Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Raz jeszcze o Nazgulach 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 09-07-2020 17:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Na podstawione przez Ciebie pytania raczej nie da się udzielić pełnych, dokładnych odpowiedzi, wszak JRR nie opisywał drobiazgowo wszystkiego, czym wypełniał tysiąclecia dziejów Śródziemia. Zresztą istniejące luki upodabniają jego opowieści do realnej historii. Ale zawsze można pospekulować.

Cytat:
Jak konkretnie przysłużyły się Sauronowi Nazgule?


Sądzę, że warto tutaj sięgnąć do tekstu Poszukiwania Pierścienia z NO, gdzie znajduje się nieco rozważań na temat roli Upiorów Pierścienia. Wydaje mi się, że spośród wymienionych tam cech tych istot i ich roli w działaniach Saurona za najważniejszą można uznać całkowite podporządkowanie Władcy Ciemności. Dzięki temu mógł powierzać im rozmaite zadania, wiedząc, że nie musi brać pod uwagę ich niesubordynacji, co przecież mogło zdarzyć się w przypadku zwykłego człowieka czy orka, szczególnie na obszarach odległych od jego bezpośredniej władzy (np. Angmar). Niewątpliwie byli także użyteczni podczas wojny, czego dowodem są wydarzenia związane z oblężeniem Minas Tirith.

Cytat:
Cóż takiego złego dokonał Khamul i pozostałe Upiory Pierścienia? (...) W II Erze Nazgule się pojawiają w roku 2251, ale co robiły przez kolejne lata?

O innych konkretnych dokonaniach nie wiemy nic, można co najwyżej snuć spekulacje. Możliwe, że odgrywali podobną rolę, jak w czasie Wojny o Pierścień: dowodzili, kontrolowali, odbywali specjalne misje, strzegli interesów swego władcy.

Cytat:
A ci, którzy nie byli władcami?

hmmmm... Chyba nie było wśród nich kogoś, kto nie był władcą.

Cytat:
Jaki był ich udział w wojnie z Ostatnim Sojuszem?

Jedyna wzmianka jaką o nich kojarzę, która jest związana z tymi wydarzeniami, to przypis z Klęski na polach Gladden z NO, w którym mowa, że po pokonaniu Saurona w ostatniej walce na stokach Góry Przeznaczenia, uciekli na wschód, gdzie kierowały się niedobitki armii Mordoru.

Cytat:
Gdzie przebywały przez czas, kiedy Sauron po pokonaniu go zniknął po stracie Pierścienia i skąd wiedziały, że mają rozpocząć przygotowania do powrotu Saurona

Wydaje mi się, że można przyjąć, że Upiory przebywały "gdzieś na wschodzie". Zapewne sam Sauron dał im sygnał do działania, zresztą jego duch chyba również błąkał się po wschodnich rubieżach Ardy. Skoro Pierścień "wyczuwał", że przyzywa go jego twórca, to zapewne Nazgûle również mogły zachowywać się podobnie.

Cytat:
W III Erze znamy przekazy mówiące o tym, że przygotowywały powrót swojego Pana. Ale jak konkretnie, co takiego robiły?

"Ciche" opanowywanie jego dawnych twierdz, gromadzenie orków i innych złych istot, kierowanie nimi itp. Angmar i zdobycie Minas Ithil to już bardziej konkretne działania.

Cytat:
Zatem czy Nazgule zostały całkowicie unicestwione czy przeszły w fazę trwałego zawieszenia gdzieś jako złe duchy, gdyż przetrwały ich Pierścienie?

Wydaje mi się, że skoro wszystkie "twory" Saurona, który zaistniały przy użyciu Pierścienia, uległy zniszczeniu (jak Barad-dûr czy Czarna Brama), to ten sam los spotkał Nazgûlów. Fizyczne zachowanie pierścieni, jeśli miało miejsce, chyba nie miało znaczenia, jeśli całkowicie traciły moc, wraz ze zniszczeniem Jedynego.

Postaram się poszukać jeszcze jakiś informacji w swojej biblioteczce. A, poniżej linki do innych dyskusji, które toczone był na forum w temacie Upiorów Pierścienia:
Wszystko o Nazgulach
Jaka była rzeczywista moc Nazguli?
Czy Dziewięciu miało Dziewięć?
Czy Nazgule nosiły majtki czyli...
Czy zabicie Nazgula uwalniało jego duszę?
Król Nazguli?
Nazgule a Zwlekający
_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.