Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Raz jeszcze o Nazgulach 
Autor Wiadomość
DarekB
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 07-07-2020 23:09    Temat wpisu: Raz jeszcze o Nazgulach Odpowiedz z cytatem

Wśród wielu dyskusji na temat Saurona, Pierścieni, Nazguli i wydarzeń z nimi związanych nie znalazłem odpowiedzi na kilka pytań:

- Jak konkretnie przysłużyły się Sauronowi Nazgule? Oczywiście pomijając Angmar i wojny Czarnoksiężnika, co jest ewidentną dobrą (złąUśmiech) robotą na rzecz Władcy Ciemności. Czarnoksiężnik kierował też jak wiemy atakiem na MInas Tirith, ale dzieła jak wiadomo nie dokończył.

- Cóż takiego złego dokonał Khamul i pozostałe Upiory Pierścienia? Jakie znamy działania i sukcesy tychże, które miały realny wpływ na sytuację czy też przynosiły korzyści Złu? Zakładam, ze najważniejszą przysługą oddaną swojemu Władcy było podporządkowanie krain, gdzie sprawowali realną władzę i zasilenie wojskami armii Saurona w chwili swojego podporządkowania i później już jako części imperium Władcy Ciemności. A ci, którzy nie byli władcami?

- W II Erze Nazgule się pojawiają w roku 2251, ale co robiły przez kolejne lata?

- Jaki był ich udział w wojnie z Ostatnim Sojuszem?

- Gdzie przebywały przez czas, kiedy Sauron po pokonaniu go zniknął po stracie Pierścienia i skąd wiedziały, że mają rozpocząć przygotowania do powrotu Saurona?

W temacie wojny Elfów z Sauronem w II Erze Aragorn7 napisał:
Cytat:
Przeszukałem źródła i faktycznie nic nie znalazłem o Nazgulach od czasu pojawienia się ok 2251 r do końca II Ery.
Oczywiście po upadku Saurona w 3441 roku II Ery Nazgule odeszły w cień, choć gdzie indziej pisze, że zbiegły na wschód.
Na pewno uczestniczyły zarówno w ostatniej fazie konfliktu - Bitwie pod Dagorlad i oblężeniu Barad-Dur ale i wcześniej nie próżnowały - zdobywały dla Saurona popleczników rozszerzając wpływy Saurona strachem i terrorem.


i to pewnie wszystko co możemy powiedzieć w miarę pewnego. Czy znamy jeszcze jakieś szczegóły?

- W III Erze znamy przekazy mówiące o tym, że przygotowywały powrót swojego Pana. Ale jak konkretnie, co takiego robiły?

- Z listu 246, a także z dyskusji tutaj na forum wiemy, że Sauron miał 9 pierścieni, co się z nimi stało po zniszczeniu Jedynego? A idąc dalej, jeżeli zniszczenie Jedynego przetrwały Trzy, to uzasadniona jest teza, że Dziewięć i część z Siedmiu będących w posiadaniu Saurona także przetrwały. Zapewne pogrążyły się w gruzach Barad Dur, ale fizycznie nie zostały zniszczone. Czy jednak zniszczone? Tolkien pisał w jednym z listów (chyba - nie mogę znaleźć gdzie to przeczytałem), że zniszczenie Jedynego (w inny sposób niż wrzucenie do Orodruiny) przekraczało możliwości kogoś nie dysponującego (magicznymi zapewne) umiejętnościami kowalskimi na poziomie Saurona. Więc jak z pomniejszymi? Zatem czy Nazgule zostały całkowicie unicestwione czy przeszły w fazę trwałego zawieszenia gdzieś jako złe duchy, gdyż przetrwały ich Pierścienie?

Nie wiem czy to nie za dużo pytań jak na jeden wątek.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.