Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: MumakiL Fandom PresSsss... Errata do fan. wyd. Silmarillionu 
Autor Wiadomość
Asa
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 27-06-2017 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi i za cytat. Przyznaję - oryginał także nie brzmi jednoznacznie, acz w mojej prywatnej opinii zawierające się w nim "he" daje większe pole manewru.

Oczywiście wzięłam pod uwagę, że być może nie przeczytałam tego ze zrozumieniem, ale spytane przy nadarzających się okazjach osoby, nie znające fabuły, bazując tylko na wersach z tej strony, zrozumiały tak samo.

Acz zaznaczam, także nie sugeruję tu, że to jakiś wielki błąd. Już przy tłumaczeniu prozy często pojawiają się problemy, a co dopiero poezja, gdzie i rym, i głoski muszą się zgadzać.

Co prawda z jednej strony to, który z braci okazuje się niedoszłym mordercą, wpływa dość znacząco na odbiór obydwóch postaci, jednak gdy teraz o tym myślę, to właściwie nie stanowi to żadnego problemu w chwili, gdzie książka nie występuje indywidualnie, a jako połowa całości (o czym łatwo zapomnieć, gdy tylko ta połowa stoi dumnie na półce). Wnioskując po spisie treści, tom pierwszy zawiera wersję prozą, a więc i jaśniejszy, niż w przypadku pieśni, opis wydarzenia.

Dzięki więc jeszcze raz za rozwianie wątpliwości.