Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Najważniejsze były same opowieści. Powstały w moich myślach jako rzeczy `dane` i, w miarę jak oddzielnie się pojawiały, tworzyły się między nimi związki. Absorbująca, choć stale przerywana praca (szczególnie dlatego, wyłączając nawet względy życiowe, że myśli ulatywały ku drugiemu biegunowi i podejmowały kwestie językowe): a jednak zawsze miałem poczucie zapisywania czegoś, co już gdzieś było `istniejące`, a nie `wymyślone`." List do Miltoma Waldmana, J.R.R. Tolkien. Listy

Temat: Czy inni pisarze mają prawo korzystać z mitologii Tolkiena? (Strona 10 z 10)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 644

Wysłany: 11-11-2003 13:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tylko w jednej kwestii, bo zdaje się, że zostałem źle zrozumiany Uśmiech

M.L. napisał(a):
A tu jesteś nie konsekwentny. Najpierw piszesz, że możliwe jest podrobienie stylistyki przyjętej przez Tolkiena, a potem, że nastruj jest nie do podrobienia.

Ja nie piszę tu o nastroju. Ja piszę o tym, że dla mnie ex definitione każda literacka próba umieszczona w tolkienowskim Śródziemiu nie będzie tak naprawdę w nim umieszczona. Bo dla mnie jest to zbiór zamknięty. Każdy, nawet w 100% niemal zgodny z nim ff jest kreacją nowego świata. Z tolkienowskim powiązanego tylko powierzchownie Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1775

Wysłany: 08-05-2009 01:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Melinir napisał(a) (zobacz wpis):

Mnie się marzy coś, co nie udało się Tolkienowi – połączenie – na poziomie opowieści, tekstu, „naszego „świata ze Śródziemiem – poprzez wątek Maglora. Profesor próbował cos takiego zrobić (poprzez wątek Numenoru) w The Lost Road i potem The Notion Papers Club (o ile dobrze pamietam tytuł)i nie udało mu się – podobnie w przypadku The Book of Lost Tales.

Witam Uśmiech
Natknęłam się na to zdanie u góry i skojarzyłam, że takie fanfiki powstały i jest ich całkiem sporo. Widuję je od czasu do czasu na stronach takich, jak Heneth-Annun oraz na Rhe Stories of Arda. To typ fanfika, lub lepiej powiedzieć temat nazywany "Maglor in history". Całkiem ciekawa sprawa, choć ja osobiście przeglądałam kilka w sieci, ale jak do tej pory spodobały mi się tylko dwa. Jeden z tych dwu przełożyłam, nazywał się "Capitain Tinkerbell".
I tu mam prosbę do władztwa - czy możnaby to wydzielić w nowy topik pt
"Fanfiki z Maglorem", lub może "Maglor w historii"? Lub podobnie? Bo chętnie tu poruszę ten wątek, z jednej strony chcę poznać się bliżej z kwestią co Tolkien zamierzał jeszcze zrobić z tą postacią, w w/w przez Melinir tekstach ale z drugiej co wychodzi obecnie z jej użytkowania fanfikowcom. Da się zrobić? Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Temat: Czy inni pisarze mają prawo korzystać z mitologii Tolkiena? (Strona 10 z 10)

Skocz do: