Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Sam odetchnął głęboko. - Ano, wróciłem! - powiedział." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: 2456 D.E.: „Siedem dla władców krasnoludów..." (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turek
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 25-09-2021 00:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dlatego kluczowe starcie tego opowiadania nazwałem "bitwą pod Tolensi". To fikcyjna nazwa (w sensie: nie zaczerpnąłem jej z geografii Śródziemia, pozostawionej przez Mistrza). Nawiązuje do bitwy nad rzeką Tollense w Meklemburgii, którą stoczyły ogromne (jak na epokę i region) siły - przy czym nie wiadomo kto walczył z kim i o co...
Podejrzewam, że podobnych starć w II erze Śródziemia było co niemiara...

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 6147

Wysłany: 25-09-2021 13:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turek napisał(a) (zobacz wpis):
Glorfindel – ja cały czas jestem pod wrażeniem jego spotkania z Aragornem i Frodem w „Wyprawie” – wtedy skojarzyłem go sobie właśnie z elfim młodzieńcem, żądnym przygód.

Tylko, że wszystko co pisze Tolkien wskazuje, ze nim nie jest.

Cytat:
ale zastanawiam się, jak mógłby go traktować na przykład Elrond.

Dokładnie tak, jak opisuje Glorfindela Gandalf.

Cytat:
Oczywiście mówi prawdę, ma wielką moc, ale w jego wiedzy o świecie „zieje dziura”.

Czemu Aman i Tol-Eressea są ciągle w tym samym fizycznym świecie co Śródziemie. Valarowie wiedzą co się dzieje w Środziemu, a to oni wysyłają Glorfindela na jego prośbę. Więc w wiedzę go wyposażono.

Cytat:
I to Glorfindel staje się uczniem Elronda – mimo, że niegdyś uratował jego ojca, gdy ten był dzieckiem

Nawet jeżeli przyjąć taką opcją to nie czyni z niego błędnego rycerza, o mentalnosci po9gubionego nastolatka.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 451

Wysłany: 25-09-2021 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze ja odnośnie Glorfindela wprawdzie M.L. odpowiedział ci bardzo wyczerpująco jednak zdziwiłam się bo postanowiłam sprawdzić stary temat o tym czy Glorfindel był tym czy nie był.
https://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=88&postdays=0&post order=asc&highlight=Glorfindel&&start=16

Przeczytałam cały temat ciekawa co pisano o tym dostojnym Elfie przed kilku laty. Brałeś udział w tamtej dyskusji, odpowiedzi były mniej więcej takie same jakich teraz udzielił M.L. Zdziwienie hmmmm...
Opowieść jest w porządku tylko postać "twojego" Glorfindela budzi niezadowolenie Ratujcie bo go pobiję A przecież skoro miejsce bitwy jest fikcyjne to i imię dostojnego Elfa może też takie być Uśmiech Saurona ;D We Władcy Pierścieni w scenie gdzie Gandalf mówi Frodowi kim jest Glorfindel mówi jeszcze
Cytat:
Tu, w Rivendell, przebywa kilku najzaciętszych jego przeciwników: mądrzy mądrością elfów władcy Eldarów zza najodleglejszych mórz. Nie boją się oni Upiorów Pierścienia, bo kto był w Błogosławionym Królestwie, ten żyje w obu światach naraz i zarówno widzialnym, jak niewidzialnym siłom może przeciwstawić własną wielką moc.

Tak więc są możliwości małych "ubarwień" i wypełnianiu "luk" w historii Jestem za Śmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: 2456 D.E.: „Siedem dla władców krasnoludów..." (Strona 4 z 4)

Skocz do: