Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Waszym przeznaczeniem jest wybór." Aragorn, Władca Pierścieni


Temat: Znaczenie snów Froda (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 6168
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 22-06-2018 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thingoln napisał(a) (zobacz wpis):
Co miałoby to jednak oznaczać? Nie potrafię skojarzyć morza z sytuacją, w której znajdowali się hobbici, ani ogólnie z Wojną o Pierścień.

Nie wiem czy trzeba się doszukiwać takiego, bezpośredniego związku. Morze ma znaczenie symboliczne u Tolkiena, jako żywioł groźny, nieobliczalny, ale jednocześnie najmniej skażony przez Morgotha. To żywioł Ulma, który ma najbardziej emocjonalne podejście Dzieci Eru, czuje się za nie odpowiedzialny.

Cytat:
Pożeglował bowiem na Zachód, do Amanu, gdzie w późniejszym czasie trafił także i Frodo; oboje również otrzymali misję. Widać tutaj drobne, acz jednak zauważalne podobieństwa między nimi.

O to między innymi mi chodziło. Każdy z nich wypełnił swoje zadanie, choć może nie do końca tak, jak pierwotnie było to przewidziane i jakby w nagrodę dostaje prawo żeglugi do Amanu.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Thingoln
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 28 Gru 2017
Wpisy: 25Wysłany: 22-06-2018 22:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bezpośrednio może nie, ale z drugiej strony, odnosząc się do Twojej wypowiedzi, morze mogło także symbolizować swego rodzaju wsparcie, przypominać o dobrze, jak sam piszesz – symbolizuje najmniej skażony żywioł przez Morgotha. Pasowałoby to do stylu Tolkiena idealnie. Przy takiej wymianie zdań naprawdę dochodzi się do wspaniałych konkluzji. Śmiech
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 6168
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 08-07-2018 16:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Nagle zauważył, że stoi na otwartym polu. Dokoła nie było wcale drzew. Znalazł się w ciemności wśród wrzosowisk, a powietrze miało dziwny słony zapach.


To następny fragment snu. Dla mnie najbardziej tajemniczy. Z jednej strony potwierdza morskie okoliczności przyrody, ale jakie to może być miejsce. Pytanie czy wiąże się bezpośrednio z następnym fragmentem, czy tez nie?

Cytat:
Podniósłszy wzrok, ujrzał przed sobą smukłą białą wieżę, wystrzelającą samotnie nad wysokim wzgórzem. Zdjęła go chęć, by wdrapać się na szczyt wieży i zobaczyć Morze. Zaczął się wspinać na wzgórze ku wieży, gdy nagle niebo rozbłysło i huknął grzmot.


We śnie obrazy nie muszą być bezpośrednio powiązane, ale oczywiście mogą.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Thingoln
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 28 Gru 2017
Wpisy: 25Wysłany: 09-07-2018 00:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jest dobre pytanie. Oba fragmenty zdają się moim zdaniem ze sobą łączyć, szczególnie ze względu na swoje sąsiedztwo. Ów wieża może stanowić punkt, ale o którą dokładnie chodzi? Może to być zarówno ta stojąca na Tol Eressëi, jedna z tych na Wieżowych Wzgórzach lub wspomniana wcześniej w dyskusji kraina Lothlórien.

Pierwsza z nich zdaje się pasować do opisu: zapach morza, który mógłby być związany z bliskością do niego. Stała też tam wieża w Avallónë, biała, a więc również zgadzająca się z tym, co zobaczył Frodo, jednak warto zauważyć, że on sam stał na otwartym polu. Podejrzewam, że sama budowla była jednak umiejscowiona w centrum miasta, więc pozostałoby to w sprzeczności.

Wieżowe Wzgórza są dosyć oddalone od morza, najbliżej im chyba od zatoki Lhûn; pomijając nawet to i nawet zakładając, że dystans nie zaprzecza temu (w końcu to sen), fragment mówi o samotnej wieży, a tam znajdowały się ich trzy.

Lothlórien mogłoby pasować do wizji, korzystając z cytatów przedstawionych przez Aragorna7, ale również i ta kraina nie jest pustym polem, dookoła w końcu znajdowały się drzewa. Trudno też o obecność wrzosowiska.

Nie zwróciłem uwagi na samą obecność wzgórz, gdyż nie jestem pewny, czy w Lórien występowały, a jeszcze mniej mogę się wypowiedzieć na temat Tol Eressëi. Każda z tych przedstawionych opcji w jakimś stopniu prowadzi do sprzeczności z opisem umieszczonym we fragmencie, jednak nie domyślam się innych opcji.

Zainspirowany Twoją wypowiedzią, M.L., na temat Tuora jestem jeszcze gotów przyjąć jedną (lub wiele, czytaj dalej) możliwość: Vinyamar. Nie znalazłem fragmentu, który mówiłby o znajdowaniu się tam wieży, jednak obecność morza i, jak sugeruje Atlas Śródziemia pana Roberta Fostera, mogły występować tam też wzgórza („Nevrast [...] Była to kraina o umiarkowanym klimacie, ze wszystkich stron osłonięta górami lub nabrzeżnymi wzgórzami i ogrzewana morską bryzą. [...]” – R. Foster Atlas Śródziemia, Warszawa 2017, wydanie IV). Jeżeli w pobliżu stała jakaś biała wieża na wysokim wzgórzu oraz w pobliżu nie było drzew, zamiast tego zaś byłyby wrzosowiska, to całość mogłaby się idealnie łączyć. Nie jestem geografem, nie pamiętam także dokładnych opisów tego miejsca, jednak sam obraz tego miejsca kojarzy mi się z takim wyobrażeniem (być może to po części wpływ grafik artystów).

To dużo niewiadomych i zapewne można byłoby podać wiele podobnych przykładów. Nie twierdzę, że jakakolwiek z tych możliwości jest zgodna z tym, co miał na myśli profesor Tolkien, być może wcale te zdania nie łączą się ze sobą – co również jest możliwe – jednak sądzę, że jednak opisują tę samą sytuację. Nie potrafię jednakże wskazać jednoznacznej lub bardziej prawdopodobnej odpowiedzi.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Strażnik Północy


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 827Wysłany: 09-07-2018 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W snach wszystko jest możliwe, ale dlaczego miałby się śnić Frodo zatopiony od tysiącleci Nevrast? Co innego lokalizacje możliwe do odwiedzenia, jak Wieżowe Wzgórza, Lothlórien itd, ale Nevrast to zalany ląd , by nie powiedzieć, że w tych czasach również zapomniany.
Powrót do góry
 
 
Thingoln
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 28 Gru 2017
Wpisy: 25Wysłany: 09-07-2018 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nevrast mógł pojawić się w snach Froda, gdyż zmierzał do Rivendell. Podobnie do niego Tuor podróżował do Vinyamaru, gdzietak jak hobbit otrzymał misję. Mogło to być odniesienie właśnie do tej przeszłości. Pamiętajmy, że Tolkien napisał Upadek Gondolinu w czasie I wojny światowej, więc na długo przed wydaniem Władcy Pierścieni. Oczywiście pozostałe miejsca wydają się bardziej prawdopodobne, chociaż mającymi też zaprzeczenia tego opisu; w tym wypadku mamy za to wiele niewiadomych, ale można wziąć to pod uwagę. Same sny nie mają raczej wielkiego wkładu w opowieść, są więc może takimi nawiązaniami do reszty utworów Profesora i/lub ewentualnie akcji w innym momencie tej historii.
Powrót do góry
 
 
JD
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 17 Kwi 2016
Wpisy: 17Wysłany: 28-11-2021 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie ten sen był zawsze symbolem inności i owej parę razy w WP przywoływanej (choćby przez Złotą Jagodę) "elfickości" Froda, która, zapewne, nie odnosiła się tylko do tego wspominanego "blasku w oczach" i "dźwięku głosu", ale też do cech bardziej wewnętrznych i mało hobbickich, jak odwaga czy pragnienie eksploracji świata, które najprawdopodobniej zadecydowały o tym, iż był w stanie dokonać tego, czego dokonał. Sen wychodzi od obrazów, które można by interpretować jako lęki odczuwane w odniesieniu do teraźniejszości (mroczny las, węszący Jeźdźcy) i ewoluuje w kierunku morskiej wizji, być może będącej jakimś metafizycznym przeczuciem Froda odnośnie własnej przyszłości - albo też obrazem głęboko skrywanych pragnień. Być może dzięki tej swojej inności też Frodo był w stanie odczuwać tęsknotę do miejsc, w których nigdy nie był, czy nawet jakiś metafizyczny związek z nimi (na podobnej zasadzie, na jakiej co bardziej wrażliwi ludzie tęsknią do kompletnie nieznanych i niewidzianych miejsc i odległych czasów). Frodo, oczywiście, miał po Bilbie dobre geny pod tym względem, ale jest to też bardzo elfickie, zwłaszcza, że chodzi o Morze. (Trudno mi sobie wyobrazić np.Grubasa Bolgera z takimi pragnieniami. Śmiech). We fragmentach już po zniszczeniu Pierścienia, kiedy hobbici wracają do domu i konstatują, że w Rivendell jest wszystko, co w innych krainach najlepsze, Frodo też z zadumą stwierdza: "Oprócz Morza". Kto wie, może miał nawet takie typowo elfickie tęsknoty o opuszczeniu Śródziemia, o tym, że jest coś bardzo pociągającego poza jego granicami, zanim jeszcze wiedział, co to jest i że ostatecznie to naprawdę może stać się jego udziałem? To byłoby całkiem spójne z jego wizerunkiem owej "inności", jaki Tolkien konsekwentnie na kartach utworu buduje (a którego, na przykład, Jackson w swoim filmie zupełnie nie odczytał).
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Znaczenie snów Froda (Strona 3 z 3)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.