Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Statek odpłynął z Szarej Przystani o jesiennym zmierzchu i płynął, dopóki morza Zakrzywionego Świata nie zapadły się pod nim, wichry kulistego nieba nie przestały go niepokoić, i uniesiony w przestworza ponad mgłami świata przeszedł na Prastary Zachód. Taki był koniec Eldarów w powieści i w pieśni." , Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 02-08-2013 21:57    Temat wpisu: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu Odpowiedz z cytatem

wydzielone z tematu Jak mógłby wyglądać Silmarillion?
by elfy
------------

Jaki więc jest sens takiej rekonstrukcji?

Po pierwsze: podjęcie próby rekonstrukcji dzieła literackiego ma jedną podstawową wartość. Uczy pokory i zrozumienia wobec innych podobnych prób, nawet jeżeli ich efekt nie zawsze nam się podoba. Można krytykować Christopher Tolkiena, narzekać, że nie wszystko zrobił.

Po drugie pokazanie czy to jest w ogóle możliwe? Czym innym jest bowiem krytykowanie edycji dokonanej przez Christophera Tolkiena, czym innym zmierzenie się samemu z taką edycją. I nie chodzi tylko o naukę pokory, ale zobaczenie czy taka edycja jest w ogóle możliwa, a co za tym idzie, czy krytyka Silmariliona jest uzasadniona. Teoretyczne rozważania, bywają bardzo wartościowe, wiele nam mówią zwłaszcza o tych, którzy je prowadzą, pozwalają dostrzec wiele niuansów, ale zawsze można im zarzucić, że to jednak tylko teoretyzowania.
To dlatego Douglasa Kane'a można było krytykować za zamysł ksiażki, jej koncepcję, ale kiedy już ktoś się z nią zapozna, to nawet jeżeli zachowuje krytycyzm wobec Kane'a musi zmierzyć z podanymi faktami, z konkretem. To już nie akademickie teoretyzowanie, pod którym często kryją się personalne uprzedzenia, to zmierzenie się z konkretem.
Nie, nie lekceważę teorii, ona jest bardzo ważna bo od niej wszystko się zaczyna, najpierw jest myśl, potem słowo, potem czyn. Ale dobrze, gdy coś dochodzi do ostatniej fazy, bo zmusza adwersarzy do czegoś więcej niż utyskiwanie. Tak było w przypadku Christophera Tolkiena, który pokazał, że Silmarillion może zostać pośmiertnie wydany, w przypadku Alexa Lewisa, który udowodnił, że możliwe jest fanowskie wydanie tekstów Tolkiena (The Fall of Gondolin), czy Kane'a który dowiódł, że możliwa jest konstruktywna krytyka Silmarilionu.
Dlatego warto zmierzyć się także z alternatywną, fanowską redakcją Silmarillionu, choćby tylko po to by sprawdzić, czy to w ogóle jest możliwe.

No cóż, kończąc, mogę tylko napisać jedno - TO JEST MOŻLIWE!!! Złośliwy uśmiech Spox wieeeeeeeeeelgachny uśmiechTen obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć._________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.