Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Kusze w Śródziemiu (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Strażnik Północy

Wpisy: 816

Wysłany: 24-08-2021 14:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Super!! Mimo, że ukazało się sporo książek posttolkienowskich, to chyba żadna do tej pory nie odkrywała tylu nowych tajemnic świata Tolkiena.
Co do samych kusz to wynika, że to Numenorejczycy wynaleźli ( devised ) kuszę i może stąd wynika, że nie było dotąd wzmianek o tym - wszak o II Erze mamy najmniej materiału. Zastanawia mnie jednak te zasięgi długich łuków - 600 jardów to ponad 540 metrów! I to nie z łuków kompozytowych tylko równikowych. Specjalistą w tym zakresie nie jestem, ale takie zasięgi wydawały mi się raczej dla łuczników nieosiągalne.
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 351

Wysłany: 24-08-2021 17:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cieszę się, że ktoś podziela mój entuzjazm w kwestii pojawienia się tej informacji Śmiech.

Również nie jestem ekspertem w kwestii łuków, ale najwyraźniej łucznicy z Numenoru byli naprawdę fenomenalni w swoim fachu. W innym tekście, Opisie Wyspy Numenor (NO II), swoją drogą wydającym się być bardzo spokrewnionym z tym z HoMe XIII, mamy taki cytat:

Cytat:
Numenoryjczycy mieli topory i włócznie, a przede wszystkim łuki, łucznictwo bowiem, tak z postawy stojącej, jak i siodła było ulubionym sportem i rozrywką mieszkańców wyspy. W późniejszych czasach, gdy wojny rozgorzały w Śródziemiu, to właśnie numenoryjskie łuki budziły największą grozę. Powiadano, że: „Ludzie Morza wysyłali przed siebie ogromną chmurę przynoszącą deszcz węży lub grad ze stalowymi ostrzami”. W owych dniach liczne oddziały Królewskich Łuczników używały łuków z profilowanej stali i długich na łokieć strzał o brzechwach z czarnych piór.

Stalowe łuki brzmią super (i mam nadzieję zobaczyć je w serialu Amazona Proooszę prooooooszę ) i choć nigdy nie słyszałem, by były używane na szeroką skalę na polach bitew w naszej historii, to wydają się być orężem, który jest w stanie narobić niemało zamieszania.

Cytat:
Co do samych kusz to wynika, że to Numenorejczycy wynaleźli ( devised ) kuszę i może stąd wynika, że nie było dotąd wzmianek o tym - wszak o II Erze mamy najmniej materiału.

To prawda, to pasuje do motywu Numenoru-Atlantydy, zaginionej wyspy pełnej utraconej wiedzy. Istnieje eksperymentalna notatka Tolkiena w której opisał on jakoby mieszkańcy wyspy mieli wynaleźć machiny latające! HoMe IX:

Cytat:
Yet it is said that even of those Numenoreans of old who had the straight vision there were some who did not comprehend this, and they were busy to contrive ships that should rise above the waters of the world and hold to the imagined seas. But they achieved only ships that would sail in the air of breath. And these ships, flying, came also to the lands of the new world, and to the East of the old world; and they reported that the world was round. Therefore many abandoned the gods and put them out of their legends. But men of Middle-Earth looked up with fear and wonder seeing the Numenoreans that descended out of the sky; and they took these mariners of the air to be gods, and some of the Numenoreans were content that this should be so.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Kusze w Śródziemiu (Strona 2 z 2)

Skocz do: