Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wprawdzie Buttebur myśli mniej i wolniej, niż gada, ale jeśli chce, przez mur na wylot widzi." Powiedzenie z Bree, Władca Pierścieni

Temat: Przewodnik po Tengwarze (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ThelmOS
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2
Nieobecny(a): ogólnie rzadko obecny :(

Wysłany: 08-11-2019 22:40    Temat wpisu: Przewodnik po Tengwarze Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzień dobry (a może dobry wieczór? Śmiech ) wszystkim forumowiczom!

Niniejszym chciałbym Państwu przedstawić "Przewodnik po Tengwarze" będący opracowaniem strony Tengwar Feanora autorstwa MiMaS'a do formatu pdf. Pozwoliłem sobie w tym celu skopiować własną wiadomość z forum Elendilich Uśmiech

Jako, że wiele lat temu właśnie dzięki powyższej stronie miałem okazję dokładniej poznać tolkienowski alfabet, a ponadto czułem pewien niedosyt wynikający z braku takiego "przystępnego przewodnika" na swojej półce, postanowiłem coś z tym zrobić czyli zabezpieczyć cenne wspomnienia i dane w formie bardziej namacalnej, jak sądzę, mniej podatnej na zły los i rozmaite wypadki. Okosaur

Należało więc skopiować, spisać, tudzież opracować wszelakimi sposobami, wspomnianą stronę do formy, która pozwoliłaby ją wygodnie wydrukować, ale i przeglądać wykorzystując pełnię zalet elektroniki jak i magi linków/hiperłączy. Oczywistą odpowiedzią okazał się format pdf, stąd też ta publikacja, którą chciałbym niejako podziękować za tę przygodę i uczcić zarówno tengwar jak i autorów: zarówno Strony, ale też poszczególnych sposobów zapisu, fontów, programów jak i całego Śródziemia w osobie J.R.R.Tolkiena.

Po tym nieco podniosłym (może nawet na wyrost względem skali prac Uśmiech ) wstępie, mam szczerą nadzieję, że publikacja ta przysłuży się Elendilim jak też wszelkim fanom tolkienowskiego legendarium w ich przygodzie z "elfim pismem". Życzę owocnej lektury!

POBIERANIE: (link proszę w całości skopiować do wyszukiwarki)
Cytat:
https://1drv.ms/b/s!Ahm9TEDEyoaaiLMklJEB0BxAYJLqOw?e=7RTTjz

Kwestie warte wspomnienia:
    -format pliku to PDF co powinno rozwiązać trudności z zgodnością, brakiem czcionek czy problemami z wyświetlaniem
    -co warto powtórzyć: publikacja ta stanowi "opracowanie" do formatu PDF strony internetowej autorstwa MiMaS'a, przy drobnej edycji redakcyjnej tekstów i zastosowaniu szaty graficznej popełnionych przez mą osobę Z przymrużeniem oka
    -całość publikacji jest oczywiście bezpłatna, na licencji CC BY-NC-SA 2.0 (przy występowaniu szczególnych ustaleń względem elementów (fonty itp.) występujących w publikacji)
    -powyższą wersję, zasadniczo uważam za gotową, przy czym będę wdzięczny, za wszelakie uwagi co do błędów każdej natury, którym to postaram się zaradzić Tom Bombadil
    -przy pobieraniu proszę o wyrozumiałość, niestety zmuszony jestem tutaj korzystać z określonych serwerów Z przymrużeniem oka
    -będę wdzięczny za pomoc z edycją redakcyjną linku, gdyż niestety nie wiem czemu nie działa w takiej postaci Uśmiech

Powrót do góry

Encaitar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 23-11-2019 00:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Enter password
Because you're accessing sensitive info, you need to verify your password.

Doceniam pracę, sam uczyłem się Tengwaru ze strony MiMaSa jakieś... 15 lat temu Tiaaaa. Ale może udałoby się udostępnić to na jakimś bardziej przystępnym hostingu?
Powrót do góry

michu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 57

Wysłany: 24-11-2019 12:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AJSRAdAcQGCS6js&cid=9A86CAC44 04CBD19&id=9A86CAC4404CBD19%21137636&parId=9A86CAC4404CBD19%211 37635&o=OneUp

jor łelkam Uśmiech
Wzięte ze fejsbukowego profilu Elendilion
Powrót do góry

ThelmOS
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2
Nieobecny(a): ogólnie rzadko obecny :(

Wysłany: 30-11-2019 11:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Michu, bardzo dziękuję! Uśmiech
Nie mam pojęcia co tu się dzieje z linkami, u Elendilich za pierwszym razem wkleił się normalnie również za pomocą hm „szablonu URL”. Potem natomiast z niewiadomych przyczyn „cięty był na pół” niezależnie od wersji linku - stąd też prośba w pierwotnym poście :/ Dla ułatwienia przekleję powyższy link na górę, może teraz będzie i tam działał Uśmiech

Encaitar'ze, dziękuję za odpowiedź. Może teraz problem się rozwiąże. Wybrałem właśnie powyższy z racji najmniejszych utrudnień, mimo wszystko bezpieczeństwa serwerów i praktycznie nieograniczonego czasu przechowywania… A zawiodły linki udostępniania… XD Niemniej dzięki interwencji użytkownika Michu (zakładam, że odmienia się standardowo Z przymrużeniem oka ) powinno być ok.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Przewodnik po Tengwarze (Strona 1 z 1)

Skocz do: