Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Waszym przeznaczeniem jest wybór." Aragorn, Władca Pierścieni

Temat: Silmarillion - fanfik Christophera Tolkiena? (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6168

Wysłany: 26-11-2021 22:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak na prawdę nie widzę różnicy. Thingol tak czy inaczej jest arogancki i butny. Różnica jest tylko w adresacie tej buty. Thingol w oryginale jest arogancki wobec Hurina i ludzi, a nie krasnoludów. Zresztą wobec nich też jest, odmawiając im godziwej zapłaty, a potem wychodząc z armią poza Okręg Meliany by zmierzyć się z wojskami Naugrimow.
Tak więc charakter Thingola się nie zmienia tylko narracja ulega zmianie.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

JD
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 27-11-2021 10:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może coś niejasno napisałem, ale nigdzie chyba nie sugerowałem, że charakter Thingola się zmienia. Z przymrużeniem oka Odnosiłem się tylko do tych wypowiedzi sprzed lat o tym, że jego mowa do krasnoludów jest "infantylna". Natomiast koncept narracyjny niestety właśnie bardziej podoba mi się w Sil, bo śmierć z rąk obrażonych krasnoludów w skarbcu jest bardziej bezpośrednią konsekwencją jego charakteru niż śmierć w bitwie (i jest po prostu oryginalniejsza, bardziej wyrazista). I mówię to z ciężkim sercem, bo stokroć wolałbym pochwalić wysiłek samego autora niż nawet najciekawsze fantazje osób trzecich (choćby i będących z jego rodziny).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6168

Wysłany: 27-11-2021 17:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

JD napisał(a) (zobacz wpis):
Może coś niejasno napisałem, ale nigdzie chyba nie sugerowałem, że charakter Thingola się zmienia. Z przymrużeniem oka Odnosiłem się tylko do tych wypowiedzi sprzed lat o tym, że jego mowa do krasnoludów jest "infantylna". Natomiast koncept narracyjny niestety właśnie bardziej podoba mi się w Sil, bo śmierć z rąk obrażonych krasnoludów w skarbcu jest bardziej bezpośrednią konsekwencją jego charakteru niż śmierć w bitwie (i jest po prostu oryginalniejsza, bardziej wyrazista). I mówię to z ciężkim sercem, bo stokroć wolałbym pochwalić wysiłek samego autora niż nawet najciekawsze fantazje osób trzecich (choćby i będących z jego rodziny).

Oczywiście nie będę przekonywał, bo każdy ma prawo do swojej opinii. Napisze dlaczego mi jednak bardziej się podoba wersja nie redagowana przez Christophera.
Po pierwsze nie mam Thingola za idiotę.
Po drugie narracja dzięki temu jest bardziej rozbudowana i zniuan sowana.
Po trzecie współgra z tezą, zę Nauglamir nie został przyniesiony do Menegroth, tylko został tam wykonany, a dla mnie zachwyt najpierw Thingola a potem krasnoludów nad skarbami Valinoru wygląda na lepszą motywację działać obu stron.
Po czwarte wyjechanie przez Thingola na przeciw wojsk krasnoludzkich poza Obręcz Meliany, jest finalnym dowodem zwycięstwa arogancji nad rozumem i rozsądkiem.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

JD
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 28-11-2021 02:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bez żadnych wątpliwości narracja jest bardziej zniuansowana i hmmm "pełniejsza" w oryginale, nawet jeśli wyrazistość wizji tej mało chwalebnej śmierci w skarbcu jest jednak odrobinę większa. Z przymrużeniem oka
Arogancja tryumfuje w sumie i tu, i tu, tylko w Sil może bardziej na zasadzie działania impulsywnego, a w wersji JRRT na zasadzie bardziej świadomie podjętego działania.

Natomiast wciąż nie bardzo przekonuje mnie ten pierwszy argument. Buta i lekkomyślność wykraczające już poza granice rozsądnego i logicznego działania - tak, na pewno tak. Ale bycie idiotą? Chyba jednak nie. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Silmarillion - fanfik Christophera Tolkiena? (Strona 4 z 4)

Skocz do: