a krasnoludy (dobre) odbiegaja od klasycznego wzorca urody, ale to raczej wyjątki.
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 14-01-2003 16:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):
Co do geografii to uwaga o Turcji jest jakimś nieporozumieniem.

Co prawda to prawda: Mordor ma podobny do Turcji kształt prostokąta. Tylko jakie to ma niby znaczenie?

Dis napisał(a):
Jądro Ciemności było i jest bardziej na północ. Rządzi tam dalej Sauron, który tym razem przybrał piękną (przynajmniej dla niektórych) formę.
Super śmiech

A ja myślałem, że za Wielkim Morzem, w formie jeszcze piękniejszej.

PS A dlaczego właściwie Morgan Freeman nie grał Gandalfa?! To świetny aktor! Super śmiech
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 14-01-2003 18:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Co prawda to prawda: Mordor ma podobny do Turcji kształt prostokąta. Tylko jakie to ma niby znaczenie?

No faktycznie. Kształt prostokąta ma wiele krajów... Ale tu w recenzji p. Yatta coś się nie zgadza, bo Turcy są przecież biali i nie przypominają orków Super śmiech

Cytat:
Dis napisał(a):
Jądro Ciemności było i jest bardziej na północ. Rządzi tam dalej Sauron, który tym razem przybrał piękną (przynajmniej dla niektórych) formę.

A ja myślałem, że za Wielkim Morzem, w formie jeszcze piękniejszej.

Pisząc o pięknej formie mam na myśli osobę "robiącą wyjątkowo korzystne wrażenie" - jak jeden pan się kiedyś wyraził. Nie mam na mysli kraju postrzeganego jako piękny.
Poza tym za wielim morzem to się nie zgadza z geografią śródziemia.
A tak na marginesie to można wyciągnąć u Tolkiena bardziej "niepokojące" wątki niż wymienione przez p. Yatta. Np. Tolkien całkiem do porządku dziennego przechodzi (a nawet akceptuje) nad zarządzeniem króla Elessara zakazującym Dużym Ludziom wstęp do Shire. To już jawna dyskryminacja! No może na rękę politykom Unii Europejskiej (i polskim), którzy chcą "uszczelniać" granice i dzielić świat na ludzi (UE + inne kraje wysoko rozwinięte), półludzi (kraje kandydujące) i podludzi (cała reszta) Smutek
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2731
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 15-01-2003 10:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):
Co do "angielskiej urody" to wbrew pozorom trochę racji jest. Najpiękniejsze kobiety (Lutien czy Arwena) mają urodę żony Tolkiena, a ta była Angielką Uśmiech. Ciemne włosy, szare oczy (Tolkien faktycznie lubił ten kolor oczu, ma go większość bohaterek i bohaterów) do tego jeszcze jasna cera....

Chodziło mi Dis Uśmiech , o typową anglosaską urodę- AFAIK rude włosy, jasna cera i piegi Elfik Praktycznie nigdzie w twórczości Tolkiena postacie nie charakteryzują się "anglosaskim" typem.(Rude włosy potomków Urundila wcale nie są połączone z piegami Ble Ble ;D ) Żona Tolkiena nie ma typowej "anglosaskiej"urody Nie Nie -co nie zmienia faktu, ze jest rodowitą Angielką Jestem za

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-01-2003 13:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

Chodziło mi Dis Uśmiech , o typową anglosaską urodę- AFAIK rude włosy, jasna cera i piegi Elfik Praktycznie nigdzie w twórczości Tolkiena postacie nie charakteryzują się "anglosaskim" typem.[...]Żona Tolkiena nie ma typowej "anglosaskiej"urody Nie Nie -co nie zmienia faktu, ze jest rodowitą Angielką Jestem za

Właściwie trudno powiedzieć co to jest "typowa anglosaska uroda". Jako genetyk populacyjny skłaniam się ku twierdzeniu, że czegoś takiego nie ma. Opisany przez Ciebie typ jest w Anglii nieco częstszy niż np. w Polsce, ale nie stanowi większości. Trudno nazywać "typowym" coś co nie stanowi większości. Nawet w Irlandii, gdzie typ jest ten jeszcze częstszy stanowi ok. 30% i to już jest góra Język . Ciemne włosy z jasnymi oczami i jasną cerą są w Anglii pewnie częstsze niż włosy rude z cerą piegowatą (w końcu ta jasna też na słońcu robi się piegowata Uśmiech ).
Oczywiście moja uwaga dana jest niejako "dla porządku", bo dla "politycznej poprawności: nie ma znaczenia czy Arwena byłaby ruda czy ciemnowłosa. Pan Yatt byłby jedynie usatysfakcjonowany gdyby była czarna (ewentualnie mogłaby być rasy żółtej lub też hinduskiej, bo już jako Arabka byłaby za bardzo podobna do Europejki Super śmiech
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2731
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 23-01-2003 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wpis dołączony z tematu "pisma,albumy, kalendarze i inne gadżety LOTR"
elfy
----------------------

Thoronnil napisał(a):
od dzisiaj w kioskach pojawil sie nowy numer Vivy.. a wnim bonusowe CD z bajerami dotyczacymi TTT. czekam na wasze opinie o nim - komercha czy dobry dodatek?? ja CDka jeszzce nie posiadam bo w papierniczym nie mieli , ale moze juz ktos ma...

ja mam Język
Płyta CD zawiera :
-kulisy powstawania filmu,
-najlepsze zdjęcia,
-przewodnik po Śródziemiu,
-zwiastun filmu,
-bohaterowie
-i tapety.
Graficznie całkiem ciekawa (chociaż trzeba chwileczkę poczekać zanim się wczyta) Gazeta zawiera także dodatek kolorowy, 24 str. (marna jakość papieru -cieniutkie kartki) dołączony do gazety, ma ciekawe podtytuły np.
-"Aragorn od piły do miecza" Pserwa
-Pejzaże Śródziemia Jestem za
-Eiliach Wood "Chce do mamy" Śmiech
-Gry- Ocalić świat kciukiem. hę?
Wygląda zachęcająco Elfik - ale pierwsza strona rozwala Jestem rozwalony
Znamienny tytuł "Dlaczego Frodo Idzie do Mordoru?" z wyróżnionym tekstem: "Los Śródziemia, krainy opisywanej przez Tolkiena , zależy od małej obrączki Super śmiech o zadziwiających własciwościach Widziały gały co brały , kto ją ma, może sięgnąc po niewyobrazalną władze Pserwa

Merytorycznie zatem przedstawia się dość lamersko Pserwa Z przymrużeniem oka - ale IMHO warto kupić ze uwagi na zdjęcia Jestem za Jestem za Jestem za
Najczęściej na rozkładówce chwała wam, chylę czoła, dzięki (obejmują dwie strony Uśmiech Saurona ;D ) bardzo dobrej jakości Jestem za i zawierające fotki, z którymi nie spotkałam się w żadnym z albumów TT. robienie pieknych oczek
Najlepsze IMO- rozkładówka z armią orków na polach Rohanu Spox Jestem za i przepiękne Love zdjęcie Arwen z Elrondem w komnacie w Rivendell Elfik
Data publikacji :27 styczeń 2003-więc moze się zdarzyć, ze w niektórych kioskach jeszcze nie będzie Ratujcie bo go pobiję
Całość 5,99- myślę, ze warto. Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 2 z 3)

Skocz do: