Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. (Strona 12 z 12)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6120

Wysłany: 15-09-2021 12:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może inni czytający The Nature of Middle-earth mi pomogą, bo czegoś nie mogę zrozumieć, albo nieuważnie czytam.
Dlaczego Tolkien w Rozdz VII liczy pokolenia od pierwszych 12 par, zamiast od pierwszych 72 par. W końcu wedle Cuivienyarny, budą się 72 pary Quendich. Czy to jego niedopatrzenie, czy może moja nieuwaga?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Strażnik Północy

Wpisy: 825

Wysłany: 16-09-2021 10:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Może inni czytający The Nature of Middle-earth mi pomogą, bo czegoś nie mogę zrozumieć, albo nieuważnie czytam.
Dlaczego Tolkien w Rozdz VII liczy pokolenia od pierwszych 12 par, zamiast od pierwszych 72 par. W końcu wedle Cuivienyarny, budą się 72 pary Quendich. Czy to jego niedopatrzenie, czy może moja nieuwaga?

Myślę, że to jego niedopatrzenie. Przeczytałem sobie jeszcze raz Cuivienyarnę i końcowo mamy: Imin z małżonką i 6 par co daje 14 Quendich, Tata z małżonką , który "dobrał" sobie najpierw 9 par a potem jeszcze 18 par, co daje 54 Quendich oraz Enel z małżonką, który "dobrał" sobie najpierw 12 par, a następnie 24 par, co daje 74 Quendich.
W sumie mamy 144 Quendich tj. 12 x 12 , a nie tylko 12 par.
Przy stanie początkowym 144 zamiast 24 przyrost byłby jeszcze 6x szybszy!
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 16-09-2021 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Myślę, że to jego niedopatrzenie. Przeczytałem sobie jeszcze raz Cuivienyarnę i końcowo mamy: Imin z małżonką i 6 par co daje 14 Quendich, Tata z małżonką , który "dobrał" sobie najpierw 9 par a potem jeszcze 18 par, co daje 54 Quendich oraz Enel z małżonką, który "dobrał" sobie najpierw 12 par, a następnie 24 par, co daje 74 Quendich.
W sumie mamy 144 Quendich tj. 12 x 12 , a nie tylko 12 par.
Przy stanie początkowym 144 zamiast 24 przyrost byłby jeszcze 6x szybszy!

Tak to jest, jak człowiek zamiast doczytać do końca, porusza temat, nie mając pełnej wiedzy. Chyba jednak nie jest to niedopatrzenie, ale świadoma decyzja, a na skutek tych wyliczeń Tolkien ostatecznie utwierdził się, że pierwotna liczba 12 par to za mało. I w ten sposób mógł powiększyć liczbę elfów przed podziałem i wędrówką, po to by ograniczyć postoje i ilość dzieci urodzonych podczas Wędrówki. To pokazuje, jak Tolkien myślał nad swoim światem.

Przyjęcie pierwotnej liczby 6 razy większej oznaczało, ze marsz mógł się rozpocząć, zgodnie z ze znanym kalendarium, a liczba Quendich w przededniu marszu byłaby 6 razy większa więc wynosiłaby nieco ponad 90.000, w tym 8785 Minyarów, 35.140 Taytarów, 46.435 Lindarów).

Dodam jeszcze tylko to, że mam wrażenie, że Tolkien w którymś momencie sam się pogubił w swoich wyliczeniach. I stąd jego pewne szamotanie się, które jednak pokazuje, jak poważnie i analitycznie podchodził do procesu twórczego.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 19-09-2021 22:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście należy przyznać, zę w miarę czytania kolejnych rozdziałów, z chronologią robi się coraz więcej zamieszania, choć chciałem napisać gorzej. Choć paradoksalnie w ramach tego zamieszania pojawiają się nowe informacje, na przykład na temat debaty wśród Quendich podczas ich podziału na Eldarów i Avarich.
For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 20-09-2021 10:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pytanie do innych, którzy są w trakcie czytania, lub przeczytali. Czy da się z tych rozważań z piórem w ręku Tolkiena wygenerować system, który będzie w miarę spójny?
For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 12-10-2021 23:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam sobie odpowiem. Moim zdaniem system da się wygenerować, choć zawsze będzie trzeba dodać, że jest ekstrapolacją jednej z propozycji Tolkiena. Miałem nadzieję, że informacje zawarte w Quendi i Eldarowie da się jakoś pogodzić z tymi z dalszych jego rozważań demograficznych, ale to nie będzie proste, zwłaszcza, jeżeli chodzi o podział na Eldarów i Avarich. Tym niemniej spróbuję, jak znajdę czas się pobawić i zobaczymy co z tego wyjdzie.
For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 16-10-2021 21:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do demografii, to widać, że Tolkien po różnych kombinacjach i wyliczeniach, przyjął, że najlepszą liczbą Quendich na moment podziału na Eldarow i Avarich było tak pomiędzy 30.000 a 40.000, przy czym ok. 2/3 miało stać się Eldarami a 1/3 Avarimi. Z założeniem, ze podczas marszu Eldarowie nie tylko dzielili by się, ale tez dalej rozmnażali, choć w wolniejszym tempie tak, że docierając do Beleriandu znowu liczyliby nieco ponad 30.000.
A wiemy skądinąd, że lud Fingolfina w Beleriandzie liczył ok. 30.000, ludu Feanora było mniej, jak z Finarfinem trudniej policzyć, ale gdzieś w okolicach liczebnosci ludu Fingolfina.
Jak będe miał czas to popatrze dokładniej i coś pokombinuję.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. (Strona 12 z 12)

Skocz do: