Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Uważam, że ludzie biorą niebezpieczeństwo z sobą do Lorien, znajdują tam tylko to, co sami ze sobą przynieśli." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 08-09-2004 12:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

No (Nio cio ty M.L., nie zaczyna sie zadnia od "no") Tp fakt, ale tym razem to wyjątkowa sytuacja) Język
Tak więc raz jeszcze. Śmiech
No i mnie pogieło. I to bardzo pogieło. Kupiłem Tolkien Studies Jestem rozwalony
(Wszelkie wyraz współczucia z okazji pomieszania zwysłów przyjmuje na PW) Super śmiech

Z braku czasu nie przeczytałem jeszcze calego, zaledwie dwa najbardiej mnie interesujące teksty.

Toma Shippey'a, Light-elves, Dark-elves, and Others: Tolkien's Elvish Problem,

Verlyn Flieger, "Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga",

Oba niewąpliwie ciekawe, a w przypadku tekstu Vlieger także kontrowersyjny.

Shippey zastanawia się nad geneza tolkienowskich elfow, oraz ewolucja samej koncepcji. Wiążąc ja nie tylko z mitologicznymi korzeniami zawartymi głównie w Eddach, ale wiążąc je także z cąłą dyskusją nad metodologia krytyki tekstu mitologicznego. Zastanawia się, na ile teksty Tolkiena były odpowiedzią na dyskusje krytyków, i na ile nalezy je postrzegać, jaoo swoista propozycje rozwiązania "problemu elfow" w literaturze mitoloogicznej.

Wywód V.Flieger, koncetruje się wokół jednego zdanie z ósmego tomu HoME, Sauron Defeated, s.281- "Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga, with Loudham, Jeremy Guilford, and Ramer taking part."
Flieger zastanawia się, czy to zdanie dotyczy jedynie samego tekstu Notion Club Papers i związanego z nim starszego tekstu The Lost Road ? Czy może to zdanie ma szersze znaczenie i odnosi się do calego legendarium? Sugerując nie tylko zmianę ramy narracyjnej The Lost Road na tą znaną z Notion Club Papers, ale w ogóle całego legendarium.

Powiem krótko jej wywody nie przekonały mnie do końca, ale niewątpliwe są warte przeczytania.

Resztę na razie tylko przejżalem i wiele ciekawego spodziewam sie po tekstach:
Anne Perry, Identifying England's Lonnrot, i
Olgi Markovej, When Philology Becomes Ideology: The Russian Perspective of J.R.R.Tolkien,.

I ostatnia kwestia, czy pozycja ta jest warta wydanych na nią pieniędzy. I tak i nie.

Te teksty, ktore przeczytalem sa bardzo interesujące i nieewątpliwie warte zapoznania się z nimi. Z zalożenie jednak są przygotowane dla wąskiego grona odbiorców (niestety). To jeden powod ustalenia tak wyśrubowanej ceny. Drugi, to niewątpliwie hiperelegancka oprawa edytorska. Niewątpliwie jest piekna, choć ja osobiście bym wolal, skromniejszą, a przy tym cene niż powiedzmy o 50%. Wtedy mógłbym bez mrugnięcia okiem powiedzieć, że to jest cena ktorą warto zaplacić. 60 USD, to jednak zbyt dużo, choć samego zakupu nie żałuje. Śmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora