Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Raz jeszcze o Nazgulach 
Autor Wiadomość
DarekB
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 07-07-2020 23:09    Temat wpisu: Raz jeszcze o Nazgulach Odpowiedz z cytatem

Wśród wielu dyskusji na temat Saurona, Pierścieni, Nazguli i wydarzeń z nimi związanych nie znalazłem odpowiedzi na kilka pytań:

- Jak konkretnie przysłużyły się Sauronowi Nazgule? Oczywiście pomijając Angmar i wojny Czarnoksiężnika, co jest ewidentną dobrą (złąUśmiech) robotą na rzecz Władcy Ciemności. Czarnoksiężnik kierował też jak wiemy atakiem na MInas Tirith, ale dzieła jak wiadomo nie dokończył.

- Cóż takiego złego dokonał Khamul i pozostałe Upiory Pierścienia? Jakie znamy działania i sukcesy tychże, które miały realny wpływ na sytuację czy też przynosiły korzyści Złu? Zakładam, ze najważniejszą przysługą oddaną swojemu Władcy było podporządkowanie krain, gdzie sprawowali realną władzę i zasilenie wojskami armii Saurona w chwili swojego podporządkowania i później już jako części imperium Władcy Ciemności. A ci, którzy nie byli władcami?

- W II Erze Nazgule się pojawiają w roku 2251, ale co robiły przez kolejne lata?

- Jaki był ich udział w wojnie z Ostatnim Sojuszem?

- Gdzie przebywały przez czas, kiedy Sauron po pokonaniu go zniknął po stracie Pierścienia i skąd wiedziały, że mają rozpocząć przygotowania do powrotu Saurona?

W temacie wojny Elfów z Sauronem w II Erze Aragorn7 napisał:
Cytat:
Przeszukałem źródła i faktycznie nic nie znalazłem o Nazgulach od czasu pojawienia się ok 2251 r do końca II Ery.
Oczywiście po upadku Saurona w 3441 roku II Ery Nazgule odeszły w cień, choć gdzie indziej pisze, że zbiegły na wschód.
Na pewno uczestniczyły zarówno w ostatniej fazie konfliktu - Bitwie pod Dagorlad i oblężeniu Barad-Dur ale i wcześniej nie próżnowały - zdobywały dla Saurona popleczników rozszerzając wpływy Saurona strachem i terrorem.

i to pewnie wszystko co możemy powiedzieć w miarę pewnego. Czy znamy jeszcze jakieś szczegóły?

- W III Erze znamy przekazy mówiące o tym, że przygotowywały powrót swojego Pana. Ale jak konkretnie, co takiego robiły?

- Z listu 246, a także z dyskusji tutaj na forum wiemy, że Sauron miał 9 pierścieni, co się z nimi stało po zniszczeniu Jedynego? A idąc dalej, jeżeli zniszczenie Jedynego przetrwały Trzy, to uzasadniona jest teza, że Dziewięć i część z Siedmiu będących w posiadaniu Saurona także przetrwały. Zapewne pogrążyły się w gruzach Barad Dur, ale fizycznie nie zostały zniszczone. Czy jednak zniszczone? Tolkien pisał w jednym z listów (chyba - nie mogę znaleźć gdzie to przeczytałem), że zniszczenie Jedynego (w inny sposób niż wrzucenie do Orodruiny) przekraczało możliwości kogoś nie dysponującego (magicznymi zapewne) umiejętnościami kowalskimi na poziomie Saurona. Więc jak z pomniejszymi? Zatem czy Nazgule zostały całkowicie unicestwione czy przeszły w fazę trwałego zawieszenia gdzieś jako złe duchy, gdyż przetrwały ich Pierścienie?

Nie wiem czy to nie za dużo pytań jak na jeden wątek.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość