Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi." Celeborn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Wojna Elfów z Sauronem w II Erze - próba rekonstrukcji 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 03-07-2014 13:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

To streamingu ciąg dalszy.

Najmniej oczywiście wiemy na temat orków. Tym niemniej teksty sugerują, że po uwięzieniu Morgotha i nim Sauron zaczął konsolidować swoje władztwo, bezpańscy orkowie zaczęli tworzyć samodzielne społeczności i władztwa na północy Śródziemia, możliwe też, że dalej na wschodzie. Biorąc pod uwagę potęgę Khazad-dumu, możemy wykluczyć ich obecność w Górach Mglistych, podobnie ze względu na królestwo Gil-galada raczej ich nie było w Ered Luin. Zapewne mieli swoje siedziby w Górach Szarych na północ od Rhovanionu, i na północ od tych gór. Może także gdzieś w regionie Forochel. Ale to tylko domysły.

W przypadku Saurona to wiemy, że swoje terytorialne włądztwo zaczął budować ok. roku 1000 II Ery, kiedy wybrał na swoją siedzibę Mordor gdzie zaczął wznosić Barad-dur. Krainę tą wybrał ze względu na jej obronny charakter, oraz Orodruinę, która dostarczała odpowiednich warunków dla wykucia Jedynego Pierścienia. Jednocześnie decyzja o budowie imperium była ostatecznym potwierdzeniem powrotu na dawne drogi, i dążenie do zastąpienia Morgotha jako Czarnego Władcy.
Mordor stał się centrum jego władzy. Zapewne zaczął tam sprowadzać orków, jako siłę roboczą i żołnierzy. Jednocześnie zaczął budować system sojuszy i podległości sięgający poza Mordor rozciągając swoje wpływy na wschodzie a być może także południu Śródziemia. Osobną kwestią jest na ile jego władza i autorytet były wtedy akceptowane i jaki był ich realny zasięg. Nawet w przypadku orków nie wiemy, czy podporządkował sobie wówczas wszystkie ich władztwa. Tego zwyczajnie nie wiemy. Wiemy natomiast, ze w jego siłach w wojnie z elfami, byli zarówno orkowie, jak i Easterlingowie. Co świadczy o tym, że w ciągu 700 lat od osiedlenia w Mordorze zdołał stworzyć rozległe władztwo i system sojuszy, który pozwolił mu na zgromadzenie wielkich sił, które niemal podbiły Eriador i Rhovanion.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.