Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Najważniejsze były same opowieści. Powstały w moich myślach jako rzeczy `dane` i, w miarę jak oddzielnie się pojawiały, tworzyły się między nimi związki. Absorbująca, choć stale przerywana praca (szczególnie dlatego, wyłączając nawet względy życiowe, że myśli ulatywały ku drugiemu biegunowi i podejmowały kwestie językowe): a jednak zawsze miałem poczucie zapisywania czegoś, co już gdzieś było `istniejące`, a nie `wymyślone`." List do Miltoma Waldmana, J.R.R. Tolkien. Listy

Temat: Jedenasty numer Aiglosa (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2731
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 15-02-2009 22:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alarm!!UWAGA, UWAGA !!! brawo AIGLOS nr 11 JUŻ W SPRZEDAŻY!!! jeeeeej! skaczę z radości drink palmiasty Alarm!! brawo

Drodzy czytelnicy! Uśmiech

Mam zaszczyt zaprezentować Wam zawartość numeru jedenastego
Uśmiech

ARTYKUŁY I ESEJE
- „Ósanwe-kenta”, czyli rozważania nad naturą dobra i zła w późnym Tolkienowskim legendarium - Michał Leśniewski 'M.L.'
- Głosy Ardy – o muzyce w świecie Tolkiena - Anna Milewska 'Elbereth'
- Indywidualizacja językowa wybranych bohaterów "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena- Urszula Lip
- „Ideał bez nałogów pozna blondynkę z dużym mieczem” -Kasiopea
- „O ziołach i potrawce z królika”... -Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

FANFIKI, POEZJE i INNE-

Wróć do mnie - Dawn Felagund
Co robić, gdy zakończenie cię nie satysfakcjonuje? - Michał Leśniewski 'M.L.'
Z archiwum poczty w Michel Delving - Zofia Stanecka ‘Nasturcja Gamgee’

Wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak 'Avari', Anny Adamczyk-Śliwińskiej 'Nifrodel', Katarzyny Staniewskiej 'Elring' i Janiny Stasiszyn 'Miriel Mirima' oraz krzyżówka:
- zaprojektowana przez Katarzynę Staniewską 'Elring' kwiatek dla ciebie, dziękuję

Jak zwykle przygotowaliśmy dla Was Wydarzenia, w numerze znajdziecie także zagadki tolkienowskie autorstwa Zofii Staneckiej ‘Nasturcji Gamgee’ Kwiatek

RELACJE
– Bardzo subiektywna relacja z wycieczki do Anglii śladami Tolkiena -
Karolina Stopa-Olszańska ‘Melinir’
Tego się nie spodziewaliście – Polcon 2008 - Tadeusz A. Olszański ‘Halbarad Dúnadan’

WYWIADY, RECENZJE i POLEMIKI -

- Wywiad z Tadeuszem Andrzejem Olszańskim ‘Halbaradem Dúnadanem’ - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'
- Nalewka z enta i Lobelia w cieście, czyli o "Poradach leczniczych, kosmetycznych i kulinarnych z zielnika J.R. Tolkiena" – [Cinzia Gregorutti, Luisa Vassallo, Porady lecznicze, kosmetyczne i kulinarne z zielnika J.R.Tolkiena] L'erbario di Tolkien. Ricette e rimedi naturali della Terra di Mezzo
- -Monika Machała 'mONA'
- Brytyjscy pisarze wobec Kościoła katolickiego (z Tolkienem w tle) -[Joseph Pearce, Pisarze nawróceni. Inspiracja duchowa w epoce niewiary - Literary Converts -Tadeusz A. Olszański ‘Halbarad Dúnadan’
- Pośmiertna perła [J.R.R. Tolkien, Pan Błysk] Mr. Bliss -Marek Śliwiński 'elfy'
- Twierdza wzniesiona z lodu [The Silmarillion. Thirty Years On, pod redakcją Allana Turnera]. -Tadeusz A. Olszański ‘Halbarad Dúnadan’

GRAFIKI

# Kasiopea
# Karolina Stopa-Olszańska ‘Melinir’
# Tomasz Oracz
# Małgorzata Pudlik 'Marigold'
# Jerzy Rojkowski
# Katarzyna Wojdak ‘Avari’

Krótkie streszczenia artykułów możecie przeczytać tutaj: http://aiglos.tolkien.com.pl/numer11.php

W tym numerze nowością są zagadki hobbickie i krzyżówka mam pomysł!!!

