Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Sensy i bezsensy postawy Tolkien Estate 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 27-10-2005 22:15    Temat wpisu: Sensy i bezsensy postawy Tolkien Estate Odpowiedz z cytatem

Jednym z najczęściej omawianych przez tolkienstow tematów, jest postawa i działalność Tolkien Estate, ktore zazwyczaj spotykają się z bardzo negatywnymi ocenami fanow (sam takowe dośc często wyrażałem).
TE jest postrzegane nie tyle jako strażnik spóścizny po Tolkienie, co raczej Cerber o mentalności psa ogrodnika.
Ocena ta jest jednak krzywdząca. O ile pewnie podpisalbym sie po0d opinią o reglamentacji dostępu a zwłaszcza wykorzystywania niepublikowanych tekstów, to jednak nie można odmówić TE, iż udostępnia niepublikowane materiały. Dzięki czemu "Vinyar Tengwar", czy "Parma Eldalamberon", w miarę regularnie publikuja nieznane teksty Tolkiena. Jak bardzo by mi się nie podobały ograniczenia, faktom nie nalezy zaprzeczać.

Faktem zreszta jest, że wielu z tolkienstow zachwuje się jakby miało wsezelkie prawo do dysponowania spuścizną po Tolkienie. Bywaja chamscy, arognaccy, namolni i niemprzyjemni. Pewnie możnaby wymienić więcej pejoratywnych przymiotników. To wszystko prawda, a dokladniej część prawdy, bo w końcu nie wszyscy tolkieniści sa tacy i nie wszyscy mają złe i niecne intencje (choć ja akurat musze sie przyznać, ze takowe mam wieeeeeeeeeelgachny uśmiech). Wiec mierzenie wszystkich jedną miarą wydaje się być stosowaniem zasady zbiorowej odpowiedzialności.

I tak wiem i znam argumenty TE: że tolkieniści są namolni maja wygórowane żądania, że chcieliby publikować teksty i materiały Tolkiena, bez odpowiedniego ich przygotowania i opracowania, że sa agresywni w swoich żądaniach, łamią zasady prawa autorskiego i własności intelektualnej.

I jak pisałem, wiele z tych zarzutow jest słusznych. Zdarzały się wypadki publikacji, niepublikowanych materiałow bez zgody TE. Estate dostaje niewątpliwie ansuradalne i wygorowane prośby i żadania. Wielu pewnie niezbyt przyjemnie reaguje na nawet uzasadnione przypadki odmowy. To wszystko prawda.

Zastanawia mnie tylko jedno, TE bowiem zdaje się zapominać, z kogo zyje. Dzięki komu ma pieniądze i dzieki komu zarabia wydając kolejne, przysłowiowe "kwity z pralni".

Oczywiście nie oznacza, to ża TE powinno przymykać oczy na wszelakie negatywne uczynki tolkienistów, ale trochę więcej otwartości, zrozumieni i wyrozumiałości chyba by nie zaszkodziło.

W końcu nie każdy tolkienista jest potencjalnym zlodziejem, nie każdy fanfik czyni szkodę dziełu Tolkiena, nie za każda prośbą kryją się niecne zamiary.

TE i jej przestawiciela skarżą się, ze musza być szorstcy i zasadniczy, bo do tego zmuszają ich działania i postawy tolkienistów. Tylko, czy nie mamy czasem do czyneinia ze sprzężeniam zwrotnym, w którym pejoratywna ocena postawy, każdej ze stron przez drugą, prowadzi do rosnącej nieufności.

Warto jednak dostrzeć w TE strażnika spuścizny Tolkiena, nawet jeżeli czasami trochę zbyt restrykcyjnego i zbyt zasadniczego, a z drugiej strony warto może pamiętać dzieki komu ma się całkiem przyjemne dochody, gwarantujące miłe i dostatnie życie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora