Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 02-10-2014 14:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy tekst Martineza. Zwłaszcza w kontekście tolkienowskiego legendarium i jego 100 lecia. Jakiekolwiek nie byłyby przestrogi Gandalfa, Tolkien w pewnym sensie sam zaprasza do analizowania swego tekstu, a czymże innym jest analiza, jak nie demontowaniem tekstu na prostsze składniki.
Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że zniszczymy analizowaną rzecz, i odbierzemy ją światu i pewnie to Gandalf miał na myśli, ale pragnienie zrozumienia, jest kluczowym elementem naszej natury. Chcemy wiedzieć, chcemy zrozumieć. Większość z nas zapewne nie pamięta lektury Władcy bez kontekstu Silmarilionu. Ale czy nie zadawaliście sobie pytań, kim jest Feanor i inne postaci z Dawnych Dni o których napomykają bohaterowie WP? To pytanie jest wstępem do analizy.
Jest jeszcze jedna groźba, że przedobrzymy. Że pójdziemy za daleko, jak moim zdaniem poszedł Garth. Dla mnie poemat Eala Earendel jest początkiem legendarium, ale nie Śródziemia. Ono rodzi się niewiele później, bo raptem dwa lata później wraz z pierwszymi utworami składającymi się na Księgę Zagionionych Opowieści. Ex post wiemy, że Poróż Earendela jest zapowiedzią Śródziemia, ale dopiero wraz z Tuorem i uciekinierami z Gondolinu, a może Koritrionem pośród Drzew, pomysł Śródziemia materializuje się.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.