Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"W gromadzie każda wymiana zdań zmienia się w rozwlekłą naradę." Boromir do Froda na Parth Galen, Władca Pierścieni

Temat: O pokrewieństwie Arieny i Balrogów (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 14-02-2012 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A właśnie, zastanawia mnie jeszcze jedno: czemu Morgoth do walki z Arieną nie użył balrogów? Skoro byli swoimi krewniakami (a na dodatek balrogów było dużo, ona tylko jedna) to mogliby chyba z nią stoczyć wojnę, rozumiem że Morgoth się nie chciał oparzyć Śmiech ale balrogowie przecież się ognia nie bali...

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Ciekaw jestem, czy tylko Ariena się oparła z duchów ognia Morgothowi hmmmm... Chociaż proporcje wydają mi się odpowiednie, wszak ogień sam w sobie w większości wypadków działa bardziej niszcząco niż pozytywnie.
Co do tego... Olorin mówi przed walką z balrogiem, że włada płomieniem Anora. Czyżby był także duchem ognistym?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5999

Wysłany: 14-02-2012 17:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):
Celne spostrzeżenie, Memelu. Nie mogę sobie przypomnieć, do którego z Valarów całe to towarzystwo było przypisane.

Wydaje mi się, że pierwotnie wszystkie duchy ognia były powiązane z Aulem. Zresztą znaczna część sług Melkora wywodzi się właśnie z orszaku Aulego. Tak przecież jest także z Sauronem.

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Co do preferencji - Mairon był również Majarem ognistym, widać przekonał swoich, że warto trzymać z Melkorem, może też Majarowie tak niszczycielskiego żywiołu maja naturalnie większe skłonności ku niszczeniu w miejsce tworzenia.

Myslę, że to bardziej złożona kwestia. Ogień jest tak twórczy jak i niszczący. Ujarzmiony i kontrolowany tworzy. Nieokiełznany niszczy. I nie chodzi tu tylko o zniszczenie, ale też tworzenie. I w tym drugim czynniku, tez jest źródło upadku. Kiedy za bardzo przywiązujemy się do dzieł swoich rak stajemy się ich niewolnikami. Zaczynamy cenić dział ponad sam akt twórczy.

Turingwetil napisał(a) (zobacz wpis):
A właśnie, zastanawia mnie jeszcze jedno: czemu Morgoth do walki z Arieną nie użył balrogów? Skoro byli swoimi krewniakami (a na dodatek balrogów było dużo, ona tylko jedna) to mogliby chyba z nią stoczyć wojnę, rozumiem że Morgoth się nie chciał oparzyć Śmiech ale balrogowie przecież się ognia nie bali...

Tak ale Arien wyzbywa się powłoki cielesnej i ma pełnię mocy Ainura, wzmaganą jeszcze przez światłość owocu Laurelinu i wiernośc Iluvatarowi.
Balrogowie i ich moc są spętani swoją cielesnością, w efekcie ich moc choć olbrzymia, jest nieporównywalnie mniejsza. I pytanie czy mogą się wznieść w aż tak wysokie strefy Ilmenu.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 16-02-2012 11:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak wygrzebiecie, skąd ten Mairon jako duch ognia, rzućcie cytatem, bo nie kojarzę.

ML, a jest jakieś potwierdzenie, że to ogniste towarzystwo związane było z Aulem? A nie np. z Vardą?

Swoją drogą, lubię sobie wyobrażać, że takim ognistym Ainu był na początku Olorin/Gandalf (z racji konfrontacji z Balrogiem i fajerwerków). Co prawda nic poza WP na to nie wskazuje, ale i nic (chyba) kategorycznie nie zaprzecza. Jeśli Ariena mogła zajmować się takimi zdecydowanie "nieognistymi" czynnościami jak pielęgnacja kwiatów (i najwyraźniej profesjonalne związki miała z Lórienem i ewentualnie Yavanną, jeśli w ogóle z którymś z Valarów), mógł i Olórin z jego niejasną afiliacją być duchem ognia. W ogóle wydaje mi się, że wielu Maiarów nie było jednoznacznie przypisanych do żadnego z Valarów - Olórina kojarzy się z Vardą, Manwem, Lórienem, Mairona z Aulem i Melkorem, co do Arieny w ogóle trudno powiedzieć.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5999

Wysłany: 16-02-2012 15:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Jak wygrzebiecie, skąd ten Mairon jako duch ognia, rzućcie cytatem, bo nie kojarzę.

Nie wygrzebałem, wszędzie Mairon występuje jako Majar z orszaku Aulego, nigdzie nie spotkałem określenia go jako ducha ognia. Więc dołączam się do prośby o wskazanie cytatu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
ML, a jest jakieś potwierdzenie, że to ogniste towarzystwo związane było z Aulem? A nie np. z Vardą?

Przeciwnie jest potwierdzenie, że Ariena była powiązana z Vardą:
MR: 380 napisał(a):
Therefore Varda set therethe most ardent and beautiful of all those spiritsthat had entered with her into Ea.

Ale jeżeli podtrzymać pokrewieństwo Arieny i Balrogow, czy to oznacza, że należeli oni pierwotnie do orszaku Vardy?

Cytat:
Swoją drogą, lubię sobie wyobrażać, że takim ognistym Ainu był na początku Olorin/Gandalf (z racji konfrontacji z Balrogiem i fajerwerków). Co prawda nic poza WP na to nie wskazuje, ale i nic (chyba) kategorycznie nie zaprzecza.

Biorąc pod uwagę jego związek z Vardą, to w sumie takie wyobrażenie jest uprawnione.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3968

Wysłany: 16-02-2012 15:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No ja niestety nie wiem, skąd ta informacja nt. ognistości ducha Mairona, gdzie jest cytat. Szukałam tam, gdzie mi się zdawało, że był, ale nic z tego. Jak natrafię to podam, a póki co trzeba to potraktować jako fanon. Może bierze się to stad, że był w orszaku Aulego? Nie wiem jak jest określany Aule, ale żeby swobodnie formować skały trzeba mieć w sobie ogień, dlatego dla mnie Aule i jego orszak to duchy ogniste. Kowale Ardy. Choć myślę, ze Ainurowie byli mocą, energią samą w sobie i dopiero na Ardzie przybierali specjalizacje, na bazie preferencji (jak choćby Nienna, która pokazuje swoje współczucie już podczas Wielkiej Muzyki).

Olórin często współpracował też z Nienną.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 114

Wysłany: 31-05-2021 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jedyne co mi przychodzi do głowy to ten fragment zapisków Isildura:
"Pierścień być może potrzebuje żaru Sauronowej ręki, która choć czarna, ogniem płonie, od czego zginął Gil-galad" - Władca Pierścieni: Tom I: Drużyna Pierścienia, księga 2, Rozdział 2 Narada u Elronda.
No i Oko Saurona było otoczone płomieniami, a także Góra Ognia w Mordorze była z nim bardzo związana. Czy to wystarczy by określić Saurona duchem ognia hmmmm... ?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: O pokrewieństwie Arieny i Balrogów (Strona 2 z 2)

Skocz do: