Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Hodowla młodych hobbitów wymagała wielkiej ilości paszy." , Władca Pierścieni

Temat: LotR: Dlaczego Aragorn śni tylko o swojej Animie? (Arwena) (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leeselil
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 12-07-2021 12:13    Temat wpisu: LotR: Dlaczego Aragorn śni tylko o swojej Animie? (Arwena) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam wszystkich, jestem tu nowy. Więc to dotyczy głównie filmów, bo książek nie czytałem od bardzo dawna.

Dlaczego Aragorn śni tylko o swojej Animie? (Arwena)

Zakładam, że dlatego, że jest on bardzo daleko w procesie indywiduacji i pogodził swoje przeciwieństwa, ale nie jestem wystarczająco dobrze zorientowany w psychologii Junga, aby dojść do właściwej odpowiedzi, czy ktoś może mi pomóc?

Dzięki!
Powrót do góry

michu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 23-07-2021 11:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cześć,
Ciekawe pytanie. Z racji, że interesuje się nieco psychologią jungowską, włączę się w dyskusję.

Nie potrafię do końca stwierdzić czy Aragorn był daleko w procesie indywiduacji. Był niemal obrazem archetypowego króla i wojownika, więc pewnie tak. Myślę, że nie śnił o animie jako marzeniu, projekcji. On już ją "zintegrował". Arwena była wszak prawdziwą miłością, realną i dostępną, a nawet już "zintegrowaną", bo posiadaną.

W przypadku filmowego Aragrona, myślę, że sny o Arwenie to była bardziej kwestia tęsknoty za animą. Aragorn był żołnierzem na froncie walki, otoczonym przez męskie towarzystwo, krew i pożogę. Kobieca, łagodna (anima) część jego psyche dobijała się z nieświadomości w postaci snów o Arwenie, o ukochanej gdzieś w oddali. To próba ustabilizowania przeciążonej męskiej części (ego). Tak samo reagowali żołnierze na frontach. Po to m.in. wysyłano na fronty i do baz wojskowych kobiety, gwiazdy estrady, kina itd. Dlatego żołnierze nosili zdjęciach swoich ukochanych. By mężczyzna na powrót zobaczył swą animę i by mógł wyprojektować na nią tęsknotę za ukochaną matką, żoną czy dziewczyną.

To taka luźna interpretacja, która oczywiście nie rości sobie prawa do pełnej czy naukowej prawdy, ale mam nadzieję, że choć trochę pomogłem i rozbujam dyskusję.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: LotR: Dlaczego Aragorn śni tylko o swojej Animie? (Arwena) (Strona 1 z 1)

Skocz do: