Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 27-09-2014 21:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Aż trudno uwierzyć, że to już 100 lat.

Mimo tych 100 lat dzieła Tolkiena nadal odbieram, jako powieści współczesne - jakby były pisane nie dawniej niż 10-20 lat przed dajmy na to Grą o Tron. Jak na fantastykę oczywiście, ale wlasnie nie archaiczną, jak powieści np Dunsany'ego czy H.G.Wellsa.

Cytat:
Tak wiele książek rodem z tamtej epoki się zestarzało, a świat Tolkiena jednak nie. Ciągle ma w sobie to coś.

Nadal mam zainteresowanie dziełami Tolkiena, chociaż jak pewnie większość da się wyodrębnić takie fazy - że raz to zainteresowanie jest mniej intensywne a raz bardziej. Czasami bardziej zaciekawi mnie coś od strony literackiej, a kiedy indziej sam świat, jego mapa itp, czasami refleksje bardziej filozoficzne a czasami bardziej twórczość fanów, jak muzyka, fanfiki, ilustracje. Nie jest to twórczość, którą się przeczyta i zapomni i może wróci do niej po roku czy dekadzie. Bo, wypada znać klasyka. Owszem są dialogi z książek, które do dziś pamietam, mimo że czytałam je dawno (Silm 4 razy, DH 2 razy, LOTR 12 razy H ze 2 razy), a są teksty z książek, które dawno zapomniałam. Ale do tego czy owego elementu Śródziemia zawsze wrócę. Czasem pod wpływem jakiegoś wątku na forum, czasem czegoś znalezionego w sieci, artykułu na przykład, a czasem tematyki fanfika, czy tego, że od czasu do czasu wymyślam jakieś plotbunny czyli temat na fanfik, który przetworzyć mozna na wątek czy pytanie typu "co by było gdyby" albo "jak coś tam działało". Niestety kiedyś miałam nadzieje, że bardziej dogłębnie zajmę się studiowaniem samego uniwersum Tolkiena, może nawet zostanę takim badaczem - autorem artykułów. Zanim jeszcze taką miałam na to pisanie tolkienowskie ochotę to od początku niemal czytania Tolkiena, od 93 r. zaczęłam zbierać różne publikacje, i mam ich dośc sporo, ale po latach okazało się, że jest wielu lepszych autorów, zaś nie miałabym dość kasiory na zakupienie wszystkich potrzebnych mi naukowych publikacji, czasopism, fanzinów itp. na które miałam wielką ochotę, zwłaszcza na takie, jak nagrodzone nagrodą Mythlore albo publikacje pokonferencyjne. Więc trochę odpuściłam zagłębianie się w szczegóły światostwórcze, gdyż owo zagłebianie się w nie - przez czytanie forumów i artykułów branżowych - narobiło mi smaka na publikacje bardziej naukowe, na które nie mam kasy ani czasu. Uśmiech Ale to nie znaczy, że przestałam się interesować Tolkienem. I tym co się nowego dzieje w tolkienistyce i fandomie. Tylko zainteresowanie to przypływa i odpływa. Może kiedyś będę mieć kasę na zakupienie kilku zacnych publikacji. Uśmiech Obecnie muszę wybierać i rzeczy do pisania pracki mają priorytet.

Cytat:

Z drugiej strony fascynujące są dwie kwestie: jak daleko odszedł od pierwotnego zamysłu, a jednocześnie jak wiele z niego przetrwało do końca.

Też niekiedy dobrze jest się o tym doinformować - ale bardziej zawsze interesowały mnie wydane w całości teksty niż próbki i szkice. Nie mam chyba tego zacięcia literaturoznawczego, by śledzić jak autor działał po drodze do celu.

Cytat:
Z pewnością nie wiedział, co z tego wyrośnie, ani nie przewidział skali jego popularności. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ani skomercjalizowania Śmiech
poz Uśmiech
tal