Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 20-05-2019 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

BeziteX napisał(a) (zobacz wpis):
Uproszczony wątek Edith można zrozumieć z takiego powodu, że jednak miał to być film głównie o przyjaźni (jak sądzę? (ale czy przypadkiem ruszając na wojnę nie byli już małżeństwem?)).

Byli już małżeństwem, od 22 III 1916 (biografia J.R.R. Tolkiena). Czym się kierowali scenarzyści wycinając ten fakt? Większym dramatyzmem?

Cytat:
No i oczywiście co sądzicie o wątku bitwy nad Sommą? Z tego co wiem Tolkien zawsze zaznaczał, że wojna nie miała wpływu na jego twórczość hmmmm...

Na pewno zaprzeczał wpływowi II wojny światowej na akcję Władcy Pierścieni. Co do Wielkiej Wojny, to chyba tak mocno nie zaprzeczał jakieś roli doświadczeń frontowych. Bodajże w którymś z listów stwierdził, że Martwe Bagna i Ziemia Niczyja na przedpolu Mordoru są po części "odbiciem" tego, co widział w północnej Francji.
Cytat:
Pozostając jeszcze nad Sommą to czy John nie dowiedział się o śmierci przyjaciela listownie (nie mam pod ręką biografii)?

Tak, o śmierci G.B. Smitha dowiedział się z listu w XII 1916 lub 1917.

Cytat:
Szkoda, że zrezygnowano z pokazania jakiegokolwiek związku z wiarą katolicką (z wyjątkiem ojca Francisa), przeglądając temat zauważyłem, że kilka osób się o to martwiło.

Podobna opinia - Czego nie zauważył reżyser
_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.