Tolkien a wiara katolicka
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka

#1: Tolkien a wiara katolicka Autor: michu WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Czołem,

Stosunek Tolkiena do wiary, religii i instytucjonalnego Kościoła można znaleźć porozrzucane w wielu źródłach: listach, biografiach, cytatach i niebezpośrednio oczywiście w twórczości.

Czy powstała jednak jakaś kompleksowa praca dotycząca stosunku Tolkiena do religii, zwłaszcza do wiaty katolickiej, reform Vaticanum II, modernizmu etc.?

Z góry dzięki i pozdrawiam!

#2:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Nic mi o tym nie wiadomo. Może jakieś artykuły były, ale zasadniczo obracamy się w sferze ogólników i popularnych stwierdzeń. Kiedyś tam dawno temu przy okazji pewnej publikacji zarzucającej Johnowi Francisowi Tolkienowi pedofilię może coś się pojawiło. Jednak takiej przekrojowej pracy temu poświęconej na 90% nie ma.

#3:  Autor: michu WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
[...] zasadniczo obracamy się w sferze ogólników i popularnych stwierdzeń. [...]

Dobrze to ująłeś. I choć jest to inspirujące, to jednak chciałbym poznać temat głębiej.

Może ktoś coś wie i podpowie? Nawet jeśli ma być w strzępach?

#4:  Autor: SędziwojkaSkąd: Smoków, Lutetia & Al-Ándalus WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Na podstawie pobieżnego przewertowania stronic myślę, że wzmianki o stosunku Tolkiena do katolicyzmu znajdują się w książce Tolkien. Mit i łaska autorstwa Paola Gulisano.

#5:  Autor: michu WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Na podstawie pobieżnego przewertowania stronic myślę, że wzmianki o stosunku Tolkiena do katolicyzmu znajdują się w książce Tolkien. Mit i łaska autorstwa Paola Gulisano.

Dziękuję serdecznie! Właśnie namierzałem tę książkę od dłuższego czasu Uśmiech

Strona 1 z 1