Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi." Celeborn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena 
Autor Wiadomość
Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 12-05-2019 10:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Niektórzy już film widzieli. Oto relacja Marcina Zwierzchowskiego:

Cytat:
Mogę już zdradzić, że widziałem film "Tolkien". Film piękny, wzruszający, zaskakujący.

Zaskoczyć może przede wszystkim fakt, że Dome Karukoski nie nakręcił filmu o twórcy Śródziemia. Oczywiście, kreacja dzieła życia J.R.R. Tolkiena to temat nieustannie w filmie powracający, niemalże całkowicie jednak zepchnięty do tła, ograniczony do subtelnych nawiązań, znaczeń ukrytych w różnych scenach tylko dla tych, którzy twórczość Tolkiena znają, a wreszcie do wspaniałego zabiegu nakładania "baśniowego filtra" na niektóre sceny, pozwalającego nam widzieć świat poprzez soczewkę wyobraźni pisarza.

Odsuwając to jednak na bok, otrzymujemy przede wszystkim opowieść o przyjaźni zrodzonej ze wspólnej miłości do sztuki (Tolkien, Geoffrey Bache Smith, Christopher Wiseman i Robert Gilson, czyli członkowie klubu TCBS). A także o miłości między Tolkienem a jego przyszłą żoną, Edith, o ich walce o siebie nawzajem.

Dlatego też finałem "Tolkiena" będzie nie wydanie "Hobbita" czy "Władcy...", ale I wojna światowa i jej konsekwencje, zwłaszcza dla klubu TCBS. Karukoski bowiem, w czym ja się z nim całkowicie zgadzam, a z czym Tolkien pewnie by dyskutował, widzi w Śródziemiu wyraźne echa wojennych doświadczeń pisarza. I na tym opiera swój film.

"Tolkien" to obraz, w którym - po pierwszym seansie - nie znajduję wad. Doskonale zagrany, pięknie nakręcony, a przede wszystkim idealnie złożony z różnych warstw, dostępnych dla widzów zależnie od stopnia ich wtajemniczenia w twórczość i życie J.R.R. Tolkiena.

Źródło