Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Miesięcznik ZNAK 09/2004 nr 592, Tolkien - Powrót Mitu 
Autor Wiadomość
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 03-09-2004 13:36    Temat wpisu: Miesięcznik ZNAK 09/2004 nr 592, Tolkien - Powrót Mitu Odpowiedz z cytatem

Otrzymałem majelkiem informację o nowym miesięczniku ZNAK ( numer wrześniowy ). ZNAK z tego co kojarzę jest związany z kręgami kościelnymi. Czyżby wreszcie zajeto stanowisko??

TOLKIEN – POWRÓT MITU
Wrześniowy numer miesięcznika „Znak”

Fenomen twórczości Tolkiena przekroczył granice literatury. W rozpisanym w latach 90. plebiscycie na książkę stulecia Władca Pierścieni okazał się dziełem bezkonkurencyjnym, pozostawiając daleko w tyle Tołstoja, Orwella, Manna i Joyce’a. Jak to się stało, że w tej w gruncie rzeczy dość klasycznej, dziewiętnastowiecznej prozie zakochały się miliony czytelników na całym świecie? W czym tkwi tajemnica fantastycznej kreacji Tolkiena, która zrodziła trwający do dzisiaj, w ostatnich latach podsycany hollywoodzką superprodukcją Jacksona, ruch wielbicieli zrzeszonych w dziesiątkach tolkienowskich towarzystw? Co sprawiło, że uczeni wielu profesji podjęli trud (z pozoru przecież nienaukowy) badania i opisywania zmyślonego świata. Odpowiedzi na te pytania poszukaliśmy u znawców twórczości Tolkiena, filozofów, literaturoznawców, historyków sztuki i duchownych.

W numerze m. in.:

Wit Szostak
Kulturowy fenomen Tolkiena

Andrzej Szyjewski
Prawda a mit. Klucz do Tolkienowskiego świata

Magia i łaska
Z o. Joachimem Badenim OP rozmawia Dobrosław Kot

Uwiedzeni Śródziemiem
Ankieta z udziałem Andrzeja Franaszka, Tadeusza Jagodzińskiego, Wiesława Juszczaka, Jakuba Z. Lichańskiego,
Tadeusza A. Olszańskiego i Elżbiety Wolickiej

Michał Bardel
Byłem hobbitem