Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Raz jeszcze o Nazgulach 
Autor Wiadomość
DarekB
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 10-07-2020 07:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Skąpe informacje martwią, w końcu były to znaczące postaci w historii Śródziemia.
Wątki, które podałeś wcześniej przeczytałem, aby nie powtarzać kwestii wyjaśnionych.
Wydaje mi się, że te braki w wiedzy są wynikiem braku źródeł z tamtej strony. Był tutaj na forum poruszony wątek, że znana nam historia jest punktem widzenia Zachodu. Nie ma chyba Kronik Mordoru albo Księgi Chwały Ulairich Uśmiech Nie wiem też, czy Sauron przewidział w swoim władztwie funkcję historyków spisujących jego dokonania. Pewnie nie było mu to potrzebne, w końcu wszystko pamiętał. Ale w reżimach tego typu zwykle powstają dokumenty, donosy, paszkwile itd. W dzisiejszym Mordorze w Warszawie (jeżeli wiecie o czym mówię Uśmiech ) jest to na porządku dziennym więc dawno dawno temu mogło też tak być.
Być może podczas pobytu na wschodzie Nazgule zmagały się z Błękitnymi Czarodziejami? Kto wie...

Co do ocalałych Dziewięciu (a nawet Ośmiu, gdyż Czarnoksiężnik stracił moc jak pisze sam Tolkien) i Siedmiu Pierścieni, po zastanowieniu stwierdzam, że jako związane z Jedynym musiały stracić bardzo dużo o ile nie całą moc. Trzy przetrwały i były zdolne do jakiegoś działania - vide błysk Pierścienia Galadrieli po rozstaniu w drodze powrotnej do domu z Gandalfem i hobbitami - gdyż w ich tworzeniu Sauron nie miał udziału.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość