Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Kim wg. was był Tom Bombadil? (Strona 16 z 16)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nimka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 27-04-2015 21:46    Temat wpisu: Tom Bombadil? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przejrzałam sporo tematów i o dziwo nie natrafiłam na temat o tej postaci, która intryguje mnie od kiedy moje dziecięce oczy zobaczyły ją na kartach Drużyny Pierścienia.
Tom Bombadil, jedna z najbardziej zagadkowych postaci w Śródziemiu.
Sam Tolkien, parafrazując, pisał: Każdy świat ma swoją zagadkę,a Tom jest zagadką Śródziemia. (Obok cały czas nieodnalezionych żon entów)
Myślę, że każdy fan Tolkiena ma na ten temat różne poglądy, których jestem wielce ciekawa. Uśmiech
Największe oparcie w tych rozmyślaniach ma, jak myślę, wpływ pierścienia na Toma, a raczej jego brak. Bombadil zakłada go sobie jak gdyby nigdy nic? Pamiętajmy, że Gandalf bał się wziąć pierścień do ręki, bojąc się jego mocy, podczas gdy w środku lasu, Bombadil bawi się nim, niczym dziecięcą zabawką. Nasuwa to oczywisty wniosek, że nasz tajemniczy jegomość, był od Gandalfa dużo mocniejszy. A wtedy do wyboru pozostają nam już tylko Valarowie i Eru, albo inna tajemna istota, o której Tolkien nic nie napisał. Może jest ktoś, kto wyczytał coś o nim w HOM-ie? A może macie własne teorie spiskowe?

beriolon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 45

Wysłany: 27-04-2015 22:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat taki jak najbardziej istnieje, wystarczy użyć wyszukiwarki -> Kim wg. was był Tom Bombadil?
Powrót do góry

DeDe
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 26-03-2016 12:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Toma raczej nie można zaliczać to postaci z uniwersum Śródziemia.

Jak już gdzieś go zaliczać do to majarów.... Język

,,Na czele jechał wysoki mąż, odrażającej postaci, na czarnym koniu. Jeździec nie był jednak upiorem, lecz żywym człowiekiem. Imienia tego pełnomocnika Barad-dûr nie zachowała żadna pieśń ani legenda, on sam bowiem je zapomniał..."
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 130

Wysłany: 26-05-2020 12:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja bym jeszcze wrócił do znaczenia jego imienia. W końcu sam TB mówi cała tajemnica tkwi w jego imieniu. Tolkien kochał słowa i nazwy.
Iarwain Ben Adar - Najstarszy nie mający Ojca, tak nazwał go Elrond.
Forn - tak nazywają go Krasnoludy. Ktoś wie co znaczy to słowo w języku Khazadów?
Tom Bombadil - Tom to imię hobbickie. A Bombadil brzmi jak słowo z języka elfów (jak Valandil czy Elendil hmmmm...) Końcówka -dil znaczy przyjaciel, miłośnik lub miłujacy. A czy w quenii jest słowo, zwrot czy cząstka bomba? Może w sindarinie?
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 448

Wysłany: 30-09-2021 21:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To dopiero wieeeeeeeeeelgachny uśmiech jak komuś coś doskwiera na duszy to powinien przeczytać od początku taki temat, wszystkie strony Śmiech tylko że oczy bolą.
Ja tylko odnośnie szukania znaczenia jego imienia. Bombadil nie może być tłumaczony z elfickiego skoro nazywają go tak Hobbici. Równie dobrze by można z francuskiego Śmiech Tom to Tom a Bombadil to tak brzmi jak Pserwa przepraszam dzwony biją bim bam bom - coś takiego - to w stylu hobbickim Z przymrużeniem oka coś czy ktoś śpiewny i taneczny Uśmiech

Powrót do góry

AranelElbereth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 02-10-2021 19:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W Encykolpedi Ardy ( glyphweb.com/arda/o/orald.php ) jest napisane:

Cytat:
The name Iarwain Ben-adar is approximately equivalent to 'oldest and fatherless', though actually iarwain seems to literally mean 'old-young': that is, though truly ancient, Tom still appeared relatively young in years. Ben-adar means simply 'fatherless'.

Cytat:
The name used among the Dwarves for the being known to the Hobbits as Tom Bombadil. In fact, Forn is not a Dwarvish name, but comes from ancient Scandinavian, representing the Mannish language of the region around Dale. That was the same language the Longbeard Dwarves used for their own 'outer' names, such as Durin, Dwalin or Bifur. So, if Tom had ever visited the Lonely Mountain or its nearby lands - and to have a name like this, it seems he must have done so in the past - not only the Dwarves but also the Men of that region would have understood his name Forn: 'one out of the ancient past'.

Cytat:
The name used by Northern Men for the being known to the Hobbits as Tom Bombadil. The name Orald in fact comes from Old English (representing the language of the Rohirrim and their forebears) in which language it means 'very old' or 'very ancient'. Like the names used by the Rohirrim, therefore, Orald actually represents a translation into a comparatively modern language of a quite different name, which is not recorded.

It is not clear when or how Bombadil acquired this name. It seems unlikely that he visited Rohan at any point, but the ancestors of that people had at one time lived a little closer to Tom, around the upper reaches of the Anduin. This would still place them several hundred miles from Tom's home in the Old Forest, but perhaps close enough that the occasional adventurous traveller might have come across the ancient spirit and carried the story back to their people.

Idę swoją własną drogą, możliwe jednak, że wasza droga przez jakiś czas będzie równoległa do mojej.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 14, 15, 16

Temat: Kim wg. was był Tom Bombadil? (Strona 16 z 16)

Skocz do: