Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie zamartwiaj się przyszłością. Dzień dzisiejszy wystarczy aż nadto." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Przebudzenie Ludzi 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 13-09-2021 17:09    Temat wpisu: Przebudzenie Ludzi Odpowiedz z cytatem

Szukałem takiego tematu i nie znalazłem. Więc uruchamiam, tym bardziej, że w The Nature of Middle-Earth mamy zobrazowane rozważania Tolkiena nad datą przebudzenia. Co jest ważne w kontekście ich relacji z elfami, ich przybycia do Beleriandu, czy wreszcie momentu zwiedzenia, skażenia przez Morgotha, co zostało opisane w The Tale of Adanel.

Po pierwsze nie ma wątpliwości, ze Tolkien zrezygnował z opcji, iż ludzie przebudzili się wraz ze słońcem, wynika to zarówno z faktu, że ostatecznie przyjął iż słońce i księżyc powstały razem z Ardą, ale także ze skonstatowania, iż 310 lat, to trochę za mało na rozwój ludzi jako gatunku, do tego stopnia, iż wyłoniły się wyraźnie różniące się grupy ludzi, jak chociażby Druedainowie.

Wbrew pozorom jednak nie łatwo było wpisać ludzi w proces budzenia się ras, a zwłaszcza elfów. Zasadniczo bowiem w chronologiach mamy rok 1050 Ery Drzew (lub Valinorejski), jako moment przebudzenia Quendich, a biorąc pod uwagę, że zostali odkryci przez Oromego w 1085 roku, a Melkor został zaatakowany przez Valarów w 1090 roku, to dawało bardzo wąski margines manewru.

Co widzimy w tekście, to rozważania z piórem w ręku, które prowadzą do następującej decyzji, choć pytanie czy ostatecznej.

Tolkien zdecydował się przesunąć przebudzenie Quendich na rok 1000 Ery Drzew, czyli cofnął te datę o 50 VY czyli o 7200 lat słońca. Orome nadal ich odkrywa w 1085 roku, co dalej elfom czas na pomnożenie swych szeregów, co jest nie bez znaczenia dla dalszej ich historii.
Natomiast ludzie w tej sytuacji mieli się przebudzić w 1075 roku Ery Drzew, czyli 10.800 lat słońca po Quendich. To dawało Melkorowi czas na działanie wśród nich, Tolkien liczył, iż był to okres 10 VY, czyli 1440 lat słońca. Co ważniejsze jednak to dawało ludzom 423 lata Drzew rozwoju przed początkiem I Ery czyli 60.912 lat słońca,, dość czasu nie tylko dla rozwoju i zaistnienia podziałów, ale nawet dla ugruntowania się róznic w fenotypie.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.