Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Nowa edycja 'The J. R. R. Tolkien Companion and Guide' 
Autor Wiadomość
raymount
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 19-11-2018 13:33    Temat wpisu: Nowa edycja 'The J. R. R. Tolkien Companion and Guide' Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję że nie powielam tematu...

Chodzi mianowicie o to, że w 2017 roku HarperCollins wydało rozszerzoną, 3-tomową edycję "The J. R. R. Tolkien Companion and Guide". Dokładnie to:

https://www.bookdepository.com/J-R-R-Tolkien-Companion-Guide-Wayne-G-Hammond/9780008214548?

No i kusi mnie żeby zakupić, tyle że mam drobne wątpliwości, a nie znalazłem nigdzie fragmentów tej edycji (być może ktoś ma i mógłby te wątpliwości rozwiać)... Otóż w opisie wydawnictwa pojawia się kuszące info, że jest to:

" the most extensive biographical resource about him ever published. Thousands of details have been drawn from letters, contemporary documents in libraries and archives, and a wide variety of other published and unpublished sources.."

No i w związku z tym może ktoś z Was się orientuje:

1. Czy ta wznowiona edycja obejmuje również nowe źródła, np. te, na których bazuje John Garth w swojej książce "Tolkien and the Great War" (publikacja z 2003 roku), czyli niepublikowanych wcześniej nigdzie pamiętnikach Tolkiena oraz relacjach rozmów z nim?

2. Czy część "Reader's Guide" zawiera również w formie encyklopedycznej hasła dotyczące postaci i zjawisk ze świata Tolkiena, czy wyłącznie jest to spis jego prac (+ prac którymi się inspirował) z opisem?

No i tak generalnie, to warto Waszym zdaniem zakupić to cudeńko? Z przymrużeniem oka Ktoś ma i mógłby podzielić się opinią?
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.