Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Obchodzi mnie wszakże każde dobro zagrożone niebezpieczeństwem na tym dzisiejszym świecie." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 21-08-2006 15:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Zacząłem czytać kolejny artykuł, autor dopatruje się podobieństw między "Two Towers" a "Beowulfem", i to głębszych niż scena powitania przed bramą i oddawania broni Super śmiech Na razie takie sobie.

No, dla mnie to by było ciekawe, bo poza tymi elementemi z powitaniem i kilku nazw z języka Rohanu - to ja nic nie wiem.

Cytat:
I jeszcze zajrzałem do kolejnego, o Tacycie, gdzie Moria jest porównywana z miejscem klęski legionów Warrusa, jako miejsce grozy. Takie sobie

Jak dla mnie to doooość odleeeegłe skojarzenie Uśmiech W gruncie rzeczy, owszem, Las Teutoburski musiał wyglądać po bitwie, jak rzeźnia i na pewno nie był miłym miejscem do spacerów Uśmiech ale to można powiedzieć,
o każdym polu dużej bitwy i, jeśli już miałabym poczucie grozy z Morii porównywać do czegos to, to moryjskie wrażenie z wszędzie walającymi się szczątkami i kośćmi raczej przywodziłoby obrazy z jatki w Beowulfie właśnie, albo z wykopalisk na terienie pochówków zbiorowych (prawdopodobnie ofiar z ludzi) i "milutkich" kompozycji z kości poległych w bitwie, jakie odkrywano na terenach celtyckich, albo z celtyckiego
"sanktuarium czaszek" w Roquepertuse, które imo było także inspiracją dla wyglądu filmowej Ścieżki Umarłych. Brama z 3 surowych, słabo ociosanych głazów, podobna do megalitycznych budowli, z niszami, w których poustawiano czachy. Identycznie, jak w filmie.
poz
tal

Ostatnio zmieniony przez TallisKeeton dnia 22-08-2006 14:56, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email