Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: The Lay of Aotrou and Itroun - wiersz Tolkiena z 1930 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 03-04-2017 12:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Galadriela miała w sobie coś niesamowicie demonicznego, prawda?

hmmmm... Właśnie nie wiem, czy prawda. Nie pamiętam, bym kiedyś postrzegał tą postać jako demoniczną, czytając powieść. Do takiej interpretacji może mogłaby skłaniać ekranizacja, gdzie jej głos nagle odzywa się w umyśle Froda, gdzie robi te dziwne "oczy" pod koniec spotkania z cała Drużyna.
Cytat:
W końcu się ujawnia, zmienia motyw i postać, ale wciąż jest rozpoznawalna, we „Władcy Pierścieni” jako piękna i przerażająca Pani Złotego Lasu, królowa elfów Galadriela”

Tyle, że to połączenie piękności z przerażeniem pojawia się tylko w scenie z Pierścieniem, nigdzie więcej. Boromir jej nie ufa, mamy zdania świadczące o tym, że ona i jej las budzą niepokój w Gondorze, ale Aragorn odrzuca takie opinie, głosząc, iż są znakiem upadku Południowego Królestwa.
Jakoś nie do końca przekonuje mnie to porównanie. Wydaje mi się, że bardziej uzasadnione byłoby powiedzenie, iż Galadriela mogła być w Śródziemiu oceniana jako niebezpieczna czy wręcz demoniczna i że te oceny (a nie sama postać i jej działania) mogą budzić skojarzenia z Corrigan.