Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - Upadek Gondolinu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 01-04-2010 22:53    Temat wpisu: MumakiL Fandom PresSsss... - Upadek Gondolinu Odpowiedz z cytatem

Kochani, być może niektórzy z was zastanawiali się co się dzieje z MumakiL Fandom PresSsss? Czy może się znudziliśmy, czy też skończyły się nam pomysły? Otóż nie. Jak już pisałem MumakiL Fandom PresSsss… istnieje, jako byt wirtualny, jest przede wszystkim formą zabawy, i dlatego działa tylko wtedy, kiedy sprawia to uczestnikom tej zabawy przyjemność. Stąd nieregularność i brak planów, które są wpisane w sam charakter tego bytu, w końcu radości nie da się zaplanować.
Tak czy inaczej nadszedł czas by zaprezentować wam kolejną produkcję MumakiL Fandom PresSsss… – Narn e-Dant Gondolin, czyli ‘Opowieść o upadku Gondolinu’.
Tym razem zdecydowaliśmy się na wydanie podwójne. Bardzo ograniczona liczbę tekstów wydrukowanych, z założenia przygotowanych z myślą o uczestnikach projektu i najbliższych znajomych królika. Dla pozostałych mamy wersję on-line. Występują miedzy nimi drobne różnice w stylistyce wydania, i na stronach technicznych. Poza tym są to dwa identyczne teksty.
W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy pomogli w przygotowaniu tego wydania. Na tym polega radość projektu, jakim jest MumakiL Fandom PresSsss…, że tak wiele osób jest gotowe poświęcać swój czas na tego rodzaju, szalone niekiedy, pomysły. Robią to z pełnym poświęceniem, dowodząc, ze amator może być najlepszym z profesjonalistów. Dlatego zresztą, jest to taka dobra zabawa.
Kolejność nie świadczy o znaczeniu, a jedynie o lukach w mojej pamięci. Chciałbym więc serdecznie podziękować: Zâir Ugru-nad, za opracowanie graficzne obu edycji, skład i znoszenie mojego marudzenia. Nifrodel za merytoryczne uwagi dotyczące wydania. Nie wszystkie z nich uwzględniłem, ale wszystkie były pomocne i sprawiły, że tekst jest lepszy. Także Nifrodel, ale jeszcze bardziej dzielnej Alqualaure, za biedzenie się z językiem polskim w wydaniu MumakiLowym. Avari za narysowanie ozdobników, z których wiele stanowiło wyzwanie (jak herb Turgona), ale jak dla mnie to najlepsza wizja herbów Gondolinu jaką znam. Falmawen za pomysł na twórcze wykorzystanie przygotowanych przez Avari ozdobników. Tici za sczytanie złożonego tekstu i wychwycenie literówek i innych błędów.
Bez ich pomocy ten projekt nie mógłby zostać zrealizowany i na pewno nie prezentowałby się tak, jak się prezentuje.
Tekst on-line został przygotowany w pliku PDF i zamieszczony na stronie Ennorath http://www.tolkien.com.pl/ennorath/tolki/o_tuorze_i_upadku_gondolinu_ebook.php Niestety ze względu na wymogi prawa autorskiego, tekst ten, jako że jest edycją oryginalnych tekstów J.R.R. Tolkiena nie może być swobodnie dostępny, do ściągnięcia przez każdego. Nie tak dawny przykład losów Tolkien Text Anthology 2, które zostało usunięte z sieci na żądanie Tolkien Estate, ponoć na skutek donosu z naszego pięknego kraju, pokazuje, że jedyna możliwą formułą publikacji, jest przypadek Dozwolonego Użytku Prywatnego, który umożliwia dzielenie się materiałami podlegającymi prawu autorskiemu tylko z: „osobami pozostającymi w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwie, powinowactwie lub stosunku towarzyskim", z osoba udostępniającą dane materiały. zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_użytek czy http://prawo-autorskie.wyklady.org/wyklad/725_dozwolony-uzytek-prywatny-i-publiczny.html
By wypełnić te wymogi prawne dystrybucja Narn e-Dant Gondolin jest niestety ograniczona jedynie do aktywnych użytkowników tego forum. Plik zawieszony na Ennorath, jest opatrzony hasłem, które można uzyskać jedynie ode mnie, pisząc PW, na tym Forum.
Przepraszam za te utrudnienia, wolałbym by ich nie było, ale to jedyna formuła, zgodnie z którą, można, w zgodzie z polskim prawem, udostępnić ten tekst.

Słów kilka o samej edycji zamieściłem tutaj:http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=94505#94505
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora