Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Niebezpiecznie wychodzić za własny próg, mój Frodo - powiadał nieraz. - Trafisz na gościniec i jeśli nie powstrzymasz swoich nóg, ani się spostrzeżesz, kiedy cię poniosą. Czy zdajesz sobie sprawę, że to jest ta sama ścieżka, która biegnie przez Mroczną Puszczę, i że jeśli jej pozwolisz, może cię zaprowadzić aż pod Samotną Górę albo nawet dalej i w gorsze jeszcze miejsce?" , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Copernicon 2017 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 15-10-2017 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

leszli napisał(a) (zobacz wpis):

Możesz rozwinąć? Bo wydawało mi się, że czytanie po cichu pojawiło się już pod koniec starożytności, miał tak czynić św. Ambroży.

Nie za bardzo, gdyż nie wszystko dokładnie pamiętam. Ale coś wspominała o XII wieku. Być może się pomyliła, albo dwukrotnie wymyślono ciche czytanie.
Dla jej przekazu ważne było, jak ciche czytanie wpłynęło na kształt utworu. Do tego momentu tekst pisany był właściwie tekstem zapisanym, formalnie tym samym co tekst mówiony, deklamowany, śpiewany, tyle że zapisanym dla utrwalenia. W efekcie utwory literackie były z natury interaktywne, gdyż skald, śpiewak, deklamator, poeta, za każdym razem tworzył/odtwarzał utwór od nowa, w interakcji ze słuchaczami.
W momencie przejścia na ciche czytanie zmieniła się relacja między autorem i odbiorcą. Stała się ona z jednej strony bardziej odległa z drugiej bardziej osobista, przynajmniej dla odbiorcy. W efekcie i literatura musiała zmienić charakter.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.