Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi." Celeborn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Wojna Elfów z Sauronem w II Erze - próba rekonstrukcji 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 30-06-2014 15:44    Temat wpisu: Wojna Elfów z Sauronem w II Erze - próba rekonstrukcji Odpowiedz z cytatem

To wydaje się być jednym z kluczowych wydarzeń w dziejach nie tylko II Ery, ale ogólnie Śródziemia. Skończyła flirt części Eldarów z Sauronem, oznaczała zniszczenie Eregionu i powstanie Imladris, była początkiem bezpośredniego militarnego zaangażowania Numenorejczyków w Śródziemiu.
Tymczasem niewiele o niej wiemy, dlatego może warto zabawić się w rekonstrukcję tego konfliktu, oczywiście bazując przede wszystkim na tekstach Tolkiena.
Na początek proponuję przedstawienie Śródziemia w przededniu wojny:
Królestw i władztw elfów; Królestw i władztw ludzi; Królestwa krasnoludów; Władztw orków; Władztwa Saurona.
Gdzie leżały, jakie były, jak daleko sięgały.
Na początek królestwa i władztwa elfów. W tym czasie wiemy o czterech królestwach i władztwach elfów.
Pierwszym jest oczywiście królestwo Gil-galada, którego bezpośrednie panowanie obejmowało Lindon i tereny na zachód od rzeki Lhûn i południe od małej Lhûn. Ponadto jego władzę, a przynajmniej autorytet uznawał społeczności elfów i ludzi północnego i środkowego Eriadoru.
Drugim jest Eregion obejmujący tereny pomiędzy Górami Mglistymi, Glanduiną i Mitheithel, rządzony w przededniu wojny przez Celebrimbora wnuka Feanora.
Trzecim jest Lóthorien Amdira ojca Amrotha leżące na wschód od Gór Mglistych pomiędzy nimi a Anduiną. Gdzie ok. 1350/1400 wyemigrowała Galadriela z Celebornem i grupą Noldorów i Sindarów.
Czwartym jest władztwo Orophera ojca Thranduila, które wówczas znajdowało się w południowej części Wielkiej Zielonej Puszczy, z główną siedzibą na Amon Lanc.
Wiemy jeszcze o Eldarach żyjących w Belfalas na południe od Gór Białych, ale nie odegrali oni żadnej roli w wojnie.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.