Zaktualizowaliśmy także dział: "Listy do redakcji" Uśmiech Zapraszamy do lektury Uśmiech Dziękujemy Wam za nie serdecznie i czekamy na kolejne. Najciekawsze maile i opinie opublikujemy na naszej stronie internetowej. Uśmiech Jestem za

Serdecznie pozdrawiamy

Redakcja z otwartymi ramionami, i`m all your`s

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 15-02-2009 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
„Ósanwe-kenta”, czyli rozważania nad naturą dobra i zła w późnym Tolkienowskim legendarium

Miodzio... Elfik Już zamawiam.

Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 841

Wysłany: 18-02-2009 13:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli ktoś z mieszkających we Wrocławiu lub najbliższych okolicach byłby zainteresowany zamówieniem najnowszego Aiglosa to jest możliwość odbioru osobistego ode mnie. Drukowany był u nas pod Wrocławiem, a z powodów logistycznych przy pakowaniu zostało mi osiem egzemplarzy Z przymrużeniem oka

Jeśli ktoś chciałby zakupić Aiglosa tą drogą, to proszę o kontakt przez PW. We Wrocławiu jestem minimum trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowo-wieczornych.

Powrót do góry

Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 27-02-2009 11:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aiglos nr 11 dotarł i zachciało mi się napisać co nieco.

Nie ukrywam, że zamówiłem go dla jednego artykułu - tego dotyczącego dobra i zła autorstwa M.L-a. Pozostałych jeszcze nie przejrzałem, ale mam zamiar to zrobić. Z przymrużeniem oka M.L. pisze bardzo przystępnie. Średnio zorientowany w temacie osobnik (tak jak niżej podpisany) w mig załapie o co chodzi. Kasiopea jak zwykle w formie - grafiki nie odstają od poziomu, a artykuł dotyczący Faramira wydaje się być kuszący. mONA obnaża do reszty tzw. "tolkienowski zielnik". I całe szczęście. Język

A na końcu niespodzianka - krzyżówka. W sam raz na poranek przed poprawką. Jestem rozwalony

Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 08-03-2009 01:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I do mnie też dotarł, a lekturę zaczęłam tradycyjnie od końca Uśmiech

Nero napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. pisze bardzo przystępnie. Średnio zorientowany w temacie osobnik (tak jak niżej podpisany) w mig załapie o co chodzi.

Pod tym się tylko podpiszę, może z drobną zmianą, bo w temacie byłam zupełnie niezorientowana Jestem rozwalony Artykuł mi się podoba - te rozważania to jeszcze jeden dowód na drobiazgowe, logiczne skonstruowanie Śródziemia i zasad, które nim rządzą.
Z tekstu Elbereth moją uwagę najbardziej przyciągnęły chyba fragmenty o pieśniach mocy oraz o infradźwiękach. Całość czyta się jednym tchem i aż szkoda, że jest tego tak niewiele - zwłaszcza, że w treści znajdzie się więcej pytań niż odpowiedzi na nie Z przymrużeniem oka
I czy Autorki artykułu o Faramirze (wysoce kwikogennego, swoją drogą) i "Z archiwum poczty w Michel Delving" zmówiły się przeciwko młodszemu synowi Denethora? Wyszedł, biedak, na niepohamowanego gadułę, chwalipiętę zadzierającego nos pod same trony Valarów oraz młodzieńca niemożliwie wprost egzaltowanego. Przypomina wręcz Słowackiego*. Brr Jestem rozwalony
Dział fanfikowy przeczytałam, chociaż z mniejszym zainteresowaniem, niż zwykle - ale bynajmniej nie jest to wina opowiadań, tylko poezji, która była tuż obok i w którą wsiąkłam Love W jednym numerze wylądowały dwa z moich ulubionych wierszy Nifrodel, nieznana do tej pory, a błyskawicznie zapamiętana "Burza w Nan Elmoth" Miriel Mirimy i utwory Elring, takie...oszczędne, a nie da się wyrzucić ich z głowy - "Rozmowa u grobu" przewijała mi się w myślach przez dłuższy czas. A rysunki Marigold tylko pogłębiły to odpłynięcie, żaden nie przyćmiewał ilustrowanego tekstu, świetnie go uzupełniał, tak czysto, symbolicznie, konkretnie.

