Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Andrzej Solak: Po prostu Tolkien 
Autor Wiadomość
Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 28-09-2014 10:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a):
Mnie fakt uczynienia z Tolkiena lektury nie szczególnie cieszy,

Ale na przyzwyczajenie się do tego stanu było mnóstwo czasu. "Hobbit" i "Władca Pierścieni" był na listach lektur (uzupełniających, ale zawsze) już 20 lat temu, gdy ja chodziłem do podstawówki. Jako lektura uzupełniająca powieści Tolkiena nie były, przynajmniej w mojej szkole, omawiane na lekcjach polskiego, ale dzięki temu spisowi dowiedziałem się o nich i po nie sięgnąłem. Gdyby nie to, to o Tolkienie dowiedziałbym się chyba dopiero w liceum, jak PJ zaczął kręcić film. Natomiast nie wiem, jak to wygląda teraz. Gdy siostra szła do gimnazjum (będzie z 10 lat temu, nawet więcej), to przeglądałem jej podręcznik do polskiego, był fragment z Tolkiena. I zagadnienia pod spodem, tak bardzo podstawowe, że aż infantylne. Że świat przedstawiony, i że fantasy to magia, elfy i smoki :/

TallisKeeton napisał(a):
Czyli być może reformy szkolnictwa mają na celu dokonanie pewnego, jak to powiedzieć? - umysłowego rozwarstwienia uczniów? - więc zamiast ciągnąć w górę maksymalną liczbę uczniów dając im równe szanse chcą podzielić ich na większość nieogarniętego "plebsu", którego wiedza a, co za tym idzie i zainteresowania zgodzą się wreszcie ze standardami prezentowanymi i lansowanymi w obecnych programach tv, oraz na mniejszą grupkę tych nieco lepszych, uznanych za wartych pociągnięcia w góre, o jakich mówisz?

Eeee... Nie Język Na moich studiach to połowę studentów odesłałbym do domów. Ale nie, my ich trzymamy, robimy ileś tam serii poprawek kolokwium, nawet jak sami chcą odejść, to staramy się ich zatrzymać. Skutkiem czego poziom zajęć systematycznie opada, dostosowując się do poziomu grupy. Zresztą długo by o tym pisać.