Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 22-11-2019 01:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

W drodze do Bostonu obejrzałem wreszcie film. W kinie się nie udało. Na szczęście nie wymaga wielkiego ekranu. Film mi się podobał. Wszystko co ważne było. Czy dokładnie odtwarzał dzieciństwo i młodość Tolkiena. Pewnie nie, ale jako głos w rozważaniach nad źródłami inspiracji i twórczości Tolkiena jest OK. Aktorzy zostali dobrani dobrze, Anglia edwardiańska też została dobrze odtworzona. Birmingham może przerysowane na niekorzyść, ale rozumiem dlaczego. Wątek miłości młodzieńczej Tolkiena i Edith też jest w porządku, zwłaszcza, że pokazuje, iż nie zawsze było między nimi cukierkowo, a wiemy, że tak było. Bardzo podobały mi się wizje fantastyczne przezierające przez pola Sommy. Morgoth w kłębach gazu bojowego, starcie jeźdźców mroku i jasności. Tym bardziej mi się to podobało, że wiemy, iż ulubionymi lekturami brytyjskich żołnierzy w okopach były między innymi fantastyczne utwory Morrisa, jako swoista ucieczka od koszmaru wojny. Są kwestie, których można się przyczepić, ale nie naruszają one przekazu filmu.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora