Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wprawdzie Buttebur myśli mniej i wolniej, niż gada, ale jeśli chce, przez mur na wylot widzi." Powiedzenie z Bree, Władca Pierścieni


Forum tolkienowskie
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena - Warunki Rejestracji

Serdecznie Witamy na Forum Tolkienowskim!!!


Forum dyskusyjne skupia miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena i jest miejscem wymiany poglądów oraz dyskusji na tematy związane z twórczością Mistrza.

Jeśli jesteś fanem J.R.R. Tolkiena powinno ci się tu spodobać jeśli nie może się nim staniesz?

Za chwilę się zarejestrujesz, wybierzesz swoją nazwę/ksywę/przydomek oraz hasło i zaczniesz pisać na forum ale nim to nastąpi musisz poznać 10 zasad, których przestrzeganie pozwala na spokojne (w miarę ;-) i zgodne funkcjonowanie pokaźnej grupy osób piszących na forum.

Kodeks Postępowania Forumowicza (KPF)

1) FORUM TO NIE CZAT (CHAT).
Zamieszczając jakiś wpis zastanów się czy wnosi on coś do dyskusji i czy jest zgodny z tematem. Pamiętaj, że w odróżnieniu od czatu Twój wpis tu pozostanie. Na pewno nikt szukający ciekawych dyskusji nie będzie chciał czytać 3 stron Twoich jednolinijkowych wymian zdań zupełnie odbiegających od tematu. Prawdopodobnie zobaczywszy coś takiego zrezygnuje z czytania tego wątku (albo i całego forum).

Chcesz pogadać nie na temat Tolkiena, poplotkować, popisać na dowolne tematy jakie Ci przyjdą do głowy z sensem czy bezsensu, na temat Tolkiena czy też pogody itp. możesz to zrobić w dziale Pod Rozbrykanym Kucykiem.


Jeśli masz zamiar dodać jakiś temat to sprawdź czy nie był już poruszany na forum (użyj do tego funkcji: Szukaj ) oraz czy odpowiedzi na Twoje pytanie nie ma w nastepujących miejscach:
Jeśli dodasz temat który jest tam opisany zostanie on skasowany.

Nim dodasz wpis w temacie koniecznie przeczytaj WSZYSTKIE wcześniejsze odpowiedzi. Wpisy z których jasno wynika, że pisząca osoba nie przeczytała całego tematu - bedą kasowane.

Jeśli przeczytałeś wszystkie wcześniejsze odpowiedzi i nie masz do dodania niczego nowego w tym temacie to niech tak zostanie. Naprawdę żadnej z osób czytających ten temat nie interesuje, że lubisz Gandalfa tak samo jak inni którzy pisali wcześniej... :-/

wpisy nie stosujące sie do powyższych zasad bedą kasowane

Wpisy nie wprowadzające w danym temacie nic nowego, gdzie nie ma:
  • uzasadnień
  • wniosków
  • własnego spojrzenia
  • itp. itd.
bedą kasowane

z wyjątkiem tematów w rodzaju "Ulubione cytaty" itp. albo specjalnych sytuacji.

Jeśli mimo wszystko po przeczytaniu całego tematu uznasz, że masz coś do dodania to zrób to :) (jeśli tematy są zamknięte - daj znać adminom)

Dodawanie obrazków na forum (nie linkujemy do obrazków w Internecie jeżeli można dodać je w jeden z poniższych sposobów)
Obrazki można dodać na trzy sposoby: z pomocą funkcji "Załaduj obrazek", jako załącznik i z użyciem tagu BBCode [img]:
  • "Załaduj obrazek", funkcja widoczna na dole okna tworzenia wiadomości. Można w ten sposób dodać pliki znajdujące się na własnym dysku. Z użyciem tej funkcji skrypt forum samodzielnie zmniejszy większe obrazki do odpowiednich dla forum rozmiarów.
  • Załącznik, opcja przydatna szczególnie w przypadku obrazków, które zbytnio tracą na jakości po zmniejszeniu do rozmiarów obowiązujących na forum.
  • BBCode [img], opcja zalecana w przypadku dodawania obrazków już znajdujących się na serwerach forum, by ich niepotrzebnie nie dublować. Nie należy w ten sposób dodawać obrazków spoza forum, gdyż pliki z czasem znikają z sieci, pozostawiając puste wpisy, a ich nieprawidłowy rozmiar może deformować layout forum i przez to utrudniać czytanie. Nie można też w ten sposób wstawiać obrazków z własnego komputera (chyba że jest on publicznie dostępnym serwerem), ani obrazków przechowywanych na stronach wymagających autoryzacji, np. skrzynki pocztowe, strony chronione hasłem itp. Wiele stron również blokuje tę możliwość (zabrania hotlinkowania).
  • Galeria - po kliknięciu na "Załaduj obrazek" w oknie pop-up widać link do galerii obrazków, które dodaliście do tej pory. Wystarczy tam kliknąć na "Wstaw link do wpisu" pod wybranym obrazkiem, by dodać go ponownie. Można też skopiować adres obrazka i dodać go w wybranym miejscu z pomocą BBCode [img].
  • Uwaga - przy dodawaniu obrazków innych niż te do których posiadacie prawa autorskie proszę podawać (o ile to możliwe) pod obrazkiem jego autora oraz link do strony źródłowej (np. strona autorska lub galeria).
2) UNIKAJ WULGARYZMÓW.
Wybierając przydomek/ksywę unikaj słów wulgarnych czy powszechnie uznawanych za obsceniczne. To samo dotyczy dyskusji na forum. Jeżeli nie zastosujesz się do tych zasad dostaniesz bana.

3) NIE DODAWAJ WPISÓW CHARAKTERYZUJĄCYCH SIĘ NASTĘPUJĄCYMI CECHAMI:
- syndrom "wyrażania poparcia" - polega to na tym, że gdy ktoś coś napisze np. "jest super!!!" 5 innych osób umieszcza pod spodem wpisy w rodzaju "tak!", "super jest ziutek", "nie, ja jestem super", "super jest superman","a ja wolę batmana","nowe odcinki batmana są słabe" - i następuje zejście z tematu i mamy 3 strony o Batmanie w wątku np. o Tomie Bombadilu (to tylko przykład hipotetyczny)

- syndrom "buźka": (nie jest to "buźka" z Profilu, chodzi o ikony umieszczane we wpisach)

Odmiana A:
wstawianie od kilkudziesięciu do kilkuset buziek (najczęściej uśmiechów) do wpisu. (za to grozi ban)

Odmiana B:
Odpowiadanie na wpis buźką. Zero informacji, zero tekstu, 4 cm wysokości wpis a w nim jedna buźka.

- nie związanych z tematem albo inaczej nic nie wnoszących do dyskusji (bo czasami zdarzają się wpisy offtopic ale nie są kasowane ze względu na inne walory - ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę)

Generalnie wpisy o powyższych cechach są kasowane.

Nie dodawaj wpisów jeden pod drugim w krótkim odstępie czasu, tylko używaj funkcji edycji.

mała uwaga: każdy zamknięty przez admina temat może zostać otwarty (jeśli podasz sensowne argumenty)

4) NAZWY TEMATÓW.
Staraj się nadawać tematom nazwy jak najbardziej zbliżone do ich potencjalnej zawartości i umieszczać je w odpowiednich działach.

np. nie zakładaj tematu "Muzyka" jeśli chodzi ci o muzykę zespołu Blind Guardian. Załóż temat "Muzyka zespołu Blind Guardian".

Dzięki temu ułatwiasz sobie i innym życie gdyż dzięki takiej zasadzie łatwiej jest coś znaleźć w bogatej i ciągle rosnącej zawartości forum.

wpisy nie stosujące sie do powyższej zasady beda kasowane albo admini zmienią temat

5) POWITANIE NA FORUM.
Zjawiając się na forum, większość ludzi, elfów, krasnoludów i przedstawicieli innych ras ;-) pragnie się przywitać. Nie zakładaj nowego tematu ani nie witaj się w jakimś losowo wybranym temacie. DO POWITAŃ służy temat w dziale: "Ogólna dyskusja" o nazwie Powitanie

wpisy nie stosujące się do powyższej zasady będą kasowane

6) SKARGI I ŻALE.
Masz jakieś pretensje lub skargi, czujesz że cię niesprawiedliwie potraktowano? Nie zakładaj o tym tematu w żadnym dziale. Wbrew pozorom forum to nie jest "Książka skarg i zażaleń". Napisz do administratora przez PW albo e-maila, napewno dostaniesz wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnicie sobie wszystkie kwestie nie narażając się na "mądre" komentarze osób nie znających sprawy albo uważających (najczęściej błędnie), że ją znają.

7) PISOWNIA.
- w żadnym wypadku nie pisz na forum tylko dużymi literami (takie wpisy są kasowane)
- staraj się w miarę możliwości uważać na ortografię
- jeśli nie jest to dla ciebie zbyt duży wysiłek (lub przyzwyczajenie) pisz z "polskimi literami"
- jeśli we wpisie popełniłeś literówki w 1 albo 3 słowach to nic się nie stanie. Ale jeśli na 15 słów we wpisie połowa nie daje się "normalnie" czytać ze względu na poprzestawiane lub zgubione litery to użyj opcji "Zmień" i POPRAW TO. (wpisy nie stosujące sie do powyższej zasady beda kasowane)

Podsumowując: nie bądź leniem, profesor Miodek czuwa ;-)

8) FAQ.
Po zarejestrowaniu się na forum PRZECZYTAJ FAQ. Nie bedą udzielane odpowiedzi na tematy wyjaśnione w FAQ. Jeśli nie chce ci się czytać to radź sobie sam. Masz jakieś pytanie techniczne zajrzyj do działu "Uwagi i propozycje" może ktoś już je zadał.

9) PAMIĘTAJ ŻE RANGI UŻYTKOWNIKÓW TO TYLKO ZABAWA I DODATEK A NIE WYŚCIG ZBROJEŃ.
Pisz tak by inni cenili Cię za Twoje wypowiedzi a nie liczbę wpisów.

Spamowanie na forum, czyli wstawianie dużej ilości nowych nieprzemyślanych i/lub niezgodnych z MiniFAQ tematów i wpisów - grozi banem.

10) ADMINI ZAWSZE MAJĄ RACJĘ ;-)))


Dodatek A:

elfy nie odpowiadają na żadne pytania dotyczące skasowanych wpisów/tematów.

Dodatek B: Kwestia spoilerów
by Ruginwaldus

Wszystkie informacje tego typu proszę zamieszczać między specjalnie do tego stworzonym bbcode spoiler

W przypadku naszego forum "ochroną antyspoilerową" objęte są przede wszyskim wiadomości na temat czekających nas filmów na podstawie twórczości J.R.R. Tolkiena oraz książek "okołotolkienowskich" jak Jeskow czy Pierumow.
Spod "ochrony", co oczywiste, wyłączone zostają teksty autorstwa JRRT będące przedmiotem dyskusji w odpowiednich działach forum.

*-"spoiler" to informacja ujawniająca istotne dla rozwoju fabuły fakty, zdradzająca zakończenie lub wręcz streszczająca część omawianego tekstu/filmu, co niektórym może popsuć przyjemność płynącą z kontaktu z dziełem.


Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tym forum wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności.

Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem (złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników wraz z powiadomieniem odpowiednich władz), nie usuwać i nie zmieniać swoich wpisów w celu zafałszowania treści toczących się wcześniej dyskusji pod groźbą trwałego usunięcia z listy użytkowników (bana). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych.

Skrypt tego forum wykorzystuje cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze. Te cookies nie zawierają żadnych informacji, które podałeś i służą jedynie ułatwieniu korzystania z forum. Adres email jest wykorzystywany jedynie dla potwierdzenia podanych informacji oraz hasła (i dla przesłania nowego hasła, gdybyś zapomniał stare).

Klikając odnośnik Rejestracja na dole zgadzasz się na te warunki.

uwaga: wszystkie powyższe zasady możesz też znaleźć w MiniFAQ forum.

Jeśli będziesz pamiętać o powyższych zasadach (szczególnie nr 10 ;-) to życie na forum powinno być rajem :-)

Pozdrawiamy i Zapraszamy do dyskusji

AdminiPowyższy regulamin forum, zwany też MiniFAQ został opracowany przez mnie (elfy) i formował się prze wiele miesięcy oraz ciągle ulega zmianom. Jeśli chcesz wykorzystać jego fragmenty lub całość to zamiast kopiować go jako swoje dzieło, zapytaj mnie o zgodę.
Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.