Relacja z wycieczki do Anglii jest taka...ciepła, nie wiem, jak to inaczej nazwać. Czyta się bardzo miło. Grafiki jak zawsze na świetnym poziomie, podobnie krzyżówka - w sam raz, nie za łatwa, nie za trudna, dobra do rozwiązywania po kawałku w wolnych chwilach, dla odprężenia.

Całej Redakcji należą się ukłony, kwiaty oraz ciasteczka za doskonałą robotę chwała wam, chylę czoła, dzięki Tort Kwiatek Róża bukiet dla ciebie, dziękuję

*Opiewanie swojej skromności na cały głos oraz nieustające przypominanie światu o tym, jaki jest nieszczęśliwy, będąc w cieniu Mickiewicza, tego nie lubimy u szanownego Wieszcza, glum glum. Oraz nadużywania słowa "duch", ale to już inna para kaloszy.

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 13-03-2009 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Numer XI zdecydowanie jest jednym z najlepszych dotąd numerów. Co miało na to wpływ? Ano czynników było kilka.
Jednym z nich z całą pewnością jest duża różnorodność wśród tematów artykułów - jest mowa i o naturze dobra i zła, i o muzyce, i o indywidualizacji językowej, i o Faramirze, i o potrawce z królika. Tematy się nie pokrywają, każdy został napisany w innym tonie. Perłą ewidentnie jest tekst Kasiopei o Faramirze - po prostu mistrzostwo świata. Zawsze niezmiernie podobały mi się teksty Kasiopei dotyczące różnych tolkienowskich postaci, ale ten bije na głowę wszystkie poprzednie, momentami płakałam ze śmiechu. Właśnie takiego tekstu brakowało mi w poprzednim Aiglosie.
Pozostałe eseje też warte były uwagi. Ze szczególnym zaciekawieniem podeszłam do tekstu Elbereth, ponieważ miałam już okazję zapoznać się z nim w wersji słyszanej. Cały Zahcon znów stanął mi przed oczyma... (I przed uszami - Elbereth i Elindil były genialne)
Fanfiki również był całkiem niezłe, bardzo cieszy mnie powrót tekstów Nasturcji Gamgee, "Z archiwum..." było już w kilku numerach i zawsze wprawiają mnie w taki uroczy nastrój Uśmiech Choć i tutaj powiem, czego mi brakowało - tekstu Tici. Ten z poprzedniego Aiglosa był świetny.
Jak zwykle silnym punktem był wybór wierszy. Zastrzeżeń żadnych nie mam.
Z ciekawością przeczytałam wywiad z TAO, osobą, o której niby wiemy bardzo dużo, a tak naprawdę to wcale nie aż tak wiele. Ale lektura owego wywiadu zmienia ten stan rzeczy.
Godny uwagi jest także dział "Relacje", szczególnie relacja Melinir w wycieczki do Anglii. Mocnym punktem są ilustrujące ją zdjęcia. Coraz bardziej żałuję, że mnie w tej Anglii wtedy nie było...
Nowością była krzyżówka tolkienowska - nie powiem, interesujący punkt. Szkoda tylko, że zajął miejsce komiksu Elenai, zawsze wyglądałam komiksu z ciekawością. A tu przykre zaskoczenie - komiksu nie ma... Co zaś się tyczy zagadek - zagadki Nasturcji w niczym nie ustępują zagadkom Avari.
No to to by było na tyle. Podsumowując: jeden z lepszych Aiglosów, choć jakem zła i niedobra zawsze czegoś musiałam się uczepić.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Jedenasty numer Aiglosa (Strona 2 z 2)

Skocz